Znak Spartaku

Šachový klub
Spartak Ústí nad Labem

Masarykova 228, 400 01 Ústí nad Labem, IČO 44554222
Znak Spartaku
Soutěže žáků - Krajský přebor

Tabulka-sestavy-výsledky-statistiky


  Sezóna 2016-2017
 
 
 Krajský přebor žíkovských družstev
B-tým s náskokem vítězí 
 
 
Jednotlivci (pozn.: první tři byli napsaní hráči áčka, jako 'volný' mohl nastoupit k zápasu vždy jediný, ale nebylo potřeba využít, žáků B-týmu bylo vždy dost a hráli velmi pěkně :) ) 
 
4.Rojt JiriZ15760 ½0½125.00
5.Stehlik FilipZ1202   112100.00
6.Toman JanZ,m1263 0011250.00
7.Vobruba Pavelm1150101  266.67
8.Sysel Frantisek 129011 114100.00
9.David Miroslav 1120111  3100.00
10.Russo David 1250       
11.Bures KarelZ,sm1088   01150.00
12.Nguyen Huy Hoangm1000110  266.67
13.Mrkvan Frantiseksm1000111115100.00
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Krajský přebor žákovských družstev 2013.

 20 let hráli naši žáci ligu, nikdy z ní sesetoupili (o záchranu se hrálo asi jen třikrát), bohužel ani nikdy nevybojovali extraligu, ikdyž někdy chybělo velmi málo.

 Vloni a předloni odrostla početná úspěšná generace ročníků 95-96. A byť děláme nábory každý rok, prostě ročníky 97-99 jsme neměli, stejně tak počet hráčů na úrovni ligy z mladších (potřeba cca 10). Za této situace je lepší zahrát si o soutěž níže. Soupisky do KP se podávají později, tak oproti lize jsme mohli napsat navrátivšího Honzu Do či bratry Wolfovi.

Pokud by se podařilo KP vyhrát, máme právo postupu, můžeme o účasti v lize znovu uvažovat. 

 První termín KP potkal však lyžáky a tak Áčko hrálo oslabené o 3 hráče základu. Úkolem bylo neztrati kontakt se špicí, aby byla ještě na první místo šance. Zdařilo se a byť se ztrátou jedné remízy, tým soutěž vede. O první místo bude bojovat v posledních dvou kolech u nás v Ústí n.L. v sobotu 23.3.

 Nejprve v páteční předehrávce porazil Béčko 6:0 (vyhráli: Soukup, Kalinová, Balín, Stehlík, Jírek, Šmíd s hráči béčka Honzou Do, Mírou Davidem, Rojtem, D.Russo, V.Limrem, A.Vlasákovou).

 V sobotu v Teplicích v dramatickém utkání s ligovou rezervu Teplic rozehráli utkání dobře, ale po chybě prohrávali 2:3. Eliška Kalinová však odmítala remis a vyhrála koncovku, čímž srovnala na 3:3. Poté s extraligovou rezervou Údlic vyhráli 4,5:1,5.

 Béčko srdnatě bojovalo, těsně podlehlo rezervě mosteckých 2,5:3,5, pak po boji remizovalo s Postoloprty 3:3. Těžší to měli hráči na předních šachovnicích Honza Do, Ondra Wolf,  Míra David. Vzadu naši bodovali: Jirka Rojt (2 ze 2), Vojta Limr (1 z 2) a Alenka Vlasáková (2 z 2), stejně jako host z Chlumce Pavel Kovář (1,5 z 2).

 Jako trenér pomohl Michal Sliva, v pátek Jarda Říha jun. oběma poděkování. Děkujeme i rodičům za odvoz: Paní L. Kalinové, paní J. Wolfové a panu P.Šmídovi.

                                                            Pavel Chrz, vedoucí výpravy

   Průběžné výsledky s článkem na krajských stránkách a 23.3. v Ústí nL finiš. 

Z titulní stránky 12.1.2013:

 
Šachistek je nepoměrně méně než šachistů jak celkově, tak v našem klubu. O víkendu bylo pět děvčat z našeho klubu v akci a ze šesti partií vydobojovaly plný počet bodů a to vše proti mužským protějškům! Zasloužili se o to: Marie Bažantová, Lucka Batelková, juniorka Verča Valterová a žákyně Eliška Kalinová s Alenkou Vlasákovou.
 
Eliška Kalinová jako poslední dohrávala naše sobotní úvodní kolo A-týmu žákovských družstev v krajském přeboru v Teplicích. Odmítla remisu v rovné pozici, pak rozhodla předchodem do lepší koncovky, kterou bravurně zvládla, s domácími tak vyrovnala na konečných 3:3 (viz snímek před koncem partie). S rezervou Údlických pak vyhrálo áčko žáků 4,5:1,5, Eliška opět vyhrála a připsala rozhodující bod na 3,5:0,5. Po předehrávce 6:0 s naším béčkem jsou na čele tabulky. Vašek Soukup získal půlku ze dvou na první desce, Filip Stehlík ze dvou ani Jirka Jírek z jedné partie nebodoval, Pavel Šmíd i Martin Polák 2 ze dvou, Petr Wolf 1 z 1. Béčko s rezervou Mostu prohrálo 2,5:3,5 a pak remisovalo s Postoloprty, žákyně Alenka Vlasáková připsala bod z jedné partie. Více o KP, béčku, soutěži v článku (proklikem v pondělí). 
 
  Na vždy horkou půdu Loun se v zimním období vypravil B-tým dospělých v krajském přeboru I. třídy. Naši se nechtěli přiblížit pásmu sestupu a vyskočili do první 12členné poloviny tabulky na páté místo. Louny porazili 5:3, důležité vítězství. A opět v akci dámy: Lucka Batelková srovnávala na 1,5:1,5 a Marie Bažantová odmítla na pokyn kapitána remis a postarala se o vedení 2,5:1,5, které naši již nepustili. Vyhrál též Jarda Říha sen. a Dušan Erban. Neuspěli Jarda Říha ml. a . Remízoval Václav Kupšovský a výhru týmu jistil remízou Ivan Hrabal.
 
 Céčko v KPIII. dospělých již má "na dostřel" vedoucí tým. Je čtvrté, se stejným počtem bodů jako druzí, tři body za Litoměřickou rezervou. V Děčíně porazili domácí déčko 4:1. A skore otevřela juniorka Verča Valterová, když porazila soupeře s o 250 vyšším elem. Další body přidali Tomáš Zima a Vašek Kníže. remisoval na první šachovnici žák Jan Hubert Pavelka a jako poslední ve své druhé soutěžní partii Miroslav Pavelka sen.
     
Druhé foto je z KP žáků, v béčku skvěle hrál Vojta Limr (vlevo), Jirka Rojt (vlevo o šachovnici dále) i Pavel Kovář (o další stůl dále).

 

 

 

 

 

 

 

 


Čtyřikrát na bedně, čtyřikrát postup na MČR
Skvělý Bertík Pavelka a Vašek Soukup
Alenka za zrcadlem v Chomutově
 Malá skupina ústeckých šachistů míří k chomutovskému DDM, hlavně dojít ve zdraví, protože chodníku jsou blyštivější než proslulá benátská zrcadla a ze střeh číhá ledový škraloup jak kočka, co se právě chystá zaútočit... Naštěstí jsme došli bez problémů a mohli se zapojit do krajského přeboru v rapid šachu.
 Turnaje se zúčastnilo mnohem méně dětí než oblíbených G-P, naše řady zkolila také nemoc, a tak tentokrát nemohli jet kluci Ríša a Míša Slivové a Eliška. Ale chyběli i další, kteří se ale ani neomluvili .
 Šanci tak dostali jiní a nevedli si vůbec špatně. Ohromná ctižádost vede malého Bertíka Pavelku, aby hrál lepší a lepší šachy. Jeho vítězství je plně zasloužené, neviděl jsem, že by byl v nějaké partii vážně ohrožen. Porazil i "největšího konkurenta" a kamaráda z tréninků Aleša Zahradníka z Povrlů. Mně moc mile překvapila Eliška Mrišová ze Slavoje Litoměřice, která hrála skvělé šachy, v posledním kole bojovala právě s Alešem, kdy nakonec vyhrál povrlský šachista, ale po ohromném boji. Z 2. místa se radovala naše Alenka Vlasáková, která uhrála 2 body + jeden kontumační bod. A protože více děvčat v soutěži nebylo, tak si Alča své místo udržela . Na 2. místě skončil také "malý" Daniel Balín, který prohrou v posledním kole skončil také až "druhý" ve své kategorii do 8 let. Škoda , v případě vítězství by byl 3.- 4. celkově!
  V kategorii do 12 let byl pouze Vašek Soukup, který zaváhal jen v partii s Honzou Vykoukem, a tak skončil také druhý. Mezi nejstaršími tvrdě bojovali Kája Maršálek a náš  nový člen Jirka Lisý, který se přistěhoval z Nového Boru. Jirka má moc dobrých nápadů, musí jen dávat pozor na své figury, protože v této kategorii se chyby neodpouští... Kája také bojoval, leč soupeři byli prostě lepší.
 Turnaj se mi moc líbil, prostředí v Chomutově je fajn, ALE... Nerozumím, proč se za každou cenu dodržuje přesný časový plán, protože několik kol se čekalo i 30 minut na další kolo. Takhle jsme mohli ušetřit čas na vyhlášení, ze kterého jsme MUSELI předčasně odejí, abychom stihli vlak. Stejně utíkaly na vlak i ostatní výpravy: Štětí, Děčín, Teplice a Most, Povrláci jeli autem.
 Další nepříjemná okolnost byla chomutovská mlha, že by v ní zabloudil i Rákosníček. Naštěstí jsme vlak v pořádku stihli a ještě na nádraží dělat psí kusy.
 
  
 
   

Medaile cinkaly našim v krajském přeboru mládeže v rapid šachu.    
Zlato pro Elišku, stříbra Martina, Honzy, Jirky a bronz nejmladšího Dana.

  Do Teplic na krajský přebor jsme vyslali 10 mladých nadějí pod vedením trenéra Dana Koláře. Odjížděl jsem na konferenci svazu a Danovi jsem z legrace říkal "přivezte tolik medailí, jako naši na právě končící olympiádě (6)", samozřejmě však  úspěchem je každé úspěšné vystoupení mladého hráče. A i skoro se to podařilo, ale Vašek Soukup (suverém v Grand-prix) má přímý postup a tak si dal v nabitém kalendáři volno před důležitějším finále MČR v klasickém šachu, jinak by to nejpíš opravdu byla ta šestí medaile.
   Úspěch výpravy je to velký, polovina našich s medailemi a všichni do desátého místa !
   Výsledky na http://chess-results.com/tnr30898.aspx?art=1&lan=1&m=-1&wi=1000  (nahoře přepínání kategorií, dívky a H8 z tabulky vyhodnoceny zvlášť).

Z titulní stránky:
  V Teplicích se konal krajský přebor v rapid šachu (se zkrác. čas. limitem). Z naší 10tičlenné výpravy si plná polovina veze medaili. Eliška Kalinová byla zlatá mezi děvčaty do 10 let, Martin Vlasák a Jan Mikeš po velmi kvalitních výkonech stříbrní do 16 a 14 let, nejvíce překvapil Jirka Jírek stříbrem v "desítkách" a bronz v nejmladší kategorii do 8 let přidal Dan Balín. Čtvrtá v dívkách do 16 pak byla Verča Valterová, Jarda Říha čtrvtý do 14 let a v téže kategorii šestý a desátý Ríša a Míša Sliva do 14 let a šestý Bertik pavelka v nejpočetnější kat. do 10 let o 26 hráčích (v "14" a  "16" startovalo 16 účastníků).
   Eliška Kalinová, Jírka Jírek, Jan Mikeš se mohou těšit z postupu na finálové mistrovství ČR v rapid šachu (září) do 10-14 let, stejně tak Vašek Soukup, který zde nestartoval, má přímý postup na záladěv loňského úpěchu. "Osmičky" (Dan Balín) mají květnové MČR otevřené a Martin Vlasák pojede v září na juniorské mistrovství.


   Děkujeme těm, kteří se o výpravu postarali, vedoucím byla Kateřina Slivová, trenérem Daniel Kolář, doprovody  Lenka Kalinová, p. Pavelka, Kamil Balín.
     

                                                 2.3.2010    Pavel Chrz


Jak zadržet mostecký uragán aneb naši krajskými přeborníky.

Krajský přebor družstev mladších žáků 12.-13.4.2008 v ústeckém DDM.

Poprvé v šestileté historii obnovených krajů dosáhlo našeho družstvo na zlaté medaile této soutěže, zároveň si vybojovalo postup na MČR. 
     Začněme ale popořádku. V sobotu se hrál krajský přebor II. třídy (kvalifikace o KP I.), kde bojovala naše dvě družstva B a C, zatímco áčko společně s ŠK Most a Sokolom Údlice měli přímý postup do krajského přeboru 1. třídy.   
      Ze soboty postupovala 3 družstva z pěti, kromě našich přijeli Povrly, DDM Most A a B.
       Naše C-družstvo tvořili žáci skupiny začátečníků Petr Goč, Eliška Kalinová, Karel Maršálek, Karel Boháč, Jakub Kubeš a Milan Drábek . S naším béčkem a mosteckými prohráli, porazili však 4,5:1,5 Povrly. S jednou výhrou dělili 3.-5.místo, na skore však byli až pátí. 
       B-družstvo si zajistilo postup do nedělního KPI., když v sobotu pouze jednou prohrálo s DDM Most, ze druhého místa. V neděli v silné konkurenci to však bylo těžké a nakonec skončilo B-družstvo páté s jednou výhrou 5,5:0,5 s Povrlami.  Družstvo hrálo v sestavě: Miloš Podolský, Jakub Černý, Jirka Jírek, Vláďa Horáček, Karolína Žatečková, Matyáš Krahulík, Matouš Franěk.
       Do nedělního krajského přeboru I.třídy mělo přímý postup naše A-družstvo. Vloni skončilo třetí a na MČR se dostalo až jako náhradník. Tam však mezi 26 týmy obsadilo 9.místo za 8. ŠK Most. Letos v nedělním KPI. třikrát porazilo své soupeře 6:0 (Povrly, DDM Most a naše béčko). Vloni skončil chomutovský tým Sokol Údlice před námi, letos v zápase papírově vyrovnaných sestav naši vyhráli 4:2, když předtím si Údličtí poradili s ŠK Most také 4:2. Vše bylo krásně rozehrané a naši si na mostecké věřili. Jenomže žáci  ŠK Mostu, dlouhodobě nejsúspěšnější tým kraje, se s vývojem v tabulce nechtěli smířit. Spustili na naše žáky "uragán" a rázem vedli 3:0. Že vyhráli na zadních šachovnicích proti Ladě Flachsové a osmiletému Vaškovi Soukupovi, dejme tomu, rychle však prohrál i zkušenější Michal Sliva. A co více, Jarda Říha je v té chvíli bez figury, na první šachovnici v souboji 2. se 4. hráčem MČR má Honza Mikeš s Ta van Duyem podivný útok za obětovanou figuru a Ríša Sliva ztratil kvalitu za dva pěšce. Naše vyhlídky na vítězství v turnaji  se tak rázem změnily jako aprílové počasí. Sice stačí i prohrát 2,5:3,5, ale spíše se hrozba naší prohry blíží k 0:6. V tu chvíli dal naději první hráč a kapitán Honza Mikeš, útok silou vůle dotáhl do výhry. Soupeř Jardy Říhy podcenil situaci, když s figurou více po výměně dam netušil, že i bez dam na šachovnici "uplete" Jarda nekrytelnou matovou síť jeho králi - 2:3. Celý turnaj vrcholí poslední partií. Ríša Sliva by s Annou Šotolovou i opakoval tahy do remízy, 2,5:3,5 nám jistí přebornický titul; Mostečtí potřebují k prvnímu místu vyhrát partii a tím nás porazit 4:2, remíza a stav 3,5:2,5 pro Most znamená mostecké stříbro a prohra v partii se stavem 3:3 bronz. Soupřka se remíze vyhne a Ríša nakonec uniká bez kvality pěšcem do dámy a srovnává již beznadějný zápas na konečných 3:3, dokončil tak zadržení "mosteckého uragánu" z úvodu utkání, což znamená pro naše barvy titul přeborníka kraje.
     Honza Mikeš je vyhlášen jako nejlepším hráč nejprestižnější první šachovnice (5 z pěti), Ríša Sliva vítězí také se sto procenty bodů na 4. šachovnici. Jarda Říha získal na druhé šachovnici 4 body, Michal Sliva na třetí 3, osmiletý Vašek Soukup (povinný nejml. žák 1999 a ml.) získal 4 body na 5. šachovnici a Lada Flachsová 4 body na šesté šachovnici. Děvčat máme v klubu málo, v této kategorii jedinou, Elišku. Přitom v každém družstvu dívka být musí. A tak nám vypomohla Lada v áčku a Karolína v béčku (v sobotu v KPII 4 body ze 4) obě Děčína - v sestavě je povolen jeden host.
     Nezbývá než se těšit na finálové mistrovství ČR. První čtyři hráči áčka hrají letos naposledy. Do Olomouce v polovině června postupují i 2. a 3. Údlice a ŠK Most, neboť náš kraj získal tři postupová místa, zásluhou našich a mosteckých, kteří vloni v MČR skončili v první desítce.

  Na soutěži mi v neděli výrazně pomohli s organizací František Novák a dorostenec Jakub Kumžák, kterým patří poděkování, jako všem trenérům a doprovodu za pomoc bezproblémového průběhu. Náš Dům dětí a mládeže půjčil na akci krásné své prostory.

 Každé dítě obdrželo cenu, žáci nejlepších 3 družstev poháry či plaketky a vítězové šachovnic krásné tvarované medaile se šachových motivem. Věříme, že se všem v Ústí líbilo a že rádi přijedou i na naše festivalové turnaje 3.-4.5.

Fotogalerie ZDE, Výsledky ZDE                       

Pavel Chrz, pořadatel soutěže a trenér.


Suverénní B tým
nové zkušenosti pro náš C tým
 Před druhým srazem KPDSŽ byl postupová matemaika pro náš B tým jednoduchá. Potřeboval nejméně jeden zápas vyhrát a postup doLigy mládeže byl nasnadě. Lehce se říká, hůře se provádí. C tým, jenž tvoří naši nejmenší hráči, si kladl daleko skromnější cíle - pěkně si zahrát a své soupeře potrápit.
 Béčko bylo posíleno o Dana Koláře na 1. šchovnici, který uhrál 1,5 b a přispěl tak nemale k celkovému vítězství. Bráškové Slivové mě potešili tak napůl. V jejich partiích je až moc hrubých (taktických!!!) chyb, tu figura, tu dáma...Co jim rozhodně nechybí je bojovnost a houževnatost, což je také potřeba. Jára Říha to měl na 4. šachovnic snažší, ale rozhodně nic nepodcenil a jeho 100% bodů o něčem svědčí. Míša Artazov ani Karel Glasl své partie nevyhráli, ačkoliv Michal kladl v první partii heroický odpor, bohužel si soupeř nenchal bod vzít. Karel hrál svým stylem, tak trochu ležérně, a najednou bum, dostal jednotahový mat. Poněvadž nám chyběla Verča, musel vypomoci mladší žák Kubík Černý, který vyhrál své  obě partie. Na Jakubovi je moc vidět, jak dobře trénujes panem učitelem Tomášem Krskem.
 Céčko bojovalo jen ve čtyřech hráčích, a přesto mohlo svůj zápas s Děčínem nejméně remízovat... Na první šachovnic Vláďa Horáček to měl moc těžké, ale na jeho hře je vidět, že mu figurky důvěřují a poslouchají ho. Venda Soukup hrá l svůj urputný šach, jeho soustředění během partie by mohlo být vzorem pro mnohé hráče (i dospěláky).  Janina Rodzik je moc milá holčina. Na každý turnaj si vezme svůj moldavský šachový sešit a už si opakuje...Naši "borci" vytáhnoou magicy= kartičky a už si prohlížejí, kdo jaký má balík... Škoda že Janča neprodala vše, co umí. Ariel hraje dobré šach, plné nápadů - jenom by to chtělo trochu toho "vaškovského soustředění".
 Závěrem bych chtěl poděkovat panu Soukupovi za to, že jsem chytil vlak z Děčína a paní Rodzik, že vzala naše drobečky zpět domů.
 Žákům děkuji za dobrou reprezentaci a slušné chování (až na chytrolína Dana Koláře, který nás chtěl úmyslně zavést někam jinam než do hracího sálu).
P.S. Mám svou první zlatou medaili za mládež     

Dva postupy - Míša Sliva a Jára Říha

pojedou na Mistrovství Čech

Zklamaní Patrik a Dan

Šikovní nejmenší

Znáte nějaké blázny, kteří místo toho, aby se jeli o víkendu koupat, odjedou hrát šachy?

Poslední turnaj v sezóně 2006/ 2007 v Chomutově včera skončil. Všichni naši hráči se těšili a zároveň věděli, že dobrý výsledek je pro ně vstupenkou na Mistrovství Čech, které bude na podzim na Seči. Z každé věkové kategorie jsme vezli nějaký kus s sebou. Početnou skupinu tvořili i vedoucí v čele s "generalissimem" Pavlem Chrzem. Přesuňme se již do centra dění - do Chomutova (o trampotách cesty vlakem jsem již psal v souvislosti s GP).

Turnaj se hrál 7 kol, kdy hráči měli 30 minut a za každý tah dostali bonus 30 sekund. Není to jednoduché, partii musíte po celou dobu zapisovat. Jediní, kdo si s časem hlavu nelámali, byli naši nejmenší. Jen si musí dávat větší pozor, aby po každém tahu zmáčkli hodiny, protože pak mohou prohrát i vyhranou partii, jak se to přihodilo Vašku Soukupovi. Venda však statečně v turnaji bojoval dál a nehrál vůbec špatně. Ani jeho další kamarádi nezůstali na štíru. Jiřík Jírek ukazoval, že šachům rozumí, je ta rychlost... Miloš to, co nedokázal zúročit na šachovnici, ukázal na betonovém hřišti, kde jsme museli obdivovat jeho dribling s míčem a zakončení; co střela to gól. Fotbal hraje výborně už 5 let, jak prozradil. To samé platí o Vláďovi Horáčkovi, který přes svůj zdravotní hadicap je velký sportovec. U šachovnice je na první pohled v klidu, pak zbystří orlím zrakem nějakou nechráněnou figurku. Hop. Uzobne ji a vítězoslavně si ji postaví vedle šachovnice, aby bylo všem jasno, kdo je na šachovnici pánem. Nad šachovnicí nenápadný ale nebezpečný je Ariel, který není tak hrrr jako Vláďa, ale zase si to hezky rozmyslí a dokáže porazit i ty trochu silnější.

V kategorii H12 jsme měli dvě Olivy v ohni, ale bohužel jedna zůstala kdesi vzadu... ačkoliv ani Míšovi se zpočátku nedařilo tak, jak si představoval. Navíc v posledním kole dostal Honzu Šlampu z Údlic a to nevypadalo dobře... Míša zazářil, Honzu po boji porazil a spravdelivě postoupil. Ríša se snažil, ale nešlo to. To tak někdy bývá, navíc oba kluci byli několikrát dlouhodobě nemocní, což poznamená každého sportovce. Druhým naším postupujícím se stal překvapivě, naprosto však zaslouženě Jára Říha. Zapamatujte si všichni dobře toto jméno. Jára hraje šachy teprve od září loňského roku, ale trénuje doma s tátou. Jára hrál s 2. Matyášem Kalužným, jasně ho přehrál a ... vzápětí udělal hloupu chybu a bylo po partii. I s vítězným Ta van Duyem hrál dobře, prohrál po boji. Jára, až na výjimku partie s Matesem, nedělá v partiích hrubé chyby, nepřehlíží figurky, a tak se už může těšit na Seč.

V kategorii H14 + D14 jsme měli dva zástupce: Filipa a Verču. Filip potěšil (určitě i sebe), když uhrál 50% bodů a v partii s pozdějším vítězem Michal Rozšafným měl vyhranou pozici, jak nám během rozboru této partie, ukázal pan Valtera. Verča hraje zajímavé šachy, dokáže vybudovat solidní pozici, ale pak přijde útlum a během dvou tří tahů je Verča bez poloviny svých vojsk na šachovnici. To se špatně vyhrává...

V nejstarší kategorii se Dan a Patrik těšili, že si dobře zahrají a pokusí se o malý zázrak v podobě postupu. Zpočátku to nevypadalo špatně, oba sice prohráli s Mírou Körschnerem, pak zabojovali. Dan moc hezky porazil Libora Bakajsu, ale pak byl jeho výkon slabší a slabší... Nehrál dobře. O rok starší Patrik bojoval až do posledního kola, kdy hrál s Honzou Kovářem. Před partií jsme se koukali na jednu variantu Caro - cannu (zahájení). Patrik se dostal do pozice, kterou chtěl, nepokračoval přesně, ale i tak si udržel převahu. V rozhodujícím okamžiku přehlédl úder, po němž se partie otočila. Rázem byl ideální výsledek remis. Patriku se nakonec podařilo udržet nerozhodný výsledek, ale postup byl fuč. Škoda škoda. Bohyně Caissa si vybrala soupeře.

Nechci oba kluky příliš kritizovat, ale myslím si, že by se měli už konečně vážně zamyslet, jak vidí dál svoji šachovou budoucnost, protože jejich výsledky (nejen v Chomutově) nejsou světoborné. Musí si prostě uvědomit, že vidět se jednou týdně s trenérem (tady musím přiznat, že jsme měli málo společných tréninků, hlavně díky mé vytíženosti) není mnoho. V jejich věku musí pracovat doma, odebírat šachovou literaturu, sledovat na internetu šachové servery apod.

Již tradičně děkuji všem svm kolegům trenérům, kteří společnými silami pomáhali. Karel Ederer přijel alespoň na sobotu. Nejtěžší to měli Jiří Iša a Pavel Chrz, kteří se věnovali nejmenším a trpělivě si s nimi rozebírali partie. O naše dva klacky Patrika a Dana jsem se staral já.

A tentokrát děkuji i panu Valterovi, který byl u všech našich rozborů a byl nejoblíbenější členem naší výpravy. Jen jsem měl strach, aby se mi v tom horku nezavařil, naštěstí můj notebook odolal. Možná se divíte, proč pan Valtera; to je tak: mám šachový program, který výborně analyzuje partie, ale občas ukáže i špatný tah, který naskočí i na šachovnici, vzápětí však oznámí, že je to nesmysl. Verča Valterová také ví, že tah který zahraje je chyba, ale šup, už je na šachovnici. A trenér může přijít o všechny vlasy na hlavě....

Zpracoval Fr. Novák


Krajský přebor v rapid šachu v Mostě : Postup Michala Slivy, stříbro Veroniky Valerové a bronz Vaška Soukupa.

            Michal Sliva postupuje na Mistrovství ČR. Z krajského přeboru se na Mistrovství ČR v rapid šachu (tzn. se zkráceným časovým limitem 2x25 minut) kvalifikoval Michal Sliva v kategorii do 12 let. Postupovali dva, avšak M. Kalužný a J. Šlampa z Údlic měli postup přímý, a když obsadili první dvě místa, tak z našeho kraje postupoval 3. a 4. v pořadí. Čtvrté místo znamenající účast na finálovém Mistrovství ČR v září v Jaroměři si v posledním kole zajistil Michal právě výhrou s J. Šlampou. "Stříbrná" Veronika Valerová přišla o první místo v dívkách jen na pomocný hodnocení, zde však postupuje jen vítězka. Jarda Říha skončil 11., bráchovi Michala Ríšovi se moc nedařilo a byl 14. V dorostenecké silné kategorii Jakub Kumžák skončil v závěru výsledkové listiny. Nejmladší člen výpravy sedmiletý Vašek Soukup hrál nepostupovou kategorii do 8 let a odvezl si bronzovou medaili.
             Výpravu do Mostu 1.5. skvěle vedla a koučovala paní Květoslava Bartošová. Naši trenéři a organizátoři si tenokrát výjimečně vzali "time-out" po pořádání náročného Festivalu.

Zprávu sepsal z výsledků a referencí účastníků Pavel Chrz.


 3. sraz KPDSŽ v Ústí nad Labem 3.2.2007

5.-7. kolo 

2. místo a dvě splněné výkonnostní třídy

 

 Třetí a zároveň poslední sraz soutěže Krajského přeboru starších žáků se uskutečnil u nás v Ústí v Domě dětí.

 Jako kapitán "B" týmu jsem byl zvědav, jak se nám bude dařit hra ve silnějším složení v čele s Danem Kolářem a Oliváky - Sliváky. C tým chtěl překvapit a alespoň si uzmout jeden bod někomu ze soupeřů.

 V čele soutěže byly Povrly, jež narozdíl od nás neprohráli jediný zápas. Béčko tedy finišovalo, ale hned 5. kolo se nám s Mostem "E" příliš nepovedlo. Vyhráli jsme, ale nesmírně se nadřeli, v dalším kole porazili Teplice "B". Zde poprvé prohrála Verča, když nastavila dámu v téměř vyhrané poziciUndecided. Škoda. V posledním kole jsme hráli s Údlicemi "B", které málem v 5. kole  porazily Povrly (nakonec hráli jen 3:3). Řekl bych, že to byl náš nejlepší zápas a bez problémů jsme vyhráli. Bohužel na vítězné Povrly to nestačilo... C tým uhrál jednu remízu a velkou zásluhu na tom měla Lenka Němcová, která sice dvakrát kapitulovala, ale rozhodně se na její šachy dá koukat (pokud ovšem neztratí věž, viď LeniSmile). Ostatní se snažili, snad trochu více jsem čekal od brášků Zhengů, kteří v GP hrají výborně, ale tady hráli pod své možnosti. 

Jak (ne)trénovat  Cool

 A na závěr se s vámi podělím o výchovnou trenérskou lekci. V zápase s Telicemi "B" jsme vedli 3:0, a tak jsem řekl klukům, že mohou remizovat a vyhrajeme zápas. Má slova patřila pouze pro Dana a Tomáše, kteří měli vyrovnaná postavení.

Malý šibal Ríša Sliva za chvíli skončil svou partii se Zuzkou. Výsledek je jasný. Ríša měl 2 figury více, matové hrozby. Prostě jsem mu napsal bod. Zuzka to viděla, ale říká: "Ne, to je špatně, já remizovala," ukazuje mi Zuzka partiář. REMIZZZZZZZZZZZZZZZ.Surprised

 "Máš zakázané další dva turnaje Grand Prix ", pištěl jsem vedle na Ríšu. Michal Bigi se mi smál, ale já bych ho v ten moment Oliváka nejradši uškrtil, rozčtvrtil, vykuchal a nevím co ještě. Nakonec jsem se musel tomu s Ríšou zasmát. Ale věřím, že si Ríša příště bude pamatovat, kdy je pozice remiz. A já? Že mnoho taktizování škodí.    


Krajský přebor družstev starších žáků 2006-07
 výsledky družstev, hráčů, tabulka a rozpis na :
http://db.chess.cz/soutez.php

1.-4. kolo 2.12. 2006 v Chomutově

Je to dobrýSmile!

  Tak zhodnotila své vystoupení malá  Lenka Němcová, která získala 4 body ze čtyř možných na 1. srazu Krajského přeboru družstev starších žáků hraného v Chomutově. Lenka včera zazářila jako kometa a nebyla sama. Zdatně si vedla i naše druhá juniorka Verča Valterová, která získal 3,5 bodu ze 4Laughing. Nepamatuji si, že bych zažil takový úspěch našich divek. Doufejme, že i na posledním srazu 3. února příštího roku svou výkonnost obě slečny potvrdí.

 A jak jsme si vedli ve družstvech? Béčko bylo oslabeno o obě Olivy (bři Slivové), kteří podlehli angíně, a tak nemohli jet. Přesto musím "svůj" tým (jsem kpt. B týmu) hodně pochválit, hráli pěkně. Na 1. šachovnici zdatně bojoval Míša Bažant, který porazil Helču Grussovou, což se cení. Tomáš Zima se také statečně rval, jen si bude muset doplnit šachové vzdělání z oblasti věžových koncovekSurprised, protože prohrát takovou věžovku, vyžaduje také jistý druh talentuWink. Filip je dříč, ale na šachovnic není s to prodat všechno, co umí. Rozhodně mu nelze upřít snahu bojovat a schopnost trvdě pracovat po celou dobu partie. Lukáš rozhodně potvrdil, že šachům rozumí, ale musí si doplnit některé dovednosti, zvláště v oblasti koncovek. Verča hrála výborně až na poslední partii s Tomášem Jírkem, kde se hrály žravé šachy. A výsledek? Remiz... Tomáš Klupsa příliš nezářil, ale ani nezklamal.

 Céčko je tým Robina Hooda (rozumějte Lenky Němcové). Tvoří jej zbojníci skrývající se v Sherwoodském lese a  čekajíce na svou příležitost. Zatím spíše trénují dovednosti, ale pozor za nějaký čas se vypraví i proti bohatým a silným a budou jim brát body. Včera hodně prohrávali, ale například v posledním kole proti B týmu sehráli nejlepší zápas.V souboji na 1. desce se utkali dva Michalové a šance na výhru měl více Míša Artazov, který partii prohrál pod vlivem toho, že už jsme pospíchali na vlak. Nejmenší zbojník Kája Zheng tvrdě bojoval v každé partii a s Filipem měl figuru více, ale ouha, v rozhodující okamžik partii zkazil. Bráška Honza hraje také dobře, např. Drahoše Krásného z Klášterce nádherně přehrál, ale pak stačil jeden tah, aby vzápětí přišel o dámu... Tomáš Jírek nehrál špatně, ale velice rychle, a partie ho ani nezajímaly, hlavně aby vyhrál v magicových kartrách. To se mi jako trenérovi nelibiloFrown. Ještě že máme vzadu Lenku, která byla včera k neporažení. Tomáš Klupsa se před partií holedbal, jak ji porazí a v partii z počátku hrál velmi dobře. Pak trochu polevil a Lenka udeřila. Nejprve si vzala zpátky to, co  mu půjčila, a k tomu přidala něco navíc. Ve chvíli, kdy zase začal zvedat hlavu Tomáš, našla krásný 2. tahový mat.Laughing

 Poslední partie skončila v 18:05 a do odjezdu vlaku nám chybělo dvacet minut. Kdo byl v někdy v Chomutově v Domě dětí na turnaji, dá mi za pravdu, že nádraží není zas tak daleko, ale za tak krátkou dobu, jako je třetina hodiny, se to nedá stihnout. Co teď ? Zbývá jediné - musíme chvíli běžet. Dopadlo to dobře, vlak jsme stihli, domů dojeli. Konec hlášení. 

3.12.06  František Novák, trenér

Vzájemné utkání 2. srazu našeho B vers. C bylo předehráno, závěrečná tři kola proběhnou v Ústí n.L. 3.2. 2006. 


Krajský přebor žáků (jednotlivců) - Chomutov 17.6.2006 

Na Mistrovství Čech postupují: Honza Mikeš, Richard a Michal Sliva a Martin Vlasák!

Co se Honzovi Mikešovi nepovedlo v krajském přeboru rapid šachu (zrychleném 2x25 min), viz příspěvek Františka Nováka, vynahradil si v hlavní postupové soutěži a další naši se k Honzovi přidali.
  V Chomutově se konal krajský přebor v žákovských kategoriích, kde si mohli mladí šachisté vybojovat postupová místa na Mistrovství Čech (hrálo se 7 kol, 2x60 min se zápisem, po 20 účastnících v každé kategorii, 3-4 postupy na Mistrovství Čech). V letošním roce se měsíc po měsíci lepší pravidelnými tréninky a soutěžemi skvělá parta mladších žáků roč 95, 96 (v pondělí tréninky ve skupině u Františka Nováka a čtvrtky ve vybrané sedmičlenné skupince u Pavla Chrze, oba trenéři vedli i výpravu v Chomutově).   Mladší zvládli přebor nad očekávání výtečně, mezi sebe na čele tabulky pustili jen Mazura z Mostu (čtvrtý z Mistrovství ČR), který má však přímý postup. Turnaj H12 (pro roč. 96, 95) vyhrál Honza Mikeš (96) se sto procenty  7 z 7 , dva body před druhým Mazurem z Mostu. Ríša Sliva (96) skončil se 4,5 body bronzový před bráchou Michalem (96), který v posledním kole Mazura porazil. Čtvrté postupové místo obsadil pátý Martin Vlasák (95). Tři naši nejúspěšnější jsou přitom mladší ve své kategorii! Úspěch podtrhla Veronika Walterová, která vyhrála kategorii D12 a Lenka Němcová skončila třetí. Děvčata však mají na Mistrovství Čech účast otevřenou.
  Starším se tolik nedařilo další postupy pro naše barvy nevybojovali. Nejblíže k tomu měl v H14 Daniel Kolář, avšak prohra v posledním kole s V.Rubešem ho odsunula na 7.místo, 4 body. Michal Bažant se snažil, hrál i v popředí tabulky ale po dvou prohrách v neděli skončil v polovině se třemi body. 3 body získal i Filip Vozáb.
   V kategorii H16 získali Tomáš Zima a Patrik Bartoš 3,5 bodu a Zdeněk Špetlík body tři. Potěšilo však suverénní vítězství, a tím postup, Jirky Buchara v H16 (6,5 ze 7) z Povrlů, který ve družstvech  za náš klub hostuje a kromě tréninků v Povrlech s Michalem Bürgermeistrem pravidelně jezdí na individuální tréninky na Spartak k Pavlu Chrzovi.
    Mistrovství Čech se uskuteční v Jánských lázních o podzimních prázdninách a pořadatelství získal náš klub; Vše vymyslel, konkurz vyhrál a Mistrovství připravuje, mladý kolektiv našeho oddílu  : Jaromír Šulc, Lucie Batelková a Michal Rouč.
                                                                  Pavel Chrz
Pozn.: listopad 2006 : A jak se našim dařilo na Mistrovství Čech si přečtete v sekci "Soutěže žáků - mistrovství Čech" Deník z Jánských Lázní.


Krajský přebor žáků (jednotlivci) ve zrychleném šachu (tzv. rapid šach 2x25 min na partii). 
25.3. v Mostě

Jeden tah od postupu na Mistrovství České republiky

 Přemýšlím, zda jsou šachy hra spravedlivá či nespravedlivá? Vzpomínám na slova velmistra Vokáče, který mi jako malému špuntovi mi sdělil, že jsou nespravedlivé. Tenkrát jsem mu  jako hráč nerozuměl. Po včerejšku jako trenér ano.

 Představte si, že hrajete poslední partii. Když vyhrajete, jste 1. a postupujete na MČR do Frýdku - Místku. Máte těžkého soupeře, ale nebojíte se. Naopak - chytrou hrou jej přechytračíte, oberete o figuru. Všechno uděláte správně, přejdete do koncovky s figurou výše. Už vám zbývají pouhé tři minuty a soupeřovi pěšci začínají utíkat... Chytne je koník? Ano, Chytne! Chyba. Král se vydal chytit pěšce. Jenže král není jezdec a pěšec vám mává, aby  vzápětí uvolnil své místo dámě, která se promění v lítou saň, jež spálí a pozře celou pozici včetně vašeho krále...

 Tak skončila včera naše největší naděje v kategorii H10 - Honza Mikeš, kdy nešťastně prohrál  v poslední partii s Matyášem Kalužným, který získal bod, vyhrál turnaj a postoupil na MČR. Cry  Druhý skončil další "Údličák", a nám ze zimního tábora známý, Honza Šlampa. Honzíka Mikeše musím velmi ale velmi pochválit, za předvedenou hru. Též bráškové Slivové zahráli pěkně, ale musí ještě více trénovat, aby mohli být mezi vítězy.

 V kategeorii H12 jsme měli jediného zástupce - Martina Vlasáka, který skončil 8., ale stejně jako Honza M. hrál s těmi nejsilnějšími. Martin, přes své mládí, je pokerový hráč. Ve svých vrcholných časovkých  tísních dokáže zasadit smrtící úder. Surprised

 Staší žáci, kde jste,v tabulce se ztácíte? Vaše výsledky nejsou dobré a hlavně předvedená hra.Yell Pokud se nechytnete za nos, tak za dva roky vám "ti malí" zamávají a nebudou s vámi chtít hrát, protože jim budete připadat příliš slabí... Patriku, příště nikoho nepodceňuj, ani Michala Artazova, který Tě porazil.Smile 

 S prázdnou jsme neodížděli. Máme dvě medaile. Verča Valterová vybojovala stříbrnou a Bětka Roučová bronzovou medaili. Holky děkujem!!! Laughing 

 Šachy jsou hrá krásná, ale občas krutá, tak jak to ve sportu chodí. Doufám, že příště bude na nás bohyně Caissa shovívavější.

                                     František Novák