Znak Spartaku

Šachový klub
Spartak Ústí nad Labem

Masarykova 228, 400 01 Ústí nad Labem, IČO 44554222
Znak Spartaku
Šachové tábory - Ročník 2014
Pořádání šachových táborů naším klubem od roku 1978
38. šachovo-sportovní tábor
Doksy 2015
30.6. (út) - 12.7. (ne) 2015
Propozice vyjdou již 14.11. 2014
Nyní již stručně:
1. Pro nové zájemce
2. Novinky pro zkušené naše táborníky.

 
Komentář pro nové účastníky:
 Tábor povedou (stejně jako předchozí roky)
Pavel Chrz (hl. vedoucí), nar. 1967, tábory vede od r. 1992 (mládež v klubu od 1988), absolvent trenérské školy FTVS UK.
Ing. Emil Vlasák, nar. 1957, již jako trenér na 2.našem táboře 1979, s malými přestávkami dodnes. Počítačový odborník včetně šachového software.    
Jana Jírková, nar. 1975, zdravotnice na táboře, již pojede pošesesté (v osmdesátých letech jako účastnice táborů mezi žáky). 
Dále studenti, kteří vedou pravidelně mládež, vyrostli v našem klubu a byli účastníky táborů (počet dle počtu přihlášených účastníků).
 
 Komentář pro zkušené tradiční naše táborníky:
 Novinkami zpestříme.
- Tradiční úvodní týmový průzkum terénu okořeníme indiciemi, prostě trénink na bojovku.
- 2 diskotéky s aerobičkami a táborem teplického Sčvaku jsou již dohodnuty, pohromadě se vloni vám všem líbilo. Stejně tak matche florbalové s Sčvakem.
- Koně, ty živé, které jste si pohladili, budou k dispozici areálem k projížďce s instruktorem (kdo bude chtí, pro odvážné). Stejně tak, kdo si troufne, lanová trasa mezi stromy s úvazky.
- Upřednostníme soutěže, na které nezbyl čas, jako např. Agent III. a další, které jsme měli v rezervě.
- Výlet rozdělíme na nejbližší hrady a ten, kdo tam byl, najdeme nové možnosti.
- Po šachové stránce budou opět pozváni mistři na pár dní dle síly první skupiny. 
 Mají-li zkušení táborníci náměty, mohou poslat.
 
Propozice vyjdou 14.11. ( obdoba propozic 2014 )
 
 
2015
 
------------
 
2014
 

37. šachové soustředění 27.6.-9.7. 2014

VÝSLEDKY, FOTOREPORT, D E N Í K 

Fotoreportáž
Prohlédněte si fotkami s komentáři den po dni - obrazový průběh tábora

(nekomentované všechny fotky, cca 500 ks, viz níže)

Připravujeme 38. soustředění 30.6. (út) - 12.7. (ne) 2015

počasí Doksy (  plus/mínus :)) )

Hlavní turnaj 20 šachistů - konečné pořadí (30min + 30vt/t)
1. Hung Do (Sp. ÚL), 2. Kryštof Hofman (1.ŠK Novoborský), 3. Pavel Šmíd (Sp.ÚL).
Kategorie věkové:
1. Kryštof Hofman, 2. Pavel Šmíd, 3. Radek Škuthan (Chess Most); 1. Jan Toman (Sp.ÚL), 2. Michal Prcúch (Sp. ÚL) 3. Adam Omarson (Reykjavík - Island) 
Jirka Liška, Gusta Brejník a Bertik Pavelka - tréninky zvlášť, turnaj nehráli 

 Celotáborový šach. turnaj všech účastníků (10 min a 3vt/t) - jednotlivci do olympiády (startovka a výsledky)

Další soutěže (celotáborový turnaj s propočtem týmů, piškvorky, nešachisté atd. - v exelu 5 stran, přepínání dole)

 Celotáborová týmová olympiáda

středa 9.7.  závěrečný den: "Chceme za rok opět sem", zaznělo od dětí. Odpověď vedoucích: Objednán stejný objekt na úterý 30.6.- neděli 12.7. 2015

 Fotoreportáž vybraných fotek s komentáři, tedy stručný obrazový průběh tábora - odkaz výše "fotoreportáž".

 Všech cca nekomentovaných 500 fotek, aby si každý uložil tu "svoji" v 5 souborech, viz dále
(možno pohodlně prohlížet klikáním na pravou šipku klávesnice).

foto z foťáku Pavla Chrze (od počátku tábora 27.6.)

foto z foťáku Pavla Chrze (od táboráku 2.7.)

foto z foťáku Pavla Chrze (od bojovky 6.7.)

foto z foťáku Emila Vlasáka (vše)

foto z mobilu Emila Vlasáka (hra na pašeráky)

DENÍK

středa závěrečný den 9.7.

Ráno dva nejmenší táborníci se svěřili zdravotnici, že by mohl tábor ještě pokračovat,. Toť znamení, že se jim opravdu přes věk +/- 7 let líbilo.

Po balení nám v areálu ukázali 2 mladé čtyřleté koně,  děti si je mohly pohladit. Příští rok budou nabízet hostům svezení. 

Následovalo focení po týmech s vlajkami a závěrečné vyhodnocení. Diplomy medaile dostali táborníci věkových kategorií. A pak vyhodnocení táborové olympiády, která probíhala v celé průběhu.

 Na dotaz kam příště chtěl změnu místa jediný (vloni to byli tři pro změnu). Drtivý les rukou, že opět sem, do místa spousty hřišť, bezénku, lesů, ale také kamarádů/ek ze souběžných táborů aerobiček ústeckého DDM a teplického podnikového Sčvaku (oba také objednávají sem) se kterými se dají hrát florbalové boje či diskotéky.

 úterý 8.7. den výletu, diskoték, grilovačky

 Večer

Probíhá diskotéka. Počet kluků u nás, vyvažují aerobičky a již kamarádi/ky našich z teplického tábora Sčvaku se také přidali. Emil Vlasák s Michalem Slivou grillují, dětem chutná kuřecí. Richard Sliva je za mixážním pultem diska. Opravdu si myslím, že skvělá tečka za naší akcí.

Všichni se skvěle baví, aerobočky i Sčvak již objednávají příští rok opět zde, tak nevím, až se našich zítra našich zeptám, jestli chtějí změnu objektu pro 2015.  

Ráno a pozdější oběd

Po snídani autobus na hrad Houska. Skvělý kastelán, prohlídka napínavá od začátku do konce, legenda o čertech, peklu, které kastelán pro zvědavce na závěr otevře. Byl vtipný, žádná nuda, pro velké i malé. Nakonec přes jeho tajuplné varování (že on není blázen, aby tam šel, jen spočítá kolik se z pekla vrátilo z těch co tam vešli) téměř všechny děti nečekanou "stezku odvahy" absolvovaly. Nebojte, vrátili se vám:))

Pak busem do Starých splavů na neplacenou pláž. Koupání kdo chtěl. Parník a okruh přes Borný do Doks. Jen jsme trošku na parníku zmokli, čekal se déšť, říkali jsme všem, aby si vzali nepromokvé bundy. Teplo bylo a cesta zpět z pláže 3 km již za sluníčka. Pak štafety a kvíz, dokončení olmypiády.  Velká sváča byl sebou, oběd v 15.hodin (skvělá "čína")

 pondělí 7.7.  slavné vítězství v rozhodujícím zápase

šach. trénink, poklidné odpoledne u bazénu ve třicítkách.

A pak slavné večerní  vítězství ve florbale proti táboru Sčvaku. 8:3 za nádherné divácké kulisy, aerobičky vyplnili přestávky na hřišti  vystoupením jak v nějkém velkém zápase. Fandili oba zúčasněné tábory i aerobičky. Zápas otevřel hatrickem Pavel Šmíd, další tři góly přidal Pavel Kovář. Po jednom Jirka Liška a Matěj Hahn (z nulového úhlu). Skvěle chytal Honza Hung Do. Střídali se na 2-3 postech 4 ze "starších" Jirka Liška, Milan Řehořek, Bertik Pavelka a Matěj Hahn. Na  2-3 místech ze 4 mladších: Pavel Šmíd, Pavel Kovář, Vojta Limr, Wilík Postránský a Štěpán Mach. Ze střídačky koučoval Pavel Chrz. Abychom věkově a výškově byli vrovnní, tak ještě nehrál jeden z nejlepších našich David Pham, který zápas pískal. Míša s Ríšou na ubytovně pustili znělku Champions a vítězné euforické kolečko vytvořili všichni hráči. Krásný zážitek pro všechny zúčasněné i fandící diváky.      

 


neděle 6.7. 10. den, bojovka

Večer po bojovce bazén, někteří chtěli hrát fotbal a pak táborák s buřty a kytarou.

Dle plánu po ranních pokynech vedoucích kapitáni si vzbudily co nejrychleji své týmy. řešili šachové i logické úlohy a ač správně vyřešili, mohli jít hledat do bazénu mince. Který tým nasbíral 5, stopl se čas s bonusem počtu mincí (4 z pěti týmů na 100% mince, všichni vyřešili 3 úlohy za, celkové časy 49-79 minut). V osm pak společná snídaně a po ní ostrý start dle as ranního prologu.  Nejprve vyřešení 2 ze tří úloh a pak již do terénu po 10 indiciích (mapa, lampionky orienťáku, nápisy na kontrolách). Po doběhu vyřešení přesmyčky. Malá nápověda v Doksech. Kdo vše vyřešil, dostal detektivku k řešení a 20 možných úkrytů svého pokladu po dalekém okolí. Vyřešit nebo se pustit do dlouhého hledání. Všichni nějak vyrazili do terénu. Poklad našel tým Jirky Lišky "Lišáci" (Franta Sysel, Matěj Hahn, Vojta Limr, Franta Růžička, Marcela Gebertová). Ostatní byli oceněni za zvládnutí náročných celodeních soutěžních úkolů z 90%. Po ukončení hry přinesli týmy dřevo na večerní táborák. Každý tým dostal plato s osvěžující cenou (meloun, hroznové víno, banány, colu) a vítězný má dnes návštěvu cukrárny.  

sobota 5.7. 9.den

 Večer

Volnější před bojovkou.

Odpoledne

7 statečných, kdo tedy chtěl, si zkusilo vysoké lanové překážky mezi stromy. Převážně to byli odvážlivci z nejmladších. Nejmladší Honza Fridrich, Michal Prcúch, Michala černíková, Robin Glockner, Franta Růžička, Wiliam Postránský.  

Nejprve bazén a pozd¨ěji jak komu , fotbal, přehazka, volejbal nebo hry v písku, což se malým strašně líbilo nebo fandění lezcům ve stromech - výše.

 Dopoledne

V pátek večer prijel na elitní skupinu Jirí Dufek. S nejlepšími tréninky dopoledne  a s elitní skupinou odpoledne. Ostatní trénink + pokračování turnaje.

 

 pátek 4.7. 8. den

 Večer část výpravy  přehazovaná a volejbal. A po čtvrteční výhře ve florbale jsme postavili  B-tým na odvetu florbalu proti táboru Sčvaku včetně mladších, každý kdo chtěl, si chvíli zahrál v týmu s dvěma našimi staršími. Dlouho do druhé třetiny se naši drželi 2:2, nakonec 2:9. Takže soupeře, kamarády ze sousedního tábora, bude bavit i příprava na třetí zápas, který bue v pondělí. 

Odpoledne 

Po snídani šachový trénink a 4.kolo turnaje. Nešachovka stolní hry. Odpoledne koupání v bazénu, druhá část týmového fotbalu a florbalu do olympiády.  

 

 čtvrtek 3.7. 7. den

Večer: Aerobičky nás pozvali na diskotéku (teda, abychom ji připravili), tak dnes kratší diskotéka nadplán. 

Po večeři jsme sehráli zápas ve florbale pro teplickému táboru Sčvaku. Bojovná atmosféra, každý bojoval na dno sil, ovšem vše z obou stran fair-play. 1:0 po první třetině, soupeři vyrovnali ve druhé. Ale dva góly našich ve třetí rozhodli. Výborně chytal Honza Hung Do, v poli se střídali  (5+1) Jirka Liška, Bertik Pavelka, Matěj Hahn, Milan Řehořek, Pavel Šmíd, Dan Balín a Franta Sysel.  Korektně rozhodoval David Pham, koučoval Pavel Chrz. Fandili všichni zbývající naši. 

Odpol :Výlet n Bezděz. 2x6 km všichni, včetně nejmenších zvládli.  

Dopol:  Tréninky po skupinách, nešachovka orien»ák.Třetí kolo turnaje.

 středa 2.7. 6.den 

 Večer táborák, na výběr buřty a liberečáky, čerstvé z vlastní výroby Globusu, každý měl kolik chtěl, snědlo se jich 55. Emil Vlasák na kytaru.

Odpoledne z jiných důvodů muselo dojít ke změně, výlet až ve čtvtek. Průběžně se tahalo dřevo na táborák, starší hráli florbal, mladší fotbálek. 

Dopoledne celotáborový turnaj, hráli úplně všichni, bodovali do olympiády týmů (výsledky během dneška).

  úterý 1.7. 5. den

odpoledne

 Bezděz pro nejisté počasí přesunut na středeční odpoledne, v úterý turnaj fotbal florbal do týmové olympiády. Každý z pěti týmů hrál 2 zápasy florbalu a fotrbalu. Pak si nejlepších 7 starších žáků dalo zápas se třemi vedoucími florbal, doplněné o mladší žáky. Přeci jen bylo vidět, že zrovna dnes moderrní sport na školách vedoucí skoro nikdy nehráli, tak vysoko starší žáci vyhráli 15:2. Možná v dohodnuté odvetě ve fotbale bude šance jiná.

 Týmy před večerkou představili své vlajky a předvedly se kulturním výstupem se svým týmovým bojovým pokřikem.

V sobotu až pondělí (za účasti trenérů M.Petra a V.Hadraby) se více trénovalo, nehrál se zatím turnaj, hrály se modelové pozice (koncovky atp.). V úterý začal celotáborový šachový turnaj. Vždy 2 hodiny tréninku a 2 hodiny turnaje. Startovka a průběžné výsledky budou zveřeněny. Tempo 30 minut a 30 vteřin za tah se zápisem.

Elitní skupina Jirka Liška, Bertik Pavelka a Gusta Brejník mají tréninky po celou dobu zvláš», v turnaji nestartují.

Ti co se terve učí šachy (Míša, Marcela, Honza Čmuchař a Tomáš Gebert) hrají v úterý turnaj mezi sebou zvláš».

V plánu odpolední výlet na Bezděz.

 pondělí 30.6. 4. den

Večer fotbálek a dokončení vlajek.

Odpoledne v lese hra na pašeráky a sbírání borůvek. Každý tým nasbíral dva litry, tak bude v úterý na sváču borůvkový koláč, který nám ochtně připraví v kuchyni.

Dopoledne tréninky po skupinách.

Po večerním disku budíček později. 

 

 

neděle 29.6. (3.den). Déšť i disko.

21:00 Nyní probíhá diskotéka, ikdyž je dívek málo, všichni se skvěle baví. Muziku obsluhuje Michal a Richard Sliva. Jana Jírková přidává pro děti disko-soutěže.

Před večeří alespoň chvíli šli někteří na hřiště. Počasí prý bude v dalších dnech lepší :))

Dle plánu jsme s rozloučili po obědě s velmistrem Martinem Petrem. Včera porazil  naslepo (prý se mu lépe přemýšlí :)) ) naše nejlepší borce v simultánce 10:0. To nečekali...Popřáli jsme mu mnoho úspěchů na olympiádě za tým ČR v Tromso (Nor), srpnu ho a tým můžeme on-line sledovat.

V klasické simultánce včera Vladimír Hadraba  s mladšími 8:0.

Trénink po skupinách, nešachovka šla obhlédnout Doksy. Po obědě místo plánovných míčových turnajů (při stálém dešti) si týmy vymýšlely vlajky, názvy, bojové pokřiky. Pak první olympijská disciplína kvíz. 

Snídaně opět výtečná, viz fota níže. Dnes pro milovníky sladkých jídel buchtičky. 

 Při rozcvičce ještě hezky, tak fotbal a florbal.

sobota 28.6. (2.den)

večer: 

Připravena simultánka s velmistrem Martinem Petrem. Reprezentant ČR připravující se na olympiádu do Norska v 5ti člené A-týmu ČR sehraje proti deseti nejlepším najednou simultánku na slepo. Na rozdíl od hráčů se nebude na šachovnici dívat. Prý již to zkoušel a s velkou převahou vyhrál, uvidíme, jak naši ho potrápí.

 Zároveň další z externích trenérů Vladimír Hadraba bude hrát proti většině ostatních klasickou simultánku.

 odpolene

Po obědě (pro mnohé vysněné jídlo - smažený sýr). Rozdělily se týmy do celotáborové olympiády. Kapitáni nejzkušenější táborníci: Jirka Jírek, Jirka Liška, Milan Řehořek, Honza Hung Do a Bertika Pavelku (přijede z ciziny v pondělí) zastupuje Pavel Kovář. Složení (doplníme v neděli)

 Týmy vyrazily pod vedením kapitánů pohromadě s mapou hledat v lese kontroly (lampion orientační běhu). Zatím bez času jen pro naučení nováčků pro pozdější týmové hry.  

 dopoledne

Trénink první skupiny (Liška, Brejník, Zahradník, Honza Hung Do) vedl Martin Petr. Druhá byl rozdělena na dvě a prostřídali se trenéři Vadimír Hadraba a Emil Vlasák. Nejmladší šachisty ve trojce vedl Michal Sliva.

Z nešachistů se někteří chtěli naučit šachům, tak 4.skupinu trénoval Ríša Sliva. Po sváče si zahráli mlý turnj o 4 týmech (3. a 4. skupina).

Zbývající čtyři nešachisté (Franta, David, Štěpán a Wilík) dle pokynů Pavla Chrze připravili tra» v lese na odpolední průzkum okolí. 

Všichni obdrželi sešítek s obálkou soustředění, soutěžními diagramy k řešení, partiáři na zápis a poznámkovými papíry. (Emil Vlasák vybral diagramy, technicky jsem kopíroval u sebe, Michal a Richard před srazem dokončovali).

 Ráno

Po vstávání se celý tábor proběhl a pak skvělá snídně švédskými stoly, na úvod ná překvapili kuchařky (pro zájemce) míchanými vajíčky. 

 pondělí 27.6. (1. den)  příjezd

Po srazu autobus v pořádku nás dovezl, ubytování, kdo se chtěl přehodit dle rozpisu pokojů, bylo mu vyhověno, tak snad všichni spokojeni. Večer dorazili dva resp. tři dny naši externí pozvní trenéři; Martin Petr a Vladimír Hadraba. A v poté náš nejvzdálenější účastník Adam Omarsson z Reykjvíku (tedy, měsíc již byl na Moravě).

Po večeři se stihl ještě florbal, většina účastníků si zahrála.  

O účasti

Je zde  32 žáků, z toho Bertik dle ohlášeného plánu dorazí v pondělí.

Nejmladšímu Honzovi Fridrichovi je šest let, Adamovi z Islandu o rok více, nejstarší je početný ročník 2000-2001, Milan Řehořek z Údlic je těsně 1999. Vloni končila parta juniorů 1996-95, pak v klubu nemáme ročníky 99-97. 

Mistr ČR Jirka Liška z N.Boru v nejterší žák. kategorii se připravuje na MS do Jihoafrické republiky, Gustra Brejník (Sj Litoměřice), Bertik Pavelka a Dan Balín (oba Spartak Ústí) jsou krajskými přeborníky. 

Michal a Richard Sliva (9násobní účastníci táborů, 2 roky již trénovali zde v šachové části a vedou trvale kroužek), jsou poprvé zde jako vedoucí. A samozřejmě trojice zkušených: Zdrvotnice Jana Jírková, Emil Vlasák a Pavel Chrz. Plus zmínění externí na pár dní (příští víkend Jiří Dufek).

Fotografie níže.  Krátce z dlouhé a krásné historie našich táborů:

V roce 1977 uspořádal Zdeněk Mittelbach (dnešní trenér Chlumce) první větší nábor mládeže našeho oddílu a již rok poté odjíždí s 15 žáky na první tábor na Podborný u Máchova jezera, kde má v plánu sestavit program z šachové přípravy a sportovně-rekreačních aktivit. Ani sám tehdy netuší, že tím v roce 1978 položí základ nepřetržité série táborů.

            Další šachové tábory se konají do roku 1984 převážně v Doksech (již areálu letošního tábora), následující rok míříme do Beskyd a od té doby prostřídáme téměř všechny kraje republiky. Se Zdeňkem Mittelbachem vedou tábory ing. Emil Vlasák a ing. Jan Pechek, který přebírá organizaci táborů na konci osmdesátých let.

Na začátku devadesátých let přidává Pavel Chrz navíc seriál zimních šachových táborů s lyžováním, krásná místa nacházíme při třech pobytech v Srní na Šumavě, dvou v Peci p.Sněžkou, dvou v Lužických horách a ze začátku po jednom v Kašperských a Orlických horách.

            Táborů se tak zúčastnily stovky dětí z našeho oddílu, z Ústecka či okolí a mnozí jezdí i v dorosteneckém věku; vloni se účastí loučila celá parta dorostu, někteří z nich byli i podeváté.

            V minulém desetiletí jsme navštívili při letních táborech: Mýto v Čechách (2001), Ošelín u Stříbra (2002), Poustky u Žihle (2003 a 2004), Vanov u Telče (2005), Plasy (2006), Rumburk (2007 - 2009) a nyní se nám velmi líbí v Termitu u Doks (2010-2014).

   

 Fotky z tábora 2014
9:00 5.7., dalších pár fotek

Vítězný tým proti sousedními táboru - 3:1

 Z orientačního běhu

 Na Bezdězu
Na kytaru hraje Emil Vlasák. Vpravo vedle Jany Jírkové: Táborák navštívil účastník našich táborů (jako žák z osmdesátých let) Ladislav Šimek, současný ředitel AERA Od. Voda. 
Opékání buřtů

Buřty u táboráku

 Florbalový turnaj týmů
Florbalový turnaj týmů 
Tam se ve středu vypravíme (pohled z druhé strany na Bezděz při zapadajícím slunci) 
Velmistr Martin Petr přijel na víkend trénovat žáky a sehrát s nimi simultánku naslepo. Vlevo Jirka Liška, mistr ČR do 16 let, připravující se na MS v Jihoafrické republice. 

Na prodloužený víkend přijal pozvání teplický trenér Vladimír Hadraba, při simultánce s Adamem.
Nejvzdálenější účastník Adam Omarsson z Reykjavíku. Domluví se Česky, Islansky, Anglicky a ještě dalšími jazyky. Na podzim mu bude teprve 7 let. Jeho maminka vyhrála MČR žen v šachu v Ústí n.L. 1996. 
Celá táborová sestava se omladila po loňském rozloučení početné juniorské generace.

Poprvé je s námi Marcela s Míšou. Chtějí se naučit šachům, i fotbal jim jde.
A zde krásné hřiště na florbalové boje. V akci Willík proti Frantovi.
Naše milá zdravotnice Jana Jírková (sama účastnice těchto táborů z osmdesátých let)  sleduje, aby se nikomu při fotbale nic nestalo. 

 
Mnoho hřišť výhled na Bezděz a fotbal hrají i děvčata.
Snídaně chutnají i trenérovi Vladimírovi Hadrabovi. Jak by né. Poblíž Wilík, dál Gúťa.

Nejmladšího člena šestiletého Honzu (vlevo) výpravy vyslal z Chlumce Zdeněk Mittelbach (zakladatel našich táborů od roku 1978). Vpravo Ondra z Teplic hlásí: "Teď jsem vyřešil, jak získat v pozici dámu".
Míša s Tomášem.
Michal s Davidem.
Lépe se vstává, když se všichni těší na luxusní snídani.
Trenér Emil Vlasák při tréninku. Zleva Vojta, Franta, Kryštof a Adam.

37. šachové soustředění 27.6.-9.7. 2014
Stejný oblíbený objekt na přání drtivé většiny účastníků objednán, potvrzen!
 

 
Aktuálně 25.3. Kromě stálých trenérů přijali nabídku a po pár dnech se prostřídají:
GM Martin Petr, Jiří Dufek, Vladimír Hadraba, Kamil Balín.

 
 
 
Zdravotní způsobilost 2014 od lékaře (může být i jiná vydaná po 10.7. 2013)
 

Pokyny ke srazu,  odjezdu a příjezdu, podrobnosti k průběhu, tým vedoucích/trenérů

2 dny před odjezdem 25.6.: Vše místě zkontrolováno, připraveno, vše v pokynech.