Znak Spartaku

Šachový klub
Spartak Ústí nad Labem

Masarykova 228, 400 01 Ústí nad Labem, IČO 44554222
Znak Spartaku
Šachové tábory - Ročník 2020
 
 
 43. ročník
Sportovně šachového tábora 2020
Doksy - Termit 30.6.-12.7. 

 51 táborníků a tábornic plus 7 vedoucích/trenérů/zdravotnice
 
ztráty nálezy
foto a detail  
 

fotky: 

1.7. 2.7.  3.7.-4.7. 

5.7.  - výprava na východ slunce na Lysou skálu
 5.7.  - výlet
 
 6.7.   7.7. - 8.7. 
 
9.-10.7. (společné fotky a plavecké štafety), 

11.7. -12.7. (bojovka, táborák a vyhodnocení)   
 
 Sportovní soutěže týmů i jednotlivců:

 Olympiáda týmů 
 

Šachové výsledky 

1. a 2. skupina dva zápasy  40 min + 30 sec. 1.z. , 2.z.
(1. a 2. sk. Hrála jen 2 zápasy, jinak každé dopoledne  4 hodiny tréninku + 2 x 2 hod. odpoledne tréninku)
 
3.-6. skupina vícedenní turnaj   7 kol, 40 min + 30 sec.
(plus rozbory, trénovalo se 2 hodiny dopoledne, 2 hod. hra a rozbory, 2x 4 hod. tréninku)

Všichni - rapid 15min+3sec.  turnaj 9 kol, 2 půldne
Rapid 3. a 4. sk.  , 15 min + 3sec. 3.-4. a 
Rapid 5. a 6. skupina , 15 min + 3 sec.
  
 
seznam účastníků na 4 lištách exelu (dle ela, roč., klubů, abc) 
 
Deník 
 
 
12.7. - odjezd
 
Vše krásné jednou končí, naposledy budíček z repráku tradční naší raní písničky "Děti ráje". Balení a odjezd za dalšími prázdinovými zážitky.
 
 
11. 7. sobota - bojovka 
 
 Zkušení táborníci jsou zvyklí při bojovce na brzké vstávání a lovení z vody úkolů, nyní však byla změna, kterou nečekali.
Bojovka začínala noční částí. Jednak ráno má být zima a déšť a jednak, aby byla změna. Vzbuzení kapitánů před 2.h. kapitáni jsou na stanoviště na kraji lesa po obvodu asi 500 m od tábora a týmy je mají hledat. Osttaní jsme vzbudili po druhé hodině a po vysvětlení pravidel vybýhali v 2:20. Kapitáni i jejich týmy museli vyřešit úlohu, aby se dostali na správné stanoviště. Všem se to povedlo a do 3.hodiny (stanovený čas) se vrátili zpět. 
 Ráno vstáváme na 9.h., snídaně a pak pokrač. bojovky.
   
 Týmy řeší logické a šachovou úlohu a pak se vydávají do terénu, do lesů, dle map hledat indicie. Z indicií pak zjišťují informace po Doksech. Výsledkem je postavení figur v šachové úloze a její řešení (pole). To přenesou do mapy a jdou za urkytým pokladem. Na Rubikově kostce, kterou v lese složí je nápis, který je zavede do auta Emlia Vlasáka. Po 15. hodině vítězí tým Elišky Jirotové, pak ještě většina týmů.
 
  Táborníci dostali velké balíčky od nás s 2 tousty každý (které Roman Burda přes noc připravoval), rohlíky, sýrem i salámem, banány, broskve, atd. 
  Místo oběda od areálu bude dvojnásobná večeře při grilování.
 
  Po bojovce grillování kuřecího, někteří si přišli i 4x.  
 
  Večer je táborák, Pavel Chrz, po náročném dni, spíše z legrace, se optá party několika sportovců, kteří si rádi vždy zaběhali, zda si ještě zaběháme kolem pole. A všichni z nich okamžitě, že se jde. Jenže se přidají i mladší a tak o večerní běh krouží kolem pole postupně skoro 20 táborníků, někteří i více kilometrových koleček.
  Pak již buřty, kdo se chce ještě dorazit po grillu, kytara Emila Vlasáka, mladší se přidávali a zpívali. 
  Tím končí poslední celý den našeho tábora. 
  
 
 
 
 10.7. pátek - šachy, plavecká soutěž i orienťák
 
Čeká nás tropické počasí, velké výkyvy.
Ráno se děti vyspaly až do snídaně, pak 1,5 hodiny sporty na hřištích (dokud to kvůli počasí jde), focení společné, sváča  a odchod na 2,5 hodinový trénink 1.-2. sk. a šach. turnaj 3.-6.sk.  
 
  Po obědě bodování vyřešených úloh ze sešítku (klubovny v budově chladnější), plavecká štafeta v bazénu, byla dříve večeře, sportovat se šlo až večer, na programu orientační běh podle mapy.   
   Před bojovkou se šlo včas spát. 
 
9.7. čtvrtrek 
 
Ráno za deště vstáváme až na snídani, šachové tréninky a turnaje dle plánu.
 
Po obědě bufet za Doksánky. Ty získávají táborníci za šachy, soutěže, služby a od kapitánů týmů, kteří obdrželi od vedoucích Doksánky pro své týmy k možnosti rozávání dle snahy při soutěžích týmů i služeb.  
 
Odpoledne za nevlídného počasí dvojboj bleskové partie + piškvorky. Pak jsem stihli před večeří běh 1000 m a 500 m (pro 2008 a ml.), někteří mladší chtěli běžet po půlhodině i kilometr.  Výsledky se z kamery zpracovávají. Děti běžely rychle, hlavní vedoucí skončil až někde v polovině.
 
Večer diskotéka, rozloučení s areobičkami, pozván i tábor Vodochodů TP, kdo nechtěl, hrál šachy či na hřišti.  
 
8.7. středa  - hodně šachového trénování i pěvecká soutěž v Karaoke 
 
 Horší počasí bylo ráno, tak jen jsme se krátce protáhli a řekli si pokyny k dnešnímu dni.
Po dobré snídani, stále pestrá, včetně teplých snídaní (na střídačku míchaná vajíčka nebp párky), plus sýry, šunka, jogurty, oblíbené čoko kuličky s mlékem i rajčata/okurky.
 
Dopoledne tréninky a šachové turnaje.

Deštivé odpoledene, "šachové" počasí,  22 táborníků/ic z 1. a 2. skupiny plus 4 další zájemci měli trénink daleší 2 hodiny s Gustou Brejníkem a Adamem Polanským ve 2 skupinách 2 hodiny. Adam Polanský podruhé přijel trénovat žáky na jeden den.  
  
Ostaní z nižších skupin se náramně bavili zpíváním přes mikrofon, z notebooku Karaoke, mnozí překvapili svým uměním a vůbec se nestyděli.
 
Před večeří ještě týmový kvíz rozdělený na mladší a starší.
 
Po večeři týmový boj v běhání se šachami (na hřišti je šachovnice 5 metrů od hodin, hodiny mačká ten, kdo zahraje tah). 
 
 
7.7. úterý  všestranné soutěže v areálu
 
 Ráno po diskoskotéce bez rozcvičky, jen krátké protažení na nástupu před snídaní.
 
Dopoledne šachové tréninky, turnaje

Odpoledne se dohrál  (7.-9. kolem) celotáborový rapid
Poté se dohrálo finále florbalu a fotbalu.
Večer volná zábava, sporty na 4 hřištích, kdo chtěl, hrál šachy v klubovně.  
 
S hlavním vedoucím Pavle Chrzem šlo pár zájemců si zaběhat na čas kolem pole kilometr, některé fakt dobré časy dětí, těšíme se na závod (čtvrtek).  
 
6.7. pondělí - šachy, bazen, sportysnídaní a večerní diskotéka s oslavou
 
 Po náročném výletu všichni zdrávy, místo rozcvičky jen krátké protažení na hřišti a seznámení s programem. 

Šachy 1. a 2. skupina 1,5 h trénuje a pak se hraje se zápisem delší partie starší proti mladším. Oba týmy bojují a 6:5 vyhrávají starší, druhý den bude odveta.
3. - 6. skupina po tréninku rozehraje dohromady týdenní turnaj, také se zápisem na delší limit 40 min + 30 sec. Dnes 1.kolo.  
 
 Odpoledne bazén a pak finálové skupiny fotbalu a florbalu.
 
Večer diskotéka s aerobičkami a táborem Vodochodů TP, tři naši táborníci a jedna tábornice se chopí pouštění písniček.

Při tom oslavíme narozeniny Aničky (11) a Vašíka (10) . Rodiče Aničky přivezli dort a další sladkosti plus pití pro všechny naše děti.
Všichni si večer užijí. 
 
5.7. neděle - menší brzká výprava na východ slunce
a výletový den
  
Včera vznikl nápad již udělat prolog výletu na východ Slunce na Lysou skálu v Provodíně, na kterou jsme lezli před dvěma lety na táboře. Bylo by i více zájemců jet v 4 h ráno z tábora, do dvou aut Romanovi Burdovi a Pavlu Chrzovi se vejde jen 9 dětí a tak nakonec jeli 4 chlumečtí kluci (Simeon, Ondra P., Ondra S.,  Vašek), 4  děvčata (Nikča, Nela, Anička, Verča) a Filip S. 

  4:51 - jsme (nadplán) viděli západ Měsíce, 4:59 východ Slunce, pak 30 minut na vrcholu snídaně v trávě při "Zlaté hodince". 
  Návrat zpět v 6. h. v táboře, děti ještě dvě hodiny pospí, budou mít později snádani a v 9. hodin odchod na vlak na výlet.  
 
Velký výlet pro všech 51 táborníků a tábornic  odstartoval odchodem na nádraží v 9. hodin po snídani s balíčky, každý pak velkou láhev pití. Vlakem do Jestřebí-Provodín a pěšky k  Lysé skále, kde jsme byli již ráno s malou výpravou (a před 2 lety zde vylezlo 21 ze současných táborníků). Po týmech, kde poslední šel nejstarší kapitán a vedoucí dohlíželi na dva těžší úseky všichni vyšli na vrchol hory. Některým to šlo jak kamzíkům. I nemladší Vojta (2012) byť se v doprovodu vedoucího na chvíli zarazil na řetězech, po minutě již sebejistě pokračoval. Odměnou všem byl nádherný výhled do okolí. 
  Byť to není nebezpečné, hlouběji není kam spadnout, aby se neodřeli, před cestou dolů Pavel Chrz upozornil, že dolů to je vždy těžší než nahoru, že se musí opatrně a předvedl "pravidlo "3 bodů" (2 nohy a 1 ruka se drží a jen jedna končetina se přesouvá). vedoucí opět hlídali 2 náročnější úseky kapitáni týmů byli s mladšími  a tak zcela bezpečně se celý tábor dostal dolů bez jediného škrábnutí (stejně jako v roce 2018, stejně jak dnes ráno). Z raní party to desetiletí Onda P. a Vašek dali podruhé. Další co tam ráno byli, zatím svačili pod skálou. 
   
  Pak nás překvapila  uzavírka cesty (soukromý pozemek, oploceno i okolí), návrat na silnici (dle map cyklostezka) také nebyl reálný. Kvůli objížce jinde auto za autem, podél jít nešlo. Tak jsme se vrátili na nádraží a jeli jednu stanici vlakem a pak z Srní přes les 6 km do Sosnové.

  Tam čekalo překvapení, vedoucí věděli o pozvání od šachových trenérů České Lípy Jany Jínové a Jírky Jíny na svoji zahradu kam Roman Burda přivezl občerstvení (melouny, tousty a hlavně pití, které všem už došlo). I pitná voda z kohoutku na zahradě byla oblíbeným nápojem.  Zájemcům bylo ráno řečeno že si mohou vzít plavky, že bude bazen a manželé Jínovi pozvali do zahradního bazenu. K tomu byl vedle stánek se zmrzlinou.
  Pak již podkováním rozloučení a 3 km na rychlík do České Lípy. Z nádraží v Doksech 2km na mírně opožděnou večeři (19:15).
  Večer již volno, někteří spát, jiný ještě stihnou různé aktivity.
 
 
4.7. sobota  - šach. trénink 8+1 boj 
 
Ráno před snídaní oproti pátku si prohodily aktivity mladší a starší. Mladší na beach volejbale a fotbale, starší na florbale.
 
Dopoledne trénovanání ve skupinách jako v pátek, mladší skupiny poslední půlhodina bezén.
 
Odpoledne nejprve bazén (nový) s mořskou vodou,  poté 8boj na osmi stanovištích (střelba florbal, lezecká stěna, paměť, zdravověda, pantomima, šachové úlohy, vedení míče, odhady veličin i házení na beachvolejbalovém hřišti). Po večeři zakobčeno společnou štafetou kolem pole. 
 
 
3.7. pátek šach trénink i do týmů florbal+fotbal
 
Ráno před snídaní mladší florbal, satrší fotbal nebo beach volejbal. 
 
Včera večer dle plánu dorazil Gusta Brejník, mladý trenér trénující mládež na Litoměřicku, silný šachista. Po snídani během 4 hodin prostřídal první a druhou skupinu, zkouška na dálku přes gotomeeting s Emilem Vlasákem (který zatím nemůže přijet), spojení šlo. 3.-4. skupinu v areálu trénoval dopoledne Pavel Chrz, pátou Ríša Sliva a šestou pod velkým stanem Roman Burda.
   
Odpoledne  nejprve představení týmů s vlajkami a pokřiky. POté týmový do olympiády florbal a fotbal, dokončily se skupiny po večeři (každý tým 3 zápasy florbalu  a 3 fotbalu v 4čl. skuopinách). 
 
2.7. 
 
Stejně jako první den táborníci/ce vyběhli ráno po 7.hodině na hřiště a oběhnou kilometr kolem pole, i nejmladší to v pohodě s krátkými přestávkami dávají (na další dny slíbeny rozcvičky zpestřené s míči na 4 různých hřištích). Opět skvělá snídaně (máme ji již 7:50, aby se skupiny samostatně prostřídaly), švédské stoly včetně teplé snídaně  - párky a míchaná vajíčka po dni na střídačku. A samozřejmě oblíbené čokokuličky s mlékem.
   
Dne dopoledne pod krásným velkým stanem se hraje celotáborový rapid jednotlivců (15min+5sec), započtený do osmi  7-8 členných týmů rozdělených včera pro celotáborovou olympiádu. Sehraje se 5-6 kol z 9kolového turnaje. 

Odpoledne  běhání po lese (po včerejším tréninku dnes všech.), týmové boje "pašeráků" do olympiády. Pak týmy ještě na hřištích a pak si udělali vlajky, názvy, pokřiky. 
 
Počasí dalších dní nám má přát, věříme-li předpovědi, ani tropy 30+, ani zima, prostě 20-25 pro sport i šachy uvnitř i venku indeál. 

   
 1.7.
Trenér Emil Vlasák přijede bohužel až později, na rychlo byl sjednán na trénink junior Adam Polanský (1. hráč již extraligového týmu mládeže), který přijel potrénovat i spoluhráče z A-týmu mládeže alespoň na 1 den. 
 
Trénink dopoledne  (4 hodiny) s 1. a 2. skupny (na střídačku Adam Polanský a Pavel Chrz) ,
turnaje 3.+4.  skupiny, 5.+6.  skupina
 
Odpoledne trénoval Adam Polanský s 1. a 2. skupinou a zájemců ze 3. sk. (2 hodiny, 21 žáků)  
 
Zbývajících  30 táborníků, někteří s námi poprvé, hrálo týovou hru v lese na pašeráky s častými sprinty.
 
Před večeří rozdělení do osmi (pokud možno) vyrovnaných  týmů pro celotáborovou olympiádu. 8 kapitánů bylo určeno z nejzkušenějších táborníků.
 
Večer fotbal, florbal mladších pak starších i beach volejbal či přehazka. 
 
30.6. 
Dojezd dle plánu, ubytování, špagety a ještě se stihly sporty pro zájemce. Všech 51 táborníků v místě.  
  
 
počasí v místě: radarpodrobné , krátkodobé , dlouhodobé 
 
----------------------------------------
 
 
 
                                        Místo srazu autobusem v Ústí 16:45-17:15, zdrav. domunentace, léky zdravotnici (kancelář P.Chrze) vlevo horního vchodu pošty, ZDE:  https://mapy.cz/s/pocafebagu 

  V místě auty 18:15-19:15 (Jižní ulice, první od Boleslavy, je neprůjezdná, dle mapy.cz), proto přes centrum: https://mapy.cz/s/hucasusaka   
 
 
 
 
 
 z výstavby zač. června, bude již k dispozici 
Nově je i stan na trénování

bus či vlastní doprava - kdo jak 

 Kvůli letošní situaci, jak jsem psal, nebudeme omezovat program, děti si užijí tábor jako vždy.

  Úpravy pro letošek:

Malou dezinfekci 100ml sebou by každý měl mít, v lékárně za 100 Kč.
(jako mívají děti proti klíšťatům, či krém proti spálení) 

Omezení návštěv rodičů (vyjma příjezdu, odjezdu).
V nutném případě předem kontaktujte hlavního vedoucího, příp. nutné setkání mimo budovou 
a s vyplněnou bezinfekčností 18+, kterou budou mít i vedoucí/trenéři.

Výlety (do uzavřených objektů - hrad, muzeum, parník, atp.)
a návštěvy obchodů dle situace během pobytu určíme.

Každý více dbá na vlastní hygienu, hlavně mytí rukou před jídlem, vedoucí kontrolují. Dělali jsme i léta minulá.
Jsou umístěny v areálu (jídelna, ubytovací prostory) dezinfekce a dezinfekční mýdla.

 V případě náznaků jakékoliv nemoci postupuje zdravotnice a vedoucí dle předepsaných pokynů MZ a hygieny.

Mají-li děti jakýkoliv příznak onemocnění v den odjezdu, odložte odjezd na dobu, až pomine, kdy můžete dítě přivézt.   
  
V "bezinfekčnosti" dotaz na pobyt v zahraničí v posledních 14 dnech ("zelené" státy Evropy "semaforu" vlády ČR problém nejsou, v ostatních případech kontaktujte předem hlavního vedoucího).  
 
----------------------------------------------------------------------------------------------- 
 
 
 dohlášeni 15.3.-15.5. (6): Filip Dolenský, Lada Semová, Šimon Loffler, Tomáš Ženčák, Václav a Vojtěch Nacházel  
 
Aktuální informace 
 
25.5. 2020 Podmínky hygienické vydané 15.5. v pohodně splníme (téměř všechny jsme plnili již roky minulé), rodičům přihlášených půjde email - ještě jsem něco prověřoval tak až v sobotu 30.5 
 
Ještě jsem něco prověřoval k táboru, jednal i s hygienou, k dopisu rodičům ohledně hygienických podmínek se dostanu až nyní v sobotu. Ale nic "převratného" v něm nebude, téměř všechna opatření jsme dodržovali i minulá léta. A že jsem předtím psal, že budeme mít jak tekutá mýdla na WC+koupelně plus dezinfekci je ještě nad limit stanoveného (píší v předpisech "NEBO").  Takže povinnosti pro vedoucí splníme (a také areál s kuchyní je hodně hygienicky opatrný, aby k něčemu nedošlo), ale hlavně, aby si děti tábor užily jako vždy, bez nějakého strachu a zvláštního omezení (k čistým rukám před jídlem byly u nás vedeni každý rok). 
 

14.5. Tábory do 300 lidí povoleny, rodičům táborníků odeslán dopis, že 15.5. stát upřesní podmínky. 
 
20.4. odeslán dopis rodičům táborníků, že čekáme na povolení třeba až do 30.6. 
 
------- 
 
 24.3. 2020 dopis rodičům - Aktuální info o konání tábora 2020 
(plus vzpomínka na epidemii 1979 a náš 2. ročník tábora den poté) 
 
Vážení rodiče táborníků, vážení táborníci, 

S táborem 2020 je od nás počítáno v nezměněné podobě, v místě nás provozovatelka očekává (zvlášť poté co jí vypadly jarní akce) velmi vstřícně  a moc se na nás těší.

Ministr školství 23.3. 2020 ohlásil, že žádná z variant nepočítá, že by se prázdniny krátily.
(Říkal jsem již předtím, že to nemůžou udělat, teď žáci volno nemají a pro mnohé děti je situace daleko náročnější než ve škole, o prázdniny je připravit tak nemohou).

Dále jen záměry, co jsme všichni slyšeli.

Může být vše jinak, protáhnout se, ale děti by snad měly jít do školy v druhé polovině května nebo na začátku června a byla by to jedno z posledních rozvolnění omezení společně s uvolněním hromadných akcí (také info z 23.3.). Včera dodali, že si všichni přejí, aby to bylo v polovině května, ale vývoj může být samozřejmě různý.
Samozřejmě poslední bod je otázkou dalšího vývoje, to nikdo dnes neví,
řešili  i to, když by se nešlo 1.6. do škol.

 Máme tam ještě měsíc červen rezervu, tak určitě věříme v odjezd, i rodiče si potřebují odpočinout :).

 V neděli psal na inetu nějaký pořadatel větších táborů, že potřebuje nakoupit věci, tak chce mít info měsíc před. No nevím, to my ne, stálé věci/potřeby máme v let minulých a v nejhorším, myslím si, že v ČR neexistuje místo, kde, když se vyleze na nejbližší kótu, nebyl by v dohledu market :).  
Takže, kdyby se nečekaně vše protáhlo, děti ve škole v červnu nebyly a padlo omezení akcí až v den našeho odjezdu, tak tábor se koná.

  Většina zaplatila i doplatek, díky. Kdo ne, prosím dle propozic do konce března.

Kdyby přeci jen cokoliv za problém, vše vrátíme v plné výši, to je domluveno, to garantujeme.

  Malá vzpomínka na náš tábor 1 den po ukončení 
epidemie a karantény celé ČR roku 1979.

Pamětníci vzpomenou na epidemii žloutenky z prešovských mlékáren, která se 1979 přehnala republikou. Bylo to třeba jen v Ústí denně desítky nových případů, dost hrozné.

 Zákaz akcí byl odvolán v rádiu a TV den před naším plánovaným odjezdem na tábor. Inet nebyl, telefon měl doma málokdo. A tak hlavní vedoucí Zdeněk Mittelbach vzal kolo a objížděl všechny v Ústí, koho našel, někteří se  od nich dozvěděli, a tak z 16 plánovaných žáků se nás 16 sešlo s třemi trenéry druhý den na nádraží (za jediného nepřítomného vzal náhradníka, který přišel o Jugoslávii za školní soutěž právě z důvodu epidemie).  
  Toto zvládl zakladatel našich táborů (dnešní trenér v Chlumci) za jediný den bez telefonu, inetu. 
   A tak jsme přeci jen na našem 2.ročníku šachového tábora 1979 poprvé navštívili dnešní Termit...

Všem hlavně moc zdraví přeji a ať se vše vrátí v brzké době do běžného stavu.

  Za kolektiv trenérů Pavel Chrz, pavel.chrz@sachyusti.cz , 602 13 99 98