Znak Spartaku

Šachový klub
Spartak Ústí nad Labem

Masarykova 228, 400 01 Ústí nad Labem, IČO 44554222
Znak Spartaku
Šachové tábory - Ročník 2019
42. sportovně-šachový tábor
 Doksy - Termit 2019       
28.6. - 10.7. (pá - st)
 
 
 
 
 
 
 
Za podpory statutárního města Ústí nad Labem 
 
Za rekordního počtu 60 mladých šachistů/šachistek od 7 do 18 let
 
 
Seznam táborníků:
ZDE  (na 4 lištách exelu: dle roč., ela, klubů, abecedy)  
 
 FOTKY 
den po dni (ze dne 19-07-07 společné fotky, společné 8 týmů i vedoucích)  
 
 
Elitní skupiny mladších a starších A a B: Jen tréninky s partiemi na probírané táma, plus 2x zápas 1:30h+30s, první vyhráli mladší 5:3, druhý starší 5:3.  
 
Společný hlavní turnaj 30 minut + 30 sec/tah se zápisem a rozbory
 C-F skupin Starší a mladší "dvojka", naděje a začátečníci. 
"Zobrazit detaily" - tímto klikem vidíte výsledky každého hráče a kol.
 

 Celkově: 1. Jáchym Rejzek, 2. Jakub Češpiva, 3. Hana Čapková
Vyhodnocení dívek: 1. Hana Čapková, 2. Nikol Kulašová, 3. Anna Losenická 
vyhodnocení ml.žáků 2008 a ml.: 1. Martin Bojtár, 2. Alfred Yeats, 3. Ondřej Stibor
Vyhodnocení mladších dívek:  1.  Anna Losenická, 2. Lucie Očenášová, 3. Nela Vokřálová  
 
 
Celkově i starší žáci: 1. Filip Dolenský, 2. Marek Šíp, 3. Tomáš Sichrovský
Dívky: 1. Eliška Jirotová, 2. Hana Čapková, 3. Anna Losenická
Ml. žáci (208 a ml.): 1. Ondra David, 2. Martin Michael Mikulka,  3. Petr Mikoláš
Ml. dívky: 1. Lucka Očenášová, 2. Anna Losenická, 3. Veronika Štejnarová 
 
 
V exelu na lištách i výsledky disciplíny (jednotlivců, družstev): 
1. tým olympiády i bojovky: USB Flešky:  Wilík Postránský, Adam Sčasný, Hana Čapková, Petr Mikoláš, Víťa Šťastný, Ondra Pavelka, Matyáš Holub  
 
předpověď počasí pod Bezdězem (bez záruky)
 
 
Táborový deník 
 
středa - odjezd
 
15.hod ukončen tábor, bus dojel do Ústí a táborníkům přejeme další prázdninové zážitky. 
 
Balíme, uklízíme vlastní i táborový materiál, stihneme ještě i sport  sport, je hezky.
Po obědě vyhodnocení (13:40-14:30), 14:30 předávání dětí rodičům v místě, 15:00 nakládáme do busu a pak děti jdou do busu, odjezd, do Ústí cca 16:30 (W.Churchilla u parkoviště za poštou).  
-- 
 Poprvé za mnoho let, kdy nikdo neonemocněl, ve druhém týdnu při častých změnách počasí pár malých bolestí v krku, ale bez teplot, nikdo nemusel přerušit sportovní část tábora. Radovali jsme se, že jsem ani nemuseli na rengen do nemocnice, ale pak přeci jen bohužel v závěru jednou ano, kdy malá Anička se střetla v pondělí v přehazované na písku se spoluhráčem. I přes poranění prstu na noze moc chtěla tábor dokončit, s rodiči konzultováno, Anička zůstala, hrdinka.
--- 
úterý - bojovka !
 
 Náš tábor bez závěrečné těžké bojovky si zkušení táborníci ani nedokáží představit, to by se cítili velmi ošizeni, pokud by nebyla. Vyhrát bojovku někteří berou na roveň celotáborové olympiády. A tak jsme opět během pobytu v kolektivu vedoucích připravili zajímavou a náročnou. 
 
Letos byli kapitáni vzbuzeni v 6:30, proběhla info-schůzka, v 6:45 budí své týmy, již vědí, že plavky, ručník a věci na převlečení nejodvážnějšího z týmu jsou součástí. A po 3,5 minutách vybíhá první kompletní tým směr Poslův Mlýn (cca 1km) k rybníku. Po něm všichni stihly do 5,5 minuty od probuzení. Předtím Emil Vlasák si zaplave, aby rozmístil petflašky.  8 odvážlivců se vrhne do vody (12°C vzduch, voda má ke 20°C), aby doplavali pro první úlohy prologu pro svůj tým (nejmladší plavec byl Kuba Křelina - roč 2009), šachovou, matematickou i logickou. Čaj se vařil brzy ráno a byl dovezen k rybníku na zahřátí. Následovala snídaně, táborníci se měli dobře najíst. Oběd totiž tradičně při bojovce "polní", týmy obdržely balíčky, letios však i s tousty, které vedoucí vyráběli večer před. Týmy po snídani od 9. hodiny řešily šachové i logické úlohy, aby se dostaly k mapám. Pak v lese dle map orientačního běhu hledaly indicie vedoucí k další cestě. Vyřešili táborníci kam si mají přijít pro fotky pohádkových postav v parku, z nich tajenku a ta je navedla do sálu restaurace, kde jsme trénovali, pak na hokejbalové hřiště a cíl bojovky poklad v chatce. První dosáhl Vilíkův tým pokladu po 12.hodině, následoval za 20 minut týmem Štěpána Macha a pak další až do 17.hodiny posledním týmem. Letos všech 8 týmů dosáhlo cíle - pokladu, což v minulosti nebývalo. Bojovka je holt náročná akce. Ale každý, který ví, o co půjde se na ní již před táborem těší. 
 
Následoval po týmech společný piknik venku s pitím, ovocem, sladkým pečivem jako odměnu za náročný závod.
 
 Táborníci/e nejsou unaveni, hned před večeří z pikniku spěchají na florbalové hřiště, pískové beachvolejbalové i fotbalové.
  Mezitím se grilluje kuřecí masíčko, postará se Emil Vlasák s Romanem Burdou, je ho mnoho (2 násobná večeře z areálu za vynechaný oběd - který jsme nakoupili z táborových zdrojů), někteří si jdou i pro čtvrtý steak.
Následuje závěrečná diskotéka do 22:40 hodin. 
  
 
pondělí
 
Dopoledne tradiční šachový program. Turna skupin C až F dokončen posledním 9. kolem, Jáchym Rejzek. Elitní dvě skupiny mladších a starších po přednášce na chessbassi od Emila Vlasáka hráli vážnou partii družstev, tentokrát vyhráli starší (první zápas vyhráli mladší 5:3). 
 
Odpoledne byl na programu orientační běh jako týmový závod. Týmy rozděleny po dvojicích a nejmladší trojice až čtveřice (ta měla kratší trať). Počítali jsme výsledky jednotlivců i družstev.
 
Večer pak kilometr kolem pole (starší žáci a dorost), ročník 2008 a mladší 500m. Někteří z mladších chtěli běžet pak i se staršími kilometr, ok, pak ještě s dorostem, to už jsme řekli, že stačilo jednou. Netvářili se, že by byli unaveni.
  
  
 
 
neděle
 
Dopoledne tradiční šachové tréninky po skupinách.
 
Odpoledne supr finále ping-pong (napříč - nejlepší z kategorií), ostatní na pískových hřištích, na florbale. Nejmladší zájemci navštívili muzeum "Čtyřlístku". Před večeří focení (společné fotky níže), prý má být poslední slunný den.
 
Po večeří kromě vybraných našich na florbal ostatní fandili či hráli vybíjenou. 
Po večeři odveta ve florbale proti Vodochodům. Ročníky 2007-2004 na obou stranách, 2x15 min. V první třetině to vypadalo že naši nadají gól jejich vysokému brankáři, který chytá soutěže závodně, i přes rovný průběh prohrávali 0:3. Pak se jednou povedlo a padaly další góly, po druhé třetině 4:0 stav otočen 4:3. Závěr dramatický, soupeř vyrovnal na 5:5 a pak již jen naše 2 góly, přitom u nás skvěle chytal Franta Mrkvan, celkově 7:5 pro naše barvy. V poli se střídali:  Tomáš Sichrovský, Adam Sčasný, Marek Šíp, Aleš Vondra, Lukáš Lev, Filip Dolenský, Nikola Hampl.       
 
sobota
 
Ráno opět šachové tréninky, poobědě představení týmů s vlajkami, tahání dříví, bazén i ping-pong starších žáků.

Po večeři (měli jsme ji dřivě a nemasitou) náš táborák i disko aerobiček. Po slavnostním zapálení (zapalují 4 nejmladší nováčci pod dozoprem 4 nejzkušenějších táborníků), písničky, pak kdo chtěl na disko a opět v pozdějších hodinách u táboráku. Průběžně buřty, snědlo se jich skoro stovka, kdo chtěl, dostal jich více, bylo jich dost, pár jich zbylo.  
   
pátek 
 
Jiří Dufek pokračuje v tréninku dopoledne i poobědě, nabídnuto je silnějším i z dalších skupin. Jinak se trénují dopoledne šachy ve všech skupinách.
 
Odpoledne jsou do pingponkárny mladší žáci, ostatní bazén a sporty v areálu. 
 
Večer: Týmová hra v lese, hledání kontrol podle mapy, skládání tajenky. Ta byla těžká, jediný tým tajenku složil.  
 
čtvrtek
 
 Přijel z Ústí mistr Jiří Dufek na dva dny tréninků, bude trénovat dvě elitní skupiny dopoledne i 2-3 hodiny odpoledne po dva dny. 
 4 skupiny mají trénink plus turnaj se zápisem.
 
 Odpoledne, kdo netrénuje šachy je na hřištích a má na výžběr ze 4 sportů, rozehrává se i ping-pong turnaj kategorií dorostu v půjčené závodní pingponkárně. 
 
Večer je trénink orientace v lese s mapou mladších a nováčků.
 
středa - výlet 
 
Ikdyž výlet vypadal podle mapy pohodově, při delším výstupu na nejvyšší vrchol vrch Borný museli táborníci prokázat fyzickou zdatnost a dolů opatrnost klouzavého terénu (prudký sklon na hlíně). Vedoucí pomohli, kontrolovali, zabezpečovali, radili k opatrnosti a pevné chůzi dolů a každý šel ve svém týmu se starším kapitánem. Všichni zvládli, včetně nejmladších (2011 ročník), jedinými "šrámy" byly popálené prsty od kopřiv. Místo tradičních Starých Splavů jsme zakotvili a areálu před Šroubeným (stánky s občerstvením), řízek z jídelny spořádali obvykle ve druhé hodině cesty. A pak se asi 15 dětí chtělo koupat na pláži Šroubený. Polovina výpravy vyrazila pěšky přes Splavy a druhou stranou Mácháče do tábora (celkem 16km), polovina parníkem (celkem 11km). 
 
Trasa: Máchův kraj - na vrch Borný - kopání v Mácháči na Šroubeným pak na výběr parníkem zpět (jízdenka v ceně tábora), kdo chtěl, pěšky po druhé straně Mácháče.  
 
Večer zápas ve florbale proti táboru Vodochodů Teplice. 3x15 minut. Dramatické utkání, naši o trošku mladší než soupeři (roč 2004-2007 s brankářem od druhé třetiny Kubou Křelinou 2010). Naši prohrávali po třetinách 0:5 a 2:2, celkem 2:7, nakonec vyrovnali na 8:8, 9:8 vedli, ale soupeř vyrovnal na 9:9. Rozhodli však soupeři v prodloužení na 13:9. 
 
Úterý - skupiny fobalového a florbalového turnaje 
 
Po večerní delší diskotéce později budíček. Po snídani dopoledne trénink v 6 skupinách od 9 do 13 hodin. Kromě elitní mladší a elitní starší (kteří trénují 4 hodiny) ostatní skupiny po 2 hodinách tréninku rozehráli turnaj se zápisem partií a rozbory.  Průběžné výsledky výše. 
 
Fotbal i florbal již natrénován, tak olympijská disciplína týmů. Ve 2 skupinách, 3 krátké zápasy, po hodinovém relaxu ve stínu (krselní týmových vlajek) před večeří 3 zápasy na opačném stanovišti.

Večer: Dorost skupina v pingponkárně turnaj, zbytek elitních starší a elitní mladší - analytické partie v klubovně. Ostatní, především mladší: mapa, les, orientace - trénink, výklad. 
 
 Pondělí - diskotéka 
 
Dopoledne po dvou parných dnech všichni zdrávy. 
 
Ráno před snídaní od 7,10 hodin měl každý na výběr sportovní aktivity na hřištích. Po snídani jdeme dohrát posledních 5 kol (7.-11.) zahajovacího turnaje 
 
Odpoledne se hrálo v lese poblíž tábora na pašeráky (týmová hra do olympiády). Vedoucí sledovali hodinový radar, jak se nám všechny bouřky vyhýbají, nespadla tu ani kapka.
 
Večer diskotéka s táborem DDM UL aerobiček a podnikovým Vodochodů TP, připravil a pouštěl písničky Jirka Jírek se Štěpánem Machem. Většina se účastnila, někteří byli raději na hřištích, večerka posunutá.
 
Neděle - nejteplejší den 35°C
 
Ráno po včerejším delším večerním sportování, bez rocvičky, ale ve sportovním na snídani. Po snídani se dalo ještě hodinu sportovat, tak rychle na fotbal, florbal, beachvolejbal či přehazku. Poté se šlo odehrát 4.-6. kolo šachového turnaje. Odpoledne (teplo sálalo velmi) v šesti skupinách v budovách a sálu šachové tréninky 2-3 hodiny. Večer stále teplo, ale dalo se již hrát na všech hřištích areálu.  U bazénu se porouchalo čerpadlo. snad by mělo být v pondělí opraveno. 
  
Sobota - začínají dva horké dny, sporty ráno a večer
 
Čekají nás dva velmi horké dny. 
Po raním oběhu kolem pole, všichni zvládli, výborná snídaně, po ní ještě v příjemném počasí sporty na hřištích. Od 9:30 do oběda (13.h.) se trénovalo v 6 skupinách.  Majitelka Termitu nám půjčila velký sál nad svoji druhou provozovnou. 15 minut pěšky přes park.  Tam i jsme rozehráli odpoledne turnaj v rapid šachu, první tři kola. Do celotáborové olympiády si 8 kapitáni (nejzasloužilejších táborníků) vybralo své týmy.
 
Večer se dá již sportovat a tak probíhá méně náročný 10ti boj týmů (sporty, šachy, kvízy) se závěrečnou štafetou kolem pole, kdy si každý tým volí kolik ten-který člen týmu poběží vzdálenost, min. 50m.
 
Pátek
 Všichni plánovaní na dnes dojeli (58), dva mají ještě přijet.
Ubytování (obsadili jsme úplně vše) nadoraz, nakonec to vyšlo, bylo to trošku složitější, abychom všem vyšli vstříct, všichni spokojení.
Po večeři se stihl ještě fotbal a florbal (první čtyři fotky  z florbalu)  
 
Sraz autobus - prezence se zdrav. dokumentací 16:15-16:45, odjezd v 17.h. 
(táborníci okresů Ústí, Litoměřice, Teplice, Most, Chomutov - Ústecký kraj)

Parkoviště za poštou Masarykova, Ústí n.L., vjezd na parkoviště z W.Churchilla 10,
prezence kancelář P.Chrze, 20 m od parkoviště vedle hor. vchodu pošty.  
 
Sraz v místě pobytu Termit - Bezdězskou ulicí až nakonec k budovám Termitu
prezence se zdrav. dokumentací 18:40 - 19:00 (pozdější příjezdy možné, nahlaste předem), ubytování po prezenci. 
(táborníci z jiných než z okresů  Ústeckého kraje)  
 
Je možné změnit (bus x vlastní doprava), nahlaste do 24.6. jen pokud chcete změnu - viz zmíněné okresy bydliště. Nemusíte potvrzovat, souhlasí-li doprava a vaše místo bydliště.
 
Program zahajovacího dne po prezenci v místě: 
19:00-19:30 - ubytování, sport. věci na sebe  
 19:30 - v jídelně špagety 
pokud nebude pršet nebo po dešti (na kluzkém hřišti se nedá hrát), tak 28.6. po večeři:
20:00-20:30 - florbal mladší
od 20:30 florbal starší
A kdo nebude chtí florbal, paraelně  od 20:00 fotbal
 
Seznam účastníků - viz níže 
 
Může být jiná, vydaná však po 1.12. 2017 
 
 
(časy srazů 28.6. jsou mírně upraveny v pokynech - výše) 
 
 
seznam táborníků/tábornic 
 dle ročníků
(uveden bus - aktualizace 22.6.)
 
Rekordní počet 60 táborníků (už opravdu vyprodáno  )

Posledních 10 let 36-40 účastníků, jen 2015 bylo 44 dětí
Z historie nejvíce 1982 o 50 v Termitu (nebyly klubovny na ubytovně, trénovalo se po areálu kde se dalo, nebyl bazén, ani hřiště kromě fotbalového), a  potom v roce 1999 s 44 táborníky na jihu v Lenoře u Boubína.