Znak Spartaku

Šachový klub
Spartak Ústí nad Labem

Masarykova 228, 400 01 Ústí nad Labem, IČO 44554222
Znak Spartaku
Šachové tábory - Ročník 2013Takové bylo 36. šachové soustředění 2013
(Fotky, pestrý sportovní program, šachové tréninky i výsledky)
(aktualizace 25.7.)

 
 Celotáborová olympiáda všech týmů o 14 soutěžích.
Na liště v exelu podrobné výsledky, přepínání soutěží.

 


Soutěže, tréninky, turnaje, šachové:
2. a 3. skupina
Tréninky odděleně 8 dní x 2,5 hodiny a 1 den x 4 hodiny.
Turnaj 7 dní, 7 kol po 2 hodinách, rapid 4 hodiny, blesk 2 hod.
Hlavní turnaj druhé plus třetí skupiny (7 dní, sedm kol 30min + 30vt) 
1. skupina
 První skupina (5 juniorů a 4 žáci)  se více věnovala tréninku 6 dní x 4,5 hodiny a před zápasy 4 dny x 2 hodiny. V těchto 4 dnech byly další 2,5 hodiny 4 zápasy.
 4zápas první skupiny junioři x žáci 2:2 (4:0; 3:1; 1,5:2,5; 1,5:2,5)
 Junioři: Jan Mikeš, Jarda Říha, Martin Vlasák, Verča Valterová, Jirka Lisý
Žáci: Jirka Liška, Gusta Brejník, Vašek Soukup, Bertik Pavelka 
(4 zápasy 40 min+30vt)
 Nejprve se zdálo, že junioři válcují žáky. Bílými dali kanára (to navíc pauzíroval z juniorů J.Říha), černými 3:1 (pauzírovala Verča V.). Jenže po víkendu se žáci vzchopili a vyhráli 2,5:1,5 (pauzíroval z juniorů J.Lisý)  a znovu 2,5:1,5 (pauzíroval M.Vlasák).
Nejlepší z juniorů byl jan Mikeš 3,5 ze 4, z žáků Jan Hubert Pavelka 2 ze 4. Jirka Liška ve třetím kole porazil JarduˇRíhu jako jediný sebral J.Mikešovi půlbod a pomohl tím ke druhé výhře žáků. 


 Simultánka
Velmistr a reprezentant ČR Martin Petr (elo 2540) vítězí 14:2.
Své partie z našich v koncovkách vyhrávají Martin Vlasák a Jarda Říha.

Tábor 2014: 27.6.-9.7. Drtivá většina žáků má zájem neměnit objekt. Již v říjnu propozice, pravděpodobně zůstáváme v Doksech i pro již 37. ročník.  

 O 37 žáků a juniorů se starali:
 Jana Jírková  - zdravotnice, vedoucí
Emil Vlasák - trenér, vedoucí
Jiří Zemaník - vedoucí
Filip Vozáb - vedoucí
Michal a Richard Sliva - byť v roli účastníků, dopoledne trenéry
 mezinárodní velmistr Martin Petr - trenér (pozvaný na 2 dny)
Vladimír Hadraba - trenér (pozvaný na 2 dny)
Kamil Balín - trenér (pozvaný na 3 dny)
Jiří Dufek -  trenér (pozvaný na úvodní den)
 Celému kolektivu trenérů, vedoucích i skvělé partě mládežnických účastníků děkuje
Pavel Chrz - trenér a hlavní vedoucí tábora
 Táborový deník
 středa
   Vše dle plánu, kdo si včas zabalil, stihl i florbálek. Pavel Kovář (2001) je velký sportovec, chtěl běžet na Bezděz, tak si s ním 2x6,5km trat zaběhl Martin Vlasák (1995). 
 K obědu pak na naši objednávku na rozloučenou oblíbený smažený sýr.
 Poté vyhodnocení, předání medailí za soutěže jednotlivců, diplomů. Také samozřejmě  olympijských medailí prvním třem týmům s diplomy na památku s napsanými všemi jmény týmu. 
Příjezd dle plánu 5 minut po šestnácté hodině.
 Rozloučení a hurá na další prázdninové zážitky. 

 Ukončení středa 10.7. ve 14:00 v místě, předpoklad přijezdu do ÚL autobusem 16. hodin.
úterý 9.7.
 Večer je zakončen diskotékou, na  kterou je pozván tábor aerobiček DDM ÚL. A venku se griluje maso, někteří si přidávají druhou i třetí porci, kuřecího je dost. 
Odpoledne je na programu hra na agenta. Poté závěrečné štafety. Na třetí zápas ve florbale s táborem Sčvaku Teplice necháme hrát další žáky, největší naše opory nehrají a i přesto naši drží krok, skvěle chytá osmiletý Marek. Až v závěru za stavu 5:5 dají soupeři 2 góly a tak poprvé vítězí 7:5. Naši 2:1 na zápasy. Poté náš elitní florbalový tým žáků vedený Vaškem Soukupem vyzve juniory a dlouho drží nerozhodný stav, nakonec 2:6. 
 Dopoledne:
Žáci první skupiny vyrovnávají v šachovém čtyřzápase na 2:2 s juniory, když dnes vítězí 3:1. Za žáky hráli: Jirka Liška, Gusta Brejník, Vašek Soukup a Bertik Pavelka. Junioři:  Jan Mikeš, Martin Vlasák, Jarda Říha, Verča Valterová a Jirka Lisý. Postupně 0:4, 1:3, 2,5:1,5 a 2,5:1,5.
Ostatní jdou do města, kdo nechce, tak lesní hra o vlajku. V druhé části dopoledne se hraje bleskový turnaj. Nešachisté si proběhnou část opačné trať než běželi v bojovce. 

pondělí 8.7.
Dopoledne se  dohrál turnaj 2. a 3.,  vyhrál Vašek Turek. V první skupině poprvé ve třetím zápase poráží žáci juniory 2,5:1,5 a snižují stav zápasů na 1:2.
Odpoledne je odpočinkovější, koupání v bazénu a hry dle libosti. Večer přichází na řadu odveta se sousedním táborem ve florbale pro ročník 2000-2003, jako mají soupeři. Ti však jsou jen s dvěmi náhradníky a chtějí, abychom též střídali max. dva. Bohužel se tak nedostalo na další naše a tak musel být domluven na zítří třetí zápas. Dnes naši opět vítězí o gól 7:6, nejlepší je Vašek Soukup a v bráně chytá honza Do nájezd v poslední minutě.
       
středa 3.7. až neděle 7.7.
Oblíbené florbaly a fotbaly jsou na dením pořádku. Včera po celodení bojovce mladší žáci porazili ve florbale sousední tábor (2x20 minut) 8:7.
 V obou sportech se také hrál turnaj každý s každým do olympiády týmů (čt, pá).
  Táboráky v pátek i včera; pro kvalitní "Globusácké" buřty i čerstvě upečený chleba jsem jel do Globusu až do Liberce. Každý měl kolik jich chtěl. 2 kytary a mnoho mladých snaživých zpěváků.
  Včera celodení bojovka týmů s raním lovením petflašky s úlohami z rybníku (vždy nejodvážnější člen týmu doplaval). Po snídani řešení logických i šachových úloh, běh lesem po kontrolách, indiciích. Složení tajenky s přesmyčkami a pak  nalézení rodiného domu, na jehož zahradě u červenobílé kontroly byl poklad. Ochotně nám cíl bojovky k tomuto účelu na svém pozemku zapůjčil správce orientační mapy. .
  Vítězný tým tam našel poukázku na návštěvu cukrárny a všechny týmy pak v táboře čekal piknik (na platu melouny, broskve, hr. víno, banány, atp. vše prostě pro podvečerní osvěžení).  
Po večeři před táborákem bazén a 8 si chtělo dát florálek se sousedním táborem, jak výše uvedeno.
 

 


Uterý 2.7.

Během dopoledne a poobědě si každý prošel krátkou traˇt orienˇtáku a odpoledne a večer již byl na  programu velký závod jednotlivců, započítáván i do olympiády týmů. Dvanáctiletý Jakub Bílý ukázal své znalosti a schopnosti a porazil i dorostence, byˇt se vydali na maximum, jen holt naběhali toho podstatně více, to tak při orienˇtáku chodí...  Nicméně, všichni bojovali jak mohli, za mladšími poté běželi (jen jako případná pomoc v nouzi) ti starší co již odběhli nebo vedoucí, nikdo se neztratil a náročná traˇt se líbila. Kdo zrovna nebyl na trati hrál florbálek. 

Pavel Chrz trénoval druhou a pak první skupinu, Kamil Balín si vzal třetí a při krásném počasí trénovali venku. Skupina nešachistů navštívila Doksy i s  luštěním rébusu z památníku, což bylo součástí loˇnské bojovky.

 Dorazil uzdravený Dan Balín a na dva dny trenér Kamil Balín.

Po raním florbálku a fotbale pokračoval v první skupině trénink s Martinem Petrem, po jeho odjezdu s Emilem Vlasákem.

 

 

 Pondělí

Večer jsme oslavili dvoje narozeniny. Vojtovi Limrovi bylo deset let. No a pak přišla na řadu oslava narozenin právě osmnáctileté Verči Valterové, která šachy hraje deset let a na soustředění je podeváté.     

Po večeři sehrál velmistr Martin Petr simultánku s 18 zájemci. Vedl již 16:0, ale v nejdelších partiích ho porazil Jarda ˇRíha a Martin Vlasák.

Odpoledne Filip a Jirka připravili lesní hru na pašeráky a na střídačku s hrou  Ninja. 

  Martin Petr měl první skupinu na trénink celé dopoledne, další skup. Emil Vlasák a Michal Sliva. Ve 2. plus třetí se rozehrál sedmikolový turnaj prvním kolem.

 


Neděle 30.6.

 

večer

 

Po večeři volný program, jak kdo chtěl, sporty na hřišti nebo hry před budovou  a poté vyhodnocení olympijských disciplín i šachového turnaje.

Přivítali jsme trenéra, mezinárodního velmistra Martina Petra.Přijel na dva dny, bude trénovat první skupinu a se zájemci večer sehraje simultánku.

 

odpoledne

 

Nejprve míčové hry, dle zájmu. A poté týmový šestiboj, kdy týmy se střídali na stanovištích. Dovednosti na lezecké stěně, fotbalové, s pálkou, s florbalovou hokejkou, šachovým příkladem a azimutem, ale i základy zdravovědy.

 Výsledky velmi vyrovnané, každý tým vyhrál nějakou soutěž, výsledky těsné.

 

dopoledne

 

Po raním slíbeném fotbalu a florbalu jsme sehráli celotáborový šachový turnaj. Jednou za pobyt si zahrají i nešachisté, každý nějaký bod získal a pomohl v součtu svému týmu do vyhodnocené soutěže družstev. Vyhodnoceni budou týmy, jednotlivci, mladší žáci i kat. nešachistů.

 

Sobota 29.6.

 

večer

 

Diskotéka se líbila, Jana Jírková zpestřila soutěžemi. Hudbu moderoval Jirka Zemaník a Filip Vozáb. Nejvytrvalejší byli ti nejmladší.

 

odpoledne

 

Rozděleny olympijské týmy (6 x 6) které spolu budou soutěžit celý tábor.

Průzkum okolí formou hry a nahlédnutí do dovedností s mapou. Po týmech nalezení 11 kontrol v lese a zároven seznámení se členů mezi sebou. 

 

dopoledne

 Nejprve ráno se všichni projevili jako velcí sportovci, po oběhnutí pole jim bylo slíbeno, že příští rozcvička bude míčovými hrami.

Tréninky po skupinách. Přijel na jeden den trenér Jiří Dufek, trénink s první skupinou dopoledne a se zájemci večer. Další skupiny vedl Emil Vlasák, Pavel Chrz a Michal Sliva.

Skupinu orientáku+her vedl Jirka Zemaník a byly v programu logické i sportovní hry.

  

 Pátek 28.6.

 

Po společném srazu v Ustí n.L. příjezd dle plánu. Ubytování a dobrá večeře – špagety, poté zbyl ještě čas na florbal a fotbal. Jen trenér Kamil Balín přijede kvůli onemocnění Dana s Danem až v průběhu pobytu.


Propozice 36. tábora 2013
(28.6.-10.7.)
(Pro zajímavost po loňských týmech, které samozřejmě letos budou jiné; Podtím nově přihlášení
zdravotní dokumentace
(možno nahradit jinou, vyplněnou lékařem rok zpět od 11.7.2012 později)
Způsobilost vrátíme zpět pro další vaše akce, nedopisujte tedy ani termín ani název akce, ať vám zůstane universální.
Doplňující aktuální informace k podrobnostem (na základě dotazů, upřesnění, aktualit z místa atp.) v neděli večer.
Doplněno 23.6.: Dotazy nebyly, vše v podrobnostech. Nezapoměnte prosím 2 formuláře ke zdravotnímu stavu (od lékaře a bezinfekčnost). kromě věcí v pokynech. Do příručního malého zavazadla do autobusu nebo přes ruku mikynu či letní bundu při jakémkoliv počasí. Do příjezdu v místě může teplota vzduchu dost poklesnout.
Seznam účastníků, rekordmani.
Přihlášeno k 28.5. přesně 40 účastníků.
Letos se loučí z léty žákovských účastníků táborů kategorie dorostenců roč. 95-96 a jedou v kompletním složení: Verča Valterová, Michal a Richard Sliva podeváté (pamatují již Vanov u Telče 2005). Po sedmé za sebou Jarda Ŕíha, již s výk. třídou kandidát mistra. Do sestavy tábora se vrací účastník dvou mistrovství světa mládeže (Vietnam 2008 a Slovinsko 2012) Jan Mikeš, stejně tak po táborových pauzách Martin Vlasák a Jirka Lisý.
Míša Soukupová, Lukáš Netolický a Milan Řehořek zastupují kategorii 98-99.

Kompletní je i početná generace 2000-2002 včetně Gusty Brejníka z Litoměřic a Jirky Lišky z N.Boru, tradičních účastníků MČR i Evropských šampionátů. Jirka Jírek jede poosmé, pamatuje jako šestiletý Plasy 2006. Vrací se i Kuba Bílý z Libouchce, šachista a také medailista z republikových orientačních běhů. A další se přidali.
A samozřejmě přibyli z nejmladších 2003-2006. Opět nejmladší Mikuláš Turek z Litoměřic.

Kapitáni týmů.
Zodpovědná funkce, která se přiděluje zkušeným starším učastníkům. Vedou týmy s celotáborové olympiádě, při kteých učí mladší dovednostem soutěží.
Při letošní dorostenecké výpravě, když jsou naposledy, bude výběr 6 kapitánů k 6 týmům celkem snadný.
Na fotce níže vidíme pohromadě v přední řadě vedle sebe: Ríša, Míša, Honza, Jarda, Martin a za nimi Verča.
Pravda, pozornější čtenář si jistě všimne, že fotka nebude uplně aktuální. Okolí napoví, že byl podzim a od podzimka trošku (dost) povyrostli.
  

Opravdu krásnou řádku let pořádáme naše šachové tábory. Těšte se nejen na šachovou přípravu, ale i jedinečné prázdninové zážitky v jednom z nejkrásnějších táborových areálů v republice.