Znak Spartaku

Šachový klub
Spartak Ústí nad Labem

Masarykova 228, 400 01 Ústí nad Labem, IČO 44554222
Znak Spartaku
Šachové tábory - Ročník 2015

 

Pořádání šachových táborů naším klubem od roku 1978
38. sportovně-šachového tábora
Doksy 2015
30.6. (út) - 12.7. (ne) 2015
 

Fotoreportáž - rychlý přehled slovem i obrazem

 

 všechna FOTA (391) z tábora

 fota na "rajčeti", jméno: sachovytabor, heslo: bojovka
Autoři: Pavel Chrz, Jarda Říha, Michal Sliva, Richard Sliva, Roman Burda

 stručný táborový deník, den po dni

  Olympiáda týmů
(doplněny na liště exelu tabulky disciplín)

1.skupina:  4hodiny tréninky každé dopoledne a 3x3 hod. odpoledne
(Gusta Brejník, Honza Hung Do, Kryštof Hofman, Pavel Šmíd, Štěpán Dolenský, Matouš Hlavina)

Táborový turnaj 2. skupiny (30 min+30vt za tah se zápisem a rozbory)
(na 8. a 9.kolo přiřazeni 1.-3. hráči ze 3.skupiny: Bureš, Galovič, Bůžek)

Táborový turnaj 3.skupiny (30min+30vt za tah se zápisem a rozbory)
(dokončen, pokračují tématické tréninkové partie)

                                                 Dopolední turnaj  2., 3. a nešachové sk (12 min + 3vt) .

                      Finálové playoff rapidu 12 min + 3vt (1.a 2 z turnaje a 1.sk.)
1. Hofman Kryštof, 2  Hlavina Matouš, 3.Brejník Gusta, 4. Sysel František, 5. Šmíd Pavel., 6. Hung Do Honza, 7. Dolenský Štěpán, 8. Jírek Jiří.

Bleskový turnaj s trenérem Lukášem Vlasákem

Turnaj v "Holanďanech" dle mezin. pravidel Bughaus

                                               

ztráty - nálezy: úplně dole na této stránce (postupně se doplňuje i od rodičů co našli a patří jinému), aktualizace 24.7. 4:00

 

Neděle 12.7.: Nejen odjezd, ale i pro "Bezdězskou" skupinu ZOOpark a ještě hřiště.

Všichni si sami sbalili (paráda i malí zvládli, někteří s velmi malou pomocí), snídaně, bylo potřeba rychle předat pokoje pro úklid před další akcí

Turistům co dobyli v sobotu dopoledne Bezděz (2 různé cesty tam zpět) 13 km (17 úč.) byla nabídnuta návštěva Zoopakru, kde byla včera druhá skupina. 10 z nich využilo a moc se jim líbilo. Ostatní strávili poslední chvíle v areálu, někteří opět a naposledy zde vytáhli florbalky.

Řízek k obědu a pak již odjezd auty i autobusem. 

 sobota 11.7. Výlet - předčil očekávání

Děti si zvolily jeden ze dvou výletů.

24 táborníků šlo s Janou Jírkovou. Michalem a Richardem Slivou do ZOOparku Berousek v Doksech. Zažili nevšední podívanou a byli moc rádi, že tam šli. Lamy, kozy, velbloudy a další zvířata si mohli pohladit, za 2x20 Kč jsem využili místní atrakce a v místě koupili pro zvířata pytel žrádla a kdo chtěl mohl si je z ruky nakrmit. Několi pěkných fotek. Nakrmili, pohladili i místní celebritu, velblouda, který hrál pohádce Lotrando a Zubejda. Podařilo se nafotit. Krásného bílého 2měsíčního lvíčka nabízel areál návštěvníkům k pochování s fotkou, to stálo více, tak to využilo jen pár dětí.  Následovala návštěva náměstí Doks a hodinová prohlídka Doks a okolí vláčkem.     

Na Bezděz vyrazilo s Romanem Burdou 17 dětí. Šli obklikou lesem, aby se vraceli po červené jinou trasou. Výprava vylezla na vrchol, pak na věž, koupili si občerstvení. Výpravu vedl Roman Burda a Jarda Říha. Po nafocení dětí se zvířátky doběhl za druhou částí na Bezděz 8 km Pavel Chrz (v rámci tréninku na amatérské delší běhy) udělat fotky i tam. Zpět 4 táborníci (Matěj Hahn, Pavel Šmíd, Vojta Limr a Štěpán Mach) chtěli a běželi s ním z pod Bezdězu 5 km zpět do tábora.

Pavel Chrz na Bezdězu sdělil této části táborníků, že kdo bude chtít na zvířátka (že moc pěkné), ješt v neděli po rychlém zabalení věcí před obědem stihne.

Po pozdější obědě většina odpočívala, někdo šel na hřiště, někdo k bazénu.

Navečer závěrečná disciplína olympiády na hřišti, štafety s míčem, prolézček, běhů, proloženou paměťovou disciplínou.

A po 20.hodině třetí zápas s táborem teplického Sčvaku ve florbale. V pátek plánovaně odjel nejlepí hráč Pavel Kovář a kvůli nešťastnému poranění u táboráku nemohl chytat skvělý brankář a nejstarší táborník Honza Do. Hráli i mladší, ale soupeři byli lepší a vysoko naše porazili. Tak po 4 letech, kdy je naši poráželi, měli jednou radost i oni z 2:1 na zápasy, Naši jim sportovně poblahopřáli a oni se hned zajímali, zda sem pojedeme i příští rok, že oni ano.  

pátek 11.7. Bojovka

 Raní ukázka s ryclým startem do rybníka pro úlohy již proběhla v parných dnech. Bylo potřeba dnes dohrát turnaj 2.skupiny a play-off turnaje v rapidu (3 min a 2vt). Následovalo shrnutí tréninků od Lukáše Vlasáka pro první skupinu. Pak byl na 11.h. ohlášem start bojovky.

Po vyřešení dvojtažky týmy lovily mince ze dna bazénu, poté řešily šachové a logické úlohy, které jim umožnily získt mapy a vyrazit na 2 cca 4-5 km okruhy. Mohly se rozdělit, část týmu vedl kapitán a druhou další nejstarší z týmu.

5 ze 6 týmů našlo všechny kontroly, jen půlce jednoho týmu se to nepovedlo, ale věděli kde jsou a neztratili se :) 

 Tajenka z indicií je dovedla k fotkám místa kde leží poklad a pak z ním vyrazliy. Dva týmy bravurně, zvítězil tým Wilíka před týmem Jirkou Jírka. Další 4 s malou nápovědou jak zpracovat indicie. Bojovka je holt těžká disciplína. Večer si poklad směnili za občerstvení v podobě melounů, broskví, sladkých popkornů atp. 

 Večer byl volný, možný odpočinek, přesto mnozí šli na florbal, přehazku, lakros.

čtvrtek  10.7.

Hraje se celotáborový šachový turnaj (10min a 3vt za tah) 2., 3. i nešachové skupiny. První dva postupují do play-off s 1.skupinou. Vítězí Franta Sysel před Jirkou Jírkem. 

Odpoledne je volnější program, sporty dle zájmu každého, střídavě vyžene déšť, dohraje se fotbalový turnaj.

Večer grillování a diskotéka s aerobičkami (zítra odjíždí) a táborem Sčvaku. Kuřecích prsíček je hodně, velmi chutnají, někteří menší si jou i pro 4 porci (a to byly poctivé min. 100g).

 středa 9.7. - konečně chladnější vzduch, noční hra

Po snídani šachový trénink a turnaje.

Odpoledne, když konečně tropy nejsou se dohrál turnaj ve florbale a skoro ve fotbale.

Večer na 2 hřištích beatch volejbalu - hraní či fandění.
Na třetím si zasportovali i vedoucí, když jsme byli vyzváni aerobikem - čtyři na čtyři. Od nich si trenérka a 3 trenéři aerobiku na volejbal přivedli celý tábor pomalovaný fan-klub, postarali se o skvělou atmosferu (doplněno Ctrl+C z táborového deníku aerobiček: "Holky se na fandění řádně připravily, měly pompony, řehtačky i válečné malování :-)"  Fandili samozřejmě i naši. A ikdyž měli soupeři v setech dlouho navrh, nějak nám vyšla koncovka a tak jsme vyhráli (Lukáš Vlasák, Jarda Říha, Pavel Chrz s žákem Pavlem Kovářem) 21:19, 24:22 a 21:15.

 Poté hráli i žáci (Matěj Hanh, Marcel Jílek, Pavel Vobruba a ....-doplním 4.), kteří porazili mladé aerobičky 2:0.    

  Po půlnoci byla naplánovaná noční hra. I ti malí rychle vstali a zástupce kapitánů jsme poslali na místo dle mapy, každého jinam. Týmy pod vedením kapitánů musely vyřešit logickou úlohu, která jim dala klíč k číslu kontroly 1.-6., kde se právě jejich (ne jiného týmu) člen nachází a pro něj dojít. Všichni našli a tak se v komplet počtu vrátili zpět.

 úterý 8.7.

 Pokud se zdály předchozí dny tropické, tak v Doksech přišel nejteplejší, přes 30°C až do večerních hodin.
 Sporty hned ráno (florbal, fotbal, přehazka, lakros).
 Po dopoledním tréninku a turnajích, byla olympiáda (štafeta týmů) v bazénu včetně potápění pro mince. Pak volný pobyt u bazénu a při stále tropickém vzduchu navečer ve stínu si připravili týmy nástupy-pokřiky a ukázali své vlajky.

Následně soutěž venku soutěž v malování pro mladší a pro 1.skupinu plus část druhé bleskový turnaj, kde hrál i Lukáš Vlasák.

Večer po 20.h. odveta ve florbale s táborem Sčvaku, nechali jme hrát další hráče a tentokrát pro změnu soupeři vyhráli 7:2.  

Přišla bouřka s vichrem o půlnoci, okna preventivně zavřená, výpadek proudu jen an 30 minut, vše ok.

pondělí 7.7.

 Dopoledne po večerním táboráku tréninky, turnaje po skupinách.

Odpoledne orientační závod po rozlehlém areálu, hledání kontrol s plánkem areálu.
Vyhodnoceno do týmů i jednotlivců. Polovina tábora na střídačku v lese hru na pašeráky.

 Večer na třech krásných hřištích jemného písku všichni dle schopností: Volejbal nebo přehazka či alespoń stavění hradů.

 Shrnutí necelé poloviny tábora na konci prvního týdne

(pod tím den po dni)

  Počasí prvního týdne velmi tropické, sportuje se až po 17.hodině do večerních hodin. Odpoledne jsou děti nejšťastnější u bazénku, také se hrají nenáročné hry ve stínu.

  V tropických teplotách hrozí u dětí nemoci, zatím všichni zdrávy (pouze dvě půl až jednodenní menší nevolnosti - již ok). Vedoucí dětem stále připomínají čapky na hlavu a hodně a stále pít, non-stop šťáva na ubytovně i v jídelně, každý má petlahev. Řešili jsme  dvě menší poranění (při sportu na hřišti a při přípravě táboráku), rodiče telef. informovány. 

 Dopoledne se trénujích šachy, první skupina měla dva tříhodinové tréninky i odpoledne s Jiřím Dufkem a Vladimírem Hadrabou. Oba trenéři se shodli, že se letos v první sk. sešli mladí šachisté, kteří mají o trénink velký zájem.

 Druhá skupina, rozdělená na mladší a starší při tréninku, hraje půlku dopoledne společný turnaj na 7 kol (30min+30vt se zápisem). Stejně tak třetí skupina převážně nejmladších šachistů má  své tréninky a turnaj.

Nešachová sk. má dopoledne svůj různorodý program, výlet, hry stolní/ v klubovně i lesní, návštěva Doks.

U 2. a 3. skupinky zájemcům necháme  i před obědem čtvrthodinku osvěžení po dopoledním  tréninku v bazénku. 

 Stihla se i diskotéka, táborák, lezení v stromovém lanovém centru s ferratovými úvazky, první zápas ve florbale s vedlejším táborem Sčvaku, či ukázka "táborové bojovky" příštího týdne.

 

  neděle 6.7.

 Ráno jsme překvapili kapitány týmů startem "táborové bojovky", jednalo se zatím jen o krátkou ukázku co bude tradiční vrcholnou soutěží tábora. Kapitáni si co nejrychleji vzbudili členy svého týmu a pohromadě odběhli po družstvech k nedalekému rybníku, kde jsme umístili pro každý tým jednu petflašku s úkoly/úlohy. Nejodvážnější jeden člen každého týmu pro ni doplaval a pak týmy řešily úkoly napsané na papírech v lahvi. Pořadí se započítalo do týmové olympiády.

 Po snídani byla opět šachová část a při obědě jsme se rozloučili s Vladimírem Hadrabou (byl zde od začátku) a Jiřím Dufkem, který přijel trénoval na dva dny. Trenéři ocenili přístup první skupiny, kterou nejvíce měli a samozřejmě žákům se tréninky moc líbily, proto si rádi řekli i dvakrát o odpolední přídavek.

Odpoledne velmi dusno 35°C, opět bazének jediné útočitě.  Týmy si kreslily vlajky a připravily vystoupení týmu, které proběhne v dalších dnech.

Z objektu přivedli oba koně, které děti vidí za oknem a mohli si je pohladit podívat se zblízka.

Večer příprava táboráku a táborák. Přivezli jsme od řezníka čerstvé buřty a liberečáky (vepřové i drůbeží), s kečupem, hořčicemi, křenem, co kdo chtěl, přídavky samozřejmě byly. Nkomu ráno špatně nebylo. Později večer přijel "na střídačku" Lukáš Vlasák poté co vyhrál open v Klatovech.

 sobota 5.7.

 Po dopoledním tréninku odpoledne bazén (první sk. s J.Dufkem trénink navíc) a pak po 17.h pokračování turnajů fotbalu, florbalu. Večer po 20.hod. první zápas s táborem Sčvaku ve forbale. Naši sice 0:2 prohrávali, ale prokázali fyzičku a dokázali vyrovnat v závěru na 2:2 a vyhrát 1:0 na nájezdy.

pátek 4.7.

  Dopoledne trénink.

Odpolene ferraty mezi stromy po vysokých lanových i dost těžkých překážkách. 22 odvážných, především skoro všichni mladší. Na trase byly na třech místech vedoucí Jarda Říha a dva nejobratnější lezci z žáků. Poradili, podávali šťávu, přeci jen náročná cesta trvala i hodinu. 20 zvládlo bravurně celou cestu, 2 si vylezli nahoru a povedly se jim dvě překážky, pak se chtěli vrátit. To se stává i nejlepším lezcům v horách, to není žádná ostuda. Pochválili jsme i ty za odvahu, že nahoru vylezli a zkusili si.

  Večer rozehrán táborový turnaj ve florbale a fotbale.

čtvrtek  3.7.

  dopoledne šachový tréninky po skupinách.

Odpoledne v lese hry (pašeráci atp.) bazén

První skupina (Brejník, Hung Do, Šmíd, Hlavina M., Dolanský, K. Hoffman)  trénink navíc s Vl. Hadrabou. Další tři hodiny, bavilo to žáky i trenéra, nechtěli ho před večeří ani pustit.

Večer diskotéka s aerobičkami a táborem Sčvaku, se kterými jsme v objektu Termit.

 

 středa 2.7.

 Všichni táborníci jsou zdatní, zvládli oběhnout pole. Dopolední trénink po skupinách, trénovalo se do oběda s přestávkou na sváču.

Po obědě rozdělení do 6 skupin pod vedením zkušenějších kapitánů. A v týmech vyrazili na průzkum terénu formou tréninkové hry, nacházení dle mapy  kontrol (lampionky orientačního běhu). Bez závodění, aby se v družstvu naučili i ti mladší, byl úkol.

 Týmy všechny nebo skoro všechny kontroly našly.

Večer 8boj týmů na 8 stanovištích (štafetový běh, štafetový slalom míčem, dětská lezecká stěna, paměťový úkol, orientace v terénu, štefetově prolézačky i otázky zdravovědy).  

úterý 1.7.

Autobusem a auty přijíždí večer 43 z 44 účastníků, jeden ohlásil příjezd po uzdravení.

Naplnili jsme maximální počet kapacity, pokud to šlo, vyhověli jsme, kdo s kým chtěl být na pokoji.

Po ubytování a večeři téměř všichni stihli / zkusili fotbal nebo florbal.


Základní údaje o táboře

 
 Prosím, zkontrolujte způsob dopravy  (opr. Brejník, Güttner vlastní d.)
 Zdravotní způsobilost od lékař (vloženo 2.5) (může být i jiná, vydaná po 12.7. 2014)
 Použijte prosím výhradně toto, doplněnou o důležité kontaktní údaje během pobytu

 Tábor povedou vedoucí a trenéři:
(v červnu ze zdravotních důvodů došlo ke změně)
Pavel Chrz (hl. vedoucí), nar. 1967, tábory vede od r. 1992 (mládež v klubu od 1988), absolvent trenérské školy FTVS UK.
Jana Jírková, nar. 1975, zdravotnice na táboře, již pojede pošesesté (v osmdesátých letech jako účastnice táborů mezi žáky).  

Michal Sliva a Richard Sliva (studenti SŠ), nar. 1996, trenéři mládež v klubu,  podruhé jako vedoucí na táboře, předtím 9x jako žáci.  
Jarda Říha jun. (VŠ student), nar. 1996, trenér mládeže v klubu.
 Pozvání místo omluveného ing. Emila Vlasáka v červnu přijali:
30.6.-5.7. Roman Burda, nar. 1972. Hlavní vedoucí 15 ročníků šachových táborů Neratovic (člen ligového týmu Neratovic).
                                                            a
 5.7.-11.7. Lukáš Vlasák (pozn. jen shoda jmen s Emilem V.), nar. 1993. VŠ, který je vedoucím a trenérem na táborech Chodova odkud pochází. Mistr FIDE, 2350 elo, v juniorském věku patřil k republikové špičce kategorie.
Omluven se zdravotních důvodů:
Ing. Emil Vlasák, nar. 1957, již jako trenér na 2.našem táboře 1979, s malými přestávkami dodnes. Počítačový odborník včetně šachového software.    
E.V. se musel se zdravotních důvodů omluvit (hospitalizace, aby mohl vést tábory příštích 20 let).

Dále na trénink šachu přijedou externí trenéři:
 ing. Vladimír Hadraba (přijede na 1.-4.7.), roč. 1957.  Dlouholetý trenér krasjkých akcí z Teplic 
 Jiří Dufek (přijede na 4. a 5.7.), roč. 1974 Ústí n.L., trenérsky spolupracuje i s velmistry.

 pár fotek ze začátku
(více fotek ve fotoreportu a na rajčeti - viz výše odkazy)

 

 

 Trenér Vladimír Hadraba a 1. šestičl. skupina.

 Areál s bazénkem.

 Poprvé s námi zkušený trenér/vedoucí táborů Neratovic Roman Burda

 

 Florbal

 

 

 Bazén v parných dnech vhodný

 Finiš štafetového běhu a Honza Václavík

 

 Trénink starších druhé sk., trenér Jarda Říha

13.7.  Ztráty a nálezy. Aktualizace 24.7. 4:00

Shání se:
- malá peněženka s malým obsahem peněz
- maskáčová bunda + kalhoty
- modré plavky
- černé plavky

 Sebráno dopoledne při odjezdu se nikdo se nehlásil o:


- šedivé tričko, zelené lemy, kruhový nápis mj. Wolf 1998
- hnědé tričko s pruhy bílá-modrá-tm.hnědá-žlutá (hodně malé)
- další trika: šediví s or.rukávy a nějakým drakem pouštějícím hrůzu, černé "skate the word 52", modré s oranž 76, modré s delfínem
- plavky modrobílé pruhy (hodně malé), modré s světlemodr. lemy,
- bílé tričko bez rukávů, velká modrá žluť.lem. "78" a nápis
- modrošedé plavky s sv.modrými lemy a cizími nápisy (Mangala, Mexico, Puerto Escondido,...) 
- maskáčová souprava
- slipy žlutočervené, černé s bílým lem, šedé s bílým lem., černomodré s oraž-červ.lem a nějakou chobotnicí, modré s nakresleným měřítkem, béžové Scorpion, modré Sharh-Island (nejsou z loňska Adamovi? :) )
- florbalka (ta nalezena po odjezdu autobusu)
- několik pírů ponožek
- jedna modrá holínka

 Maminky dětí mi přinesly/přinesou, co není jejich:

- modré triko s nápisy "Monaco", "Road Race" (možná i od pyžama?) vel. mezi 140 - 150
- červená mikina se stojáčkem, rozepínací u krku vel. 154.
- světlemodrá osuška
- modré (do modrošeda) s bílou podšívkou šusťáky s tkaničkou v pase a zipy na kapsách
- černé (úplně černé) kalhoty od pyžama (nebo slabé tepláky to jsou?)

Kontaktujte mne prosím (včetně když přebývá, další postrádáte - zveřejním zde) pavel.chrz@chessul.org 608 220 382

24.7:
Koho co ze ztrát/nálezů je, přijďte ve středu 29.7. nebo 5.8. 14.-17:30. do mojí kanceláře, Moskevská 5.

Pro účastníky Libereckého kraje, je-li něco vaše, pojedu dnes do Rokytnice a pozítří v neděli se budu vracet po trase Tanvald-Jablonec-Liberec-N.Bor-Děčín.
Zavolejte, k času/místu předání, 608 220 382.