Znak Spartaku

Šachový klub
Spartak Ústí nad Labem

Masarykova 228, 400 01 Ústí nad Labem, IČO 44554222
Znak Spartaku
Šachové tábory - Ročník 2012 a dříve


 

 Pořádání šachových táborů naším klubem 1978-2012 (1. - 35.ročník)
další ročníky vlevo na lištách samostatně

 

                               Z 30. tábora Rumburk 2007 byl vytvořen i krátký dokument. film,

 Ke stažení Rumburk 2007 -   6 min  Rumburk 2007  (se zvukem)

Objeví se vám po kliknutí k přehrání na liště obrazovky jako soubor

  6 minut jako prezentační video

Pro účastníky/rodiče, aby se každý našel, to samé s prodlouženými záběry jednotlivých situací: 

 15min. krátký film Rumburk 2007  (se zvukem)

 

 

    Krátce z dlouhé a krásné historie našich táborů 1978-2015:

 

V roce 1977 uspořádal Zdeněk Mittelbach (dnešní trenér Chlumce) první větší nábor mládeže našeho oddílu a již rok poté odjíždí s 15 žáky na první tábor na Podborný u Máchova jezera, kde má v plánu sestavit program z šachové přípravy a sportovně-rekreačních aktivit. Ani sám tehdy netuší, že tím v roce 1978 položí základ nepřetržité série táborů.

            Další šachové tábory se konají do roku 1984 převážně v Doksech (již areálu letošního tábora), následující rok míříme do Beskyd a od té doby prostřídáme téměř všechny kraje republiky. Se Zdeňkem Mittelbachem vedou tábory ing. Emil Vlasák a ing. Jan Pechek, který přebírá organizaci táborů na konci osmdesátých let.

 

Na začátku devadesátých let přidává Pavel Chrz navíc seriál zimních šachových táborů s lyžováním, krásná místa nacházíme při třech pobytech v Srní na Šumavě, dvou v Peci p.Sněžkou, dvou v Lužických horách a ze začátku po jednom v Kašperských a Orlických horách.

            Táborů se tak zúčastnily stovky dětí z našeho oddílu, z Ústecka či okolí a mnozí jezdí i v dorosteneckém věku; vloni se účastí loučila celá parta dorostu, někteří z nich byli i podeváté.

            V minulém desetiletí jsme navštívili při letních táborech: Mýto v Čechách (2001), Ošelín u Stříbra (2002), Poustky u Žihle (2003 a 2004), Vanov u Telče (2005), Plasy (2006), Rumburk (2007 - 2009) a nyní se nám velmi líbí v Termitu u Doks (2010-2015). 

 

35. tábor Doksy 2012

29.6.-11.7. 2012

Výsledky šach. i sport-rekreač. soutěží.
Fotky.
Deník - den po dni.


35. tábor 2012 : 40 mladých účastníků roč 1996-2006

Vedoucí a trenéři:

Pavel Chrz - hlavní vedoucí
Ing. Emil Vlasák, zást. hlavního ved.
Jana Jírková - zdravotnice
Jirka Zemaník, Filip Vozáb (vedoucí  na sportovní vyžití úč.)
s tréninky pomohli dorostenci Michal a Richard Sliva
(vedli samostatně celý rok koužek začátečníků)

po 2-5 dnech se prostřídali:

Martin Petr (velmistr, reprezentant ČR z Pardubic, st+čt)
Miloslav Vanka (zkušený trenér z Prahy ne-pá)
Ing. Vladimír Hadraba (trenér z Teplic a kraje pá-út)
Mgr. Kamil Balín (úvod do neděle)

A - hlavní turnaj ve Swiss-manag. (v záhlaví stránky přepínání kol, pořadí)

A - hlavní turnaj v exelu s vyznač. medailemi kategorií dívky, ml. žáci (2002 a ml.)


B- hlavní analytický turnaj na gambity ve S-M (v záhlaví stránky přepínání kol, pořadí) 

B - hlavní turnaj v exelu s vyzn. medailemi kategorií dívky, ml. žáci (2002 a ml.) 

CELKOVÝ PŘEHLED S VÝSLEDKY TÝMOVÉ OLYMPIÁDY I JEDNOTLIVCŮ
(soutěže s přepínáním na liště dole v exel-souboru včetně 2 turnajů v rapid šachu a jednoho v bleskovém) 

Fotky naleznete:  vlasak.biz - novinky ( http://vlasak.biz/evcnews.htm ).

Fotky vložil na své stránky EVCOMP (šachový software a další) ing. Emil Vlasák
Tři větší soubory (fotky jsou v plné kvalitě a také plném počtu, aby si každý mohl vybrat, kde se nejlépe tváří - ponechány všechny záběry u hromadných fotek a fotek týmů).  Pokud by nahlásilo chybku při stahování, stalo se tak kolísáním inetu, zkuste znovu, soubory jsou v pořádku. Lépe stahovat rychlejším internetem.
    Fotil Ing. Emil Vlasák a Pavel Chrz. Ještě máme něco na kameře, pokud se podaří Filipovi Vozábovi udělat film, bude i ten (cca srpen). Kameru poskytla Jana Jírková, filmoval Filip Vozáb.

1. cena v A-turnaji a 1.-4. cena v A i B turnaji (věnuje 1.ŠK Novoborský).

Simultánku se Širovem (bývalý 2.hráč světa) si na 5.8. (neděle sraz 11:30 Nový Nor, rest. Ajeto) vybojoval Jarda Říha.
Na slavnostní zahájení zápasu Láznička-Širov (představení mistrů, autogramiáda, ohňostroj) a vstup na simultánku při zahájení s mistrem ČR juniorů Tadeášem Krieblem mají 1.-4. z A turnaje (A+B skupina) i 1.-4. z B-turnaje (C+D skupina). Středa 1.8, sraz 17:30 N.Bor rest. Ajeto.

Doplněno 8.8.: Jarda Říha remízoval s hráčem světové špičk A. Širovem! Zahrál si druhý z turnaje Jirka Liška.  

Stránky krásného objektu   

  K 30. táboru byl i krátký film:

 Ke stažení Rumburk 2007 - 15min. krátký film Rumburk 2007 nebo  5min. sestřih Rumburk 2007 (obojí se zvukem).

A nyní zpět k táboru 2012:
Deník den po dni.


Středa 11.7. - balení, focení, vyhodnocení, závěr.

Po slavnostním zakončení a vzájemným poděkováním kolektivu vedoucích a všem statečným táborníkům/cím se předávaly diplomy i medaile (členům prvních tří týmů olympiády), stejně tak  jednotlivcům v obou skupinách (včetně kat. mladších žáků a dívek). Poté ve 14 hodin 11.7.  byl 35. ročník oficiálně zakončen. Část dětí převzali rodiče na místě, větší část v pořádku dovezl otec Jirky Jírka autobusem zpět do Ústí n.L.

dopoledne:  Balení, fotky týmů i celková fotka.

Celý tábor bez úrazů a při horkém a deštivém počasí (náchylné na nemoci) jen jeden chlapec v posledních dnech teploty (den po příjezdu doma již ok) a jediné klíště předposlední den. 

Příjezd ve středu cca 15:30-15:45 Moskevská 5, Ústí n.L.

Úterý: Finále tábora - bojová hra.

Večer čeká obrovská odměna za bojovku. Grilování kuřecích steaků a stehýnek (k tomu rajčata, okurky, kečup i křen), při závěrečné diskotéce v jídelně i na verandě. Na každého jsou více jak dvě porce a teď (v 22 hodin) ještě pár porcí zbývá. 

Dva prology (noční hra a ranní lovení) již máme za sebou, a tak po táboráku vstáváme až na snídani. V 9:30 zahajuje velká bojová týmová hra. 
 Nejprve vyluštění dvojtažky a hádanek. Poté zjištění alespoň 11 z 13 informací z náměstí Doks. Výběh do terénu po kontrolách dle mapy lesa, kde zjistí týmy indicie. Přesmyčkami se dostanou k větě, která je zavede opět na památník náměstí Doks. A po početní úloze z památníku získají letopočet. Rozdíl s historickou událostí určí azimut, pod kterým je tajná zpráva od bodu v mapě přes pole u stromu (každý tým má jinde svojí). Vítězný tým Michala Slivy "Tryskomyši" poklad nalezne před 15.hodinou, pátý tým před osmnáctou. Jen jediný tým této náročné bojovky skončí před finále po limitu.

 Hádanka "táborákové" písničky - viz středa minulého týdne (doplněno).

Pondělí - raní prolog bojovky:

 Večer byl včera odložený (kvůli dešti) táborák s buřty i kytarou, na kterou hrál nejen Emil Vlasák, ale i mladí účastníci: Míša Soukupová, Barča, Jirka Jírek.

 Odpoledne pak jsme si domluvili nízké lanové překážky. 6 drah překonávalo 25 odvážných v blízkém lesíku.  

Dopoledne poslední kolo A+B skupiny. Vítězí Jarda Říha před Jirkou Liškou a Davidem Pechem.
C+D skupina (dohrán hlavní analytický turnaj) má 6kolový turnaj rychlejší tempem na probrané na gambity. Vítězí Martin Polák z Chlumce.

 Prolog bojovky následujícího úterního dne.  Po vyřešení dvojtažky hledají odvážlivci z týmů mince v koupališti. Tedy kromě kapitánů, ti již obvykle v minulých letech skákali pro úlohy i do rybníka. Tak aby si to v malém bazénu zkusili i ti mladší. Počasí přálo, ranní slunce již hřálo a voda po dešti nebyla tak studená.    

 Neděle: Nová hra na tajného agenta s šokujícím rozřešením.

  Večer se hrály míčové hry. Mladší vybíjenou. Starší fotbalovou odvetu s karatisty. Naši vedli již 3:0 v poločase. Pak, že přerozdělíme a nový zápas. To konečně i soupeři vedli 3:1 v poločase a zahnal nás déšť, kterému několik minut statečně všichni odolávali, ale pak i zahřmělo, tak jsme předčasně ukončili zápas. 

V druhé části odpoledne  je hra na tajného agenta. Hru jsme dva roky odkládali, zda je  bude bavit, zda to pochopí, zda neporuší pravidla. Když jsem to na jaře řekl Jirkovi a Filipovi, vloni účastníkům, dnes vedoucím, byli zklamáni, že jsme ji nehráli. Tak jsme ji tedy vyzkoušeli. Princip jednoduchý. Na  prvním pohled v obyčejné týmové soutěži (běh po 5 stanovištích na okruhu asi 2 km s řešením vědomostních otázek a rébusů) je vtip ten, že druhý nejzkušenější člen "vicekapitán" je tajným agentem a jako jediný ví, že vyhraje tým, který skončí poslední. Nesmí to svému družstvu vůbec naznačit, jinak je tým diskvalifikován, jen chytře se snažit ovlivnit, aby za řešení měli málo bodů a skončili poslední. "Agenty" to bavilo, nikdo z nich nic neprozdradil, někteří podávali skvělé "herecké" výkony a až nakonec při vyhodnocení se vše osvětlilo. A kapitáni (i ostatní v týmech) zde teprve pochopili, proč celou cestu jejich zástupce slušně řečeno dělal hlouposti. Upřímně se všemu všichni zasmáli a nakonec tak hra měla velký úspěch. Kdo vicekapitána poslouchal, měl výhodu, že skončil hůře, tedy lépe. Jen již mnoho let tato nepůjde opakovat.    

  Po poledním klidu jdou zájemci na hodinu do bazénu, další možností je zde oblíbená hra "Ninja" (nikoliv počítačová hra) pod vedením Jirky Zemaníka a překvapivě třetí možností je dát si volno, což si někteří také zvolí. 

Po pozdějším budíčku a snídani pokračují tréninky a turnaje po skupinách. 2. skupina (C+D) dokočí turnaj, vítězí Vašek Turek z Litoměřic. Výsledky výše.

 Sobota: Jdeme do finiše - noční část bojové hry a výhra ve fotbale.

Zahajuje bojovka noční částí. O půlnoci jsou svoláni všichni do klubovny, kde však chybí kapitáni. Ti dle pravidel a pokynů mohli ponechat jen mapu se šesti nakreslenými místy v lese a šifrovanou zprávu (šifry si během týdne v týmech vymýšleli a trénovali), na které ze šesti jejich kapitán čeká. Tým má za úkol rozšifrovat a jít na správnou kontrolu. Vedení týmu se tak musí zhostit "vicekapitáni" - zkušenější toť táborníci(ce) ročníku 2000-01 (Vašek s Jirkou, Eliška, Bertik, Gusta, Jirka Liška, Aleš s Martinem Polákem). I všichni další se zapojili a tak týmy mohly po rozšifrování vyrazit najít svého kapitána. Po úspěchu je kapitán odměnil malou sladkostí a vrátili se společně na ubytovnu. Pět týmů to zvládlo bravurně, jeden trošku tápal, ale i ten kapitánku po hodině našel. Zvládl to a nebál se ani 6letý táborník Mikuláš Turek. Všichni se v pořádku vrátí dospat s tím, že se vstává až těsně před snídaní.

   Po večeři dohrajeme fotbalový turnaj starších žáků 4 zápasy, mladší hrají vybíjenou nebo lezou po opičí dráze prolézaček. 

 Poté, ještě před tmou, vyzvou naše dorostence dorostenci karatistů na fotbal. Mají dresy, míč z JAR šampionátu a něco říkali, že od šachistů přeci nedostanou ani gól, prý že i hlavní vedoucí může hrát, tak jsem tedy hrál;  V bráně skvělý Bertik Pavelka, hraje Jirka Liška, kluci Slivovi a Jarda Říha, střídáme se 4+1. Po našem góle Michala a 2x15 min vedeme 1:0, sportovně nabídneme nastavení obvyklých 2 minut, kdy šťastně soupeři vyrovnají. V penaltách vyhrajeme 2:1. Proměnil Jarda a já jsem si spravil chuť gólem po včerejším nepovedeném crossu, že alespoň v něčem trošku mladším stačím...      

Po obědě máme připraven vědomostní závod týmů. Déšť nás zažene do klubovny, kde sehrajeme bleskový turnaj (zároveň jako druhá část dvojboje týmů piškvorky/šachy). Se žáky hraje i trenér Vladimír Hadraba, který získá 9 bodů z 9. Ze žáků vítězí Jarda Říha.   

Ráno za odměnu bojovnosti crossového běhu se v rámci rozcvičky hraje fotbal, vybíjená, badminton. 

 Pátek: Skvělé výkony v  crossu i fotbal

Večer se běží crossový závod. Všichni se snaží a podávají maximální běžecké výkony. Vítězí Vašek Soukup (roč. 2000) v kat. 1996-2001. Hlavní vedoucí zkoušel trať po dostavění; No vidím (po hrozném čase na stopkách), že v amatérských závodech jiných sportů než šachových jsem asi oprávněně v kategorii "veteráni římská tři" a nějak je ta kategorii HD12-14 rychlejší... 

Poté se rozehraje prvními zápasy fotbalový turnaj 4 týmů starších žáků.

Dopoledne pokračují tréninky ve 4 skupinách. Trenéři E. Vlasák, M.Vanka mají 1. resp. 2.skupinu. 3 plus 4 ukazuje Jirka Zemaník úlohy.  poté se prostřídá ve 3. a 4. Michal Sliva s opakováním Evansova gambitu a Pavel Chrz s výměnami a koncovkou. Následuje další kolo turnaje (5. u mladších, 4. u starších).  

Při snídani jsme se rozloučili a poděkovali jsme za účast, trénink a simultánku Martinu Petrovi.

 Ráno jsme zahájili na hřišti fotbálkem, vybíjenou a badmintonem za svěžího vzduchu po bouřkách.

Čtvrtek: 4hodinový trénink s velmistrem i simultánka.

Po večeři se hrál turnaj v piškvorkách započítávaný do týmové olympiády jako první část dvojboje piškvorky/bleskové šachové partie. Jednotlivce vyhrál Lukáš Netolický.

Bouřka s kroupami se přihnala během času na večeři. Část v pořádku doběhla do jídelny a část vyčkala na ubytovně.

 Navečer sehrál simultánku velmistr Martin Petr. 20 účastníkům ze skupin A, B a vybraným z C+D nedal šanci a vyhrál 19,5:0,5. Jedinou remízu vybojoval Jirka Liška.

Po obědě dle zájmu buď koupání v bazéně nebo fotbálek.

Martin Petr vede 1. a 2 skupinu a trénink je 4hodinový, turnaj se dnes dle plánu v těchto skupinách nehraje.
3.a 4. skupinu vede Miloslav Vanka. Pavel Chrz pak zopakuje Evansův gambit, který se hraje ve 4.kole.

Po pozdější večerce byl pozdější budíček (obojí se překvapivědětem líbilo).

Středa: První táborák

Večer. Táborák (hádanka pro rodiče)
 Opékali jsme nad ohněm, každý na výběr buřty, párky co chtěl, stejně tak kečup, hořčice i křen dle libosti. Letos hrál na kytaru nejen Emil Vlasák, ale i Jirka Jírek, Míša Soukupová i Barča Černilová. Výběr poslední písničky na přání mladších žáků před večerkou překvapil, ale když se Emil Vlasák ochotně do ní pustil, nestačili jsme se divit, jak většina (konečně - na rozdíl od předchozích táborákových písniček) zpívali též. To jsme se fakt nestačili divit. Jaká to byla požadovaná písnička, můžete tipovat, v neděli řešení.
Řešení (doplněno později): Nevím, zda se to učí ve škole, ale písničkou na přání s největším úspěchem, za zpívání mladých účastníků byla od Kluse "Pánubohu do oken". To jsem fakt nečekal. Správně tipovala maminka Davida Pecha.

Přivítali jsme velmistra a reprezentanta ČR, Martina Petra (roč. 88).

Odpoledne: Hry v lese a příprava táboráku

Dopoledne : Trénink a pokračování 3. kolem turnaje

 Úterý: Orieťák i výstupy týmů.

Po večeři představení týmů s nástupem, pokřikem, vlajkou. Vedoucí v porotě obodovali a vyhodnotili 1.-3.místo a zbývající na 4.místě, aby nikdo nebyl poslední, všichni se velmi snažili.

Odpoledne 

Vyběhly týmy do lesa po kontrolách s mapou, bez kapitánů, kteří v jiném týmu měli na starost pomoc v případné nouzi. Nebylo až tak jednoduché, nikdo se však neztratil. 2 týmy našly všech 6 kontrol s časem 38 a 52 minut. V devadesátiminutovém limitu další dva týmy 5 ze 6 a dva 4 ze 6 kontrol. Závěr závodu v mírném dešti.

Dopoledne

Všichni stále zdrávi, jen ať tak pokračuje dál.

Přestaveny ráno lukrativní ceny hlavního turnaje:
1.místo v 1.skupině (A+B) turnaje:
Simultánka s dřívějším 2. hráčem světa A.Širovem (ze Španělska) v Novém Boru při zápase Širov-Navara dne 5.8. (neděle).
1.-4. z 1.skupiny (A+B) a 1.-3. z 2.skupiny (C+D): Simultánku s mistrem ČR juniorů Tomášem Krieblem včetně pozvánky na slavnostní zahájení zápasu Širov-Láznička včetně autogramiády, představení obou hráčů a ohňostroje. N.Bor 1.8. (středa).
Kdyby výherce(i) nemohl(i), třeba z důvodu dovolené či jiného tábora, přechází právo na dalšího.

 Dopoledne: Trénink a 2.kolo turnaje.
A-skup. (trenér Vanka)  Pircovka a koncovky
B-skup (Vlasák) Koncovky a pokrač. polozavř. her.
C+D skup (Chrz) Gambity - Evansův. Poté (Sliva M+R) opak Skotského, bleskovky na Skotský g. a 2.kolo turnaje na toto téma.

Míše, Barče, Frantovi R. a Tadeášovi připravil Jirka Zemaník krátký trénink s kontrolami orientačního běhu podle mapy. 

  Ráno: Po další bouřce krátké rozcvičení na plácku před budovou. odměnění za včerejší sportování.

Pondělí: Pašeráci i fotbal

Večer: Kapitáni, dívky a starší žáci - příprava na zítřejší vystoupení a představení  týmů. 

Mladší žáci (2002 a ml.) fotbalový turnaj. V dramatickém finále vyhrál tým Štěpána Macha nad týmem Pavla Šmída až v sedmé serii na penalt 4:2 (2:2 po pěti p.). Třetí tým kapitána Franty Růžičky.

 Odpoledne: Zajímavé soutěžní hry na hřišti a hra v lese na pašeráky. Vedl Jirka Zemaník a Filip Vozáb.

Dopoledne:

Po trénincích zahájeny hlavní 7kolové turnaje, denně 1 kolo.
A (trenér Miloslav Vanka) Koncovky, strategie koncovkek
B (Vlasák)  Polozavřené hry.
C+D (Sliva M. a R.) Gambity - skotský

 Do úterního poledne zde vyvěsíme startovní listiny, průběžné výsledky i týmy olympiády. 

 Výsledky nedělního turnaje 


neděle: Celotáborový šachový turnaj i štafeta

Čtyřicátá z účastníků, s opožděnějším příjezdem, přijela Verča Valterová. Její tým (bez kapitánky) se již nemohl jejího příjezdu dočkat.

Po večeři se  soutěžní štafety týmů do olympiády (opičí dráha, běh, vedení míče i jednotahová úloha). Přivítali jsme velmi zkušeného trenéra Miloslava Vanku z Prahy, vystřídal Kamila Balína a bude zde do pátku.

odpoledne: Při vedru volné sportování bez soutěží (dle libosti a výběru žáků druhu sportu) prostřídáno s koupáním v bazénu, her u bazénu, atd. 

dopoledne: Turnaj všech dohromady započítávám do týmů olympiády. Výsledky doplněny během neděle. Hrají všichni, tohoto turnaje se zúčastńují i nešachisté.

 Po noční bouřce a diskotéce je dnes bez rozcvičky, připravujeme klubovny na velký táborový jednorázový turnaj.   

 sobota: Zahájení tréninků i diskotéka k seznámení účastníků.

večer: Diskotéka se soutěžemi, trošku posunutá večerka.
Vyhodnocení prvních soutěží, šachových i nešachových. Představení Doksánků, táborové měny za soutěže s možností platby v táborovém bufetu.

Příjíždí Míša Wanitschková.

 odpoledne: Orientace v terénu podle podrobné mapy s cílem naučit mladší hledání kontrol pod vedení praktitánů/ek.

 po  poledním klidu: Rozdělení týmů pod vedení kapitánů/ek (kap.: Michal Sliva, Richard Sliva, Jarda Říha, Míša Soukupová, Barča Černilová a Verča Valterová). 6 týmů po 6-7 účastnících.
Od moře příjíždí Bertik Pavelka.

dopoledne: Tréninky ve skupinách A-D.
Nácvik zahájení s praktickým hraním rychlých partií.
A (trenér Emil Vlasák): Francouzská a Caroccan.
B (Kamil Balín): Polozavřené hry
C a D (střídavě Pavel Chrz a Michal+Richard Sliva). Úvod do gambitů. Praktické procvičeni

 Nešachisté Míša, Barča a František s vedoucími Jirkou Zemaníkem a Filipem Vozábem připravují kontroly dle mapy na trať odpolední.

Nováčci překvapeni kvalitou snídaně. Výběr ala "Švédské stoly" včetně zeleniny, jogurtů, vloček, čoko kuliček, sýrů, salámů, sladkého pečiva. Stejně jako vloni bude každý den. Každý dostatek, co na místě sní. Prostě asi jako ve 3hvězdičkovém hotelu, na měřítka táborových akcí 5 hvězdiček.

Ráno: Vybíháme kolem pole, počasí je ještě snesitelné. Kapitáni/ky se bedlivě dívají, koho si  do týmu mají vybrat.  

pátek 29.6.: Příjezd, slunce, vše dle plánu.

Porada vedoucích a trenérů a porada s kapitány/kami celotáborové budoucí soutěže - Táborové olympiády.

Příjezd dle plánu, všichni ohlášení přijeli. Dle informací rodičů počítáme během příjezdu s dojezdem Bertika, Míši W. a Verči.

 

 

 35. Šachový tábor mládeže Doksy 2012
(propozice, seznam účastníků, platby, ohlédnutí 2012) 

Propozice Šachový tábor

Seznam 37 účastníků (seřazeno dle ročníků)
Celkem 40, doplněni: František Růžička, Alena Vlasáková a Vilík Postránský.

Soubor pro zahajovací jednodenní turnaj (seřazeno dle výkonnosti) - neděle 1.7.

A tak nám tábor probíhal v roce 2011. 

Foto: na stejné místo jedeme již potřetí, v tomto století poprvé (avšak po táborech osmdesátých let znovu) v roce 2010 - viz foto účastníků, v pozadí Bezděz.

Stránky objektu