Znak Spartaku

Šachový klub
Spartak Ústí nad Labem

Masarykova 228, 400 01 Ústí nad Labem, IČO 44554222
Znak Spartaku
Historie klubu - O nás

Historie oddílu ŠK Spartak Ústí nad Labem

Při listování Časopisem československých šachistů nalezneme v čísle 3 ročníku 1924 na straně 45 tuto zprávu: Klub českých šachistů v Ústí nad Labem sehrál podzimní turnaj  ve  dvou  kategoriích  po  deseti  hráčích.  Dne 16. ledna konána valná schůze, ve které schválena přeměna kroužku v klub. Předsedou zvolen J. Kozelka, jednatelem J. Hájek. Dochovalá kronika našeho oddílu zaznamenává z té doby originál rukopisu z roku 1924 českého velmistra Oldřicha Durase se souhlasem s uvedením jeho jména v názvu klubu. Dobové fotografie a články v kronice jsou cennými historickými vzpomínkami.
   Jednalo se o ryze český klub. Již dříve zde však působily  oddíly německé, neboť v té době tvořilo v Ústí n. L. německé obyvatelstvo většinu.   

V současnosti patří ŠK Spartak k největším šachovým oddílům v republice, což je hlavně díky početné mládežnické základně. Na výchovu mládeže klade oddíl velký důraz, čemuž odpovídá pravidelná účast a dobré výsledky žáků v nejvyšších soutěžích. A-družstvo ve 2. lize tak tvoří  téměř výhradně bývalí žáci tohoto oddílu.
K nejvýraznějším úspěchům oddílu patří trojnásobné získání titulu mistra ČR v korespondenčním šachu.
V posledních letech se v našem městě konaly téměř pravidelně velké akce organizované naším oddílem. V roce 1994 Mistrovství ČR jednotlivců za účasti naší absolutní špičky – první místo dělil Zbyněk Hráček s Vlastimilem Jansou. V roce 1996 proběhlo v Ústí n. L. nejen Mistrovství žen, které vyhrála Lenka Ptáčníková, ale  i  Mistrovství juniorů. O rok později následovalo Mistrovství Čech juniorských družstev a finále českého poháru. V roce 1998 přijelo na finálové Mistrovství ČR družstev mladších žáků, které poté v moravských zpravodajích hodnotili jako nejhezčí akci roku pro mládež, téměř 200 dětí. Tuto akci jsme opakovali i v loňském roce a spokojeno tentokrát odjíždělo více než 250 účastníků. Velice si cenili výletu na hrad Střekov s exhibičním utkáním Čechy – Morava.
    Nejvíce navštěvovaným je však tradiční Festival, na který na přelomu dubna a května jezdí kolem 300 účastníků. Již 14 ročník tohoto turnaje se uskuteční 5.-7.5. 2006 a těšíme se opět na účast příznivců královské hry všech věkových a výkonnostních kategorií z ČR i zahraničí.