Znak Spartaku

Šachový klub
Spartak Ústí nad Labem

Masarykova 228, 400 01 Ústí nad Labem, IČO 44554222
Znak Spartaku
MS, ME, MEU
znak kraje UL Účast na ME podpořili:
Krajský úřad Ústeckého kraje, Město Ústí nad Labem,
znak mesta UL
logo Obce Libouchec obec Libouchec
logo AUTODÍLY ŠPINDLER HOLDING, a.s. a firma AUTODÍLY ŠPINDLER HOLDING, a.s.
logo MILLBA-CZECH a.s.Úspěch v postupu na Mistrovství Evropy a Mistrovství Evropské Unie se zdařil i díky celoroční finanční podpoře:    logo ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNA MINISTERSTVA VNITRA ČR

Mistrovství Evropy mládeže v Gruzínském BatumiVašek Soukup v Gruzínském Batumi.
Ohlédnutí za Evropským šampionátem mládeže.

Žáci a mládež od 8 do 18 let z 35 zemí Evropy strávili 10 dní u Černého moře v gruzínském Batumi, kde bojovali na šampionátu své věkové kategorie. Samotná účast na ME je velkým úspěchem, z ČR se tam vypravili ti, kteří postupovali přes krajské přebory, územní přebory Čech a Moravy až do 24členného finále ČR a tam vybojovali stříbrnou medaili ("zlatí" poletí na MS do Řecka a "bronzoví" hráli na M-Evropské Unie v Rakouském Murecku). Skvělé je, že si účast z našeho klubu na ME vybojoval Vašek Soukup v kategorii do 10 let.
  V Batumi se sešla opravdu silná konkurence mladých šachistů, samozřejmě hodně žáků z "post-sovětských" republik, kde obvykle se šachy učí od první třídy ve školách. Pro Vaška to byla obrovská zkušenost, zahájil výhrou a po dvou prohrách se v první části se dokázal vrátit do první poloviny nádhernou třetí výhrou. Po dni odpočinku se mu ne vše povedlo a pak si spravil chuť hezkou výhrou v posledním kole, čímž získal 4 body z devíti. Z výpravy ČR byla nejlepší Karolína Olšarová ze Severní Moravy, která skončila pátá, když v posledním kole trošku smolně přišla o medaili.
    Denní program se skládal dopoledne z tréninku, příprav na soupeře, relaxace (většinou u moře) a od 15 hodin turnaje. Večer následovali rozbory a večerní procházka. Jeden den bylo dvojkolo a jeden den byl na výlet volný.
                                                    Pavel Chrz, trenér

Zajímavosti z místa, fotky v článcích autora o reprezentační výpravě ČR :
Dnes (nám) ještě zapadá slunce nad Batumi
Za zajímavostmi okolí
Podél Černomořské oblázkové pláže
Na východní břeh Černého moře

Nejvíce zlatých medailí v 6 kategorích dívek a 6 chlapců (3) získali Azerbajžánci, nejvíce medailí celkem (6) Rusové a domác Gruzínci.
  Výsledky (kat. do 10 let chlapců, ostatní přepínáním nahoře na dané stránce). 


       Účast Vaška Soukupa na  Mistrovství Evropy mládeže v Gruzínském Batumi.
4 výhry, 5 proher a obrovské zkušenosti.

   Včera bylo zakončeno mistrovství Evropy mládeže na východním pobřeží Černého moře.
  Českou republiku i náš klub reprezentoval v kategorii do 10 let vicemistr ČR Vašek Soukup. Po náročných bojích 4 partie vyhrál a pět prohrál a obsadil 53.místo.  Při své vůbec první účasti v nejsilnější Evropské konkurenci je výsledek solidní a hlavně Vašek získal spousty zkušeností, které mu mohou při dalším systematickém tréninku pomoci v dalším šachovém růstu.
   Kromě samotné hry jsme zde poznávali jiný kraj a vše co s tím souvisí. K účasti Vaška se ještě o víkendu vrátíme, zatím můžete shlédnout fotodokumentaci s komentářem o celé reprezentační výpravě ČR od P. Chrze ZDE (a v článku odkazy na tři reportáže předchozí).
      Z odletové haly Tureckého Trabsonu Pavel Chrz, trenér  


  Mistrovství Evropy mládeže Batumi (Gruzie) 19.-29.9. 2010.

  Vašek Soukup si stříbrem na finálovém MČR vybojoval účast v reprezentaci ČR  při ME v Gruzii, kde bude startovat v kategorii do 10 let. Od Černého moře přineseme reportáž, ve výpravě bude jeho matka Věra Soukupová i trenér Pavel Chrz.
  Je to další velký úspěch hráče našeho klubu v polsedních třech sezónách po MS ve Vietnamu 2008 Honzy Mikeše, MEU v Rakousku 2010 Elišky Kalinové. 
  Pod vedením šéftrenéra svazu Sergeje Berezjuka byli do Gruzie nominováni (postoupilo ze 2.míst ČR všech kategorií mládeže) tito hráči/ky: http://www.chess.cz/www/mladez/reprezentace/me/me_mladez/2010-batumi-gruzie/nominace.html


Účast Elišky Kalinové podpořila obec Libouchec.  logo Obce Libouchec

MEU Mládeže - Mureck (Rakousko)
Desetiletá Eliška Kalinová na Evropské akci.

  4. místem na finále MČR si Eliška Kalinová vybojovala účast na Mistrovství evropské Unie v rakouském Murecku.
  Ve velmi těžké konkurenci, kdy děvčata hrála společně s chlapci vybojovala 3 body z 9, mezi děvčaty skončila 16. získala však mnoho zkušeností a zážitků. Navíc tam byl skvělý kolektiv dětí z ČR, kdy v každé kategorii dívek a chlapců do 8, 10, 12, 14 let hrál od nás z ČR po 1-2 zástupcích. Mezi nimi byl i účastník našeho letního tábora Marek Sýkora z Jablonce (3. v ČR do 8 let). Mistrem EU se stal po vlajkou ČR Van Nguyen z ŠK Smíchova Praha.

Výsledky :
http://www.chess-results.com/tnr36412.aspx?art=1&rd=9&lan=5&flag=30&m=-1&wi=1000
  Hodnocení trenéra reprezentace ČR ing. Pavla Benča : http://www.chess.cz/www/mladez/reprezentace/me-unie/meu2010/hodnoceni.html 


     Dvojitý úspěch našich mladých žáků 2010 :
        Vašek Soukup letí na ME k Černému moři do Batumi (Gruzie), Eliška Kalinová na Mistrovství Evropské Unie do Murecku.

   Na první úspěch, medaili na MČR a tím postup na zahraniční Mistrovství, jsme čekali v našem klubu od reorganizace soutěží mládeže v roce 1990 až do roku 2008 (články z MS níže), další se dostavil hned po dvou letech. 
  Poté co v roce 2008 Jan Mikeš vybojoval stříbro a postoupil na MS do Vietnamu (vítěz si tehdy vybral ME), letos slavil stříbro v kategorii do 10 let Vašek Soukup a bude reprezentovat na ME v gruzínském Batumi na konci září.
  Eliška Kalinová trochu smolně skončila pod stupni vítězů v dívkách do 10 let, na 4.místě, ale protože se třetí z účasti omluvila, bude Eliška reprezentovat v Rakouském Murecku začátkem srpna na Mistrosvtví Evropské Unie.
   Získat medaili na finále MČR není vůbec jednoduché. Vašek postupoval z krajského přeboru přes polofinále Čech (kde postupuje 10 z 60) až do 24členného finále, kde bravurní hrou s přehledem a velkým náskokem před třetím vyjovoval bronz.      
     Přejme našim reprezentantům mnoho úspěchů, příprava (soustředění, Czech-open Pardubice, tréninky) začne po krátké přestvávce po náročné sezóně již v červenci.   


Fotogalerie

znak kraje ULÚčast na MS Jana Mikeše a trenéra podpořili: Krajský úřad Ústeckého kraje, Město Ústí nad Labem, firma Otherm Ústí nad Labem a p. podnikatel Jaroslav Švejdarznak mesta UL

MS mládeže Vung-Tau Vietnam 2008:  
Možní nástupci Inda Ánanda exelovali.
První účast našeho hráče na MS: Honza Mikeš 5 výher, 6 proher a obrovské zkušenosti.

  Dobojováno. Honza Mikeš na dalekém jihu Vietnamu na 9. rovnoběžce vybojoval 5 výher při 6 prohrách a skončil na 63. místě z téměř stovky účastníků. 5 bodů z jedenácti získala většina hráčů výpravy ČR. Nejlepší byla kateřina Němcová z Frýdku-Místku na 4. místě.
   Hlavně Honza získal obrovské množství zkušeností, s přípravami a rozbory v reprezentačním týmu mládeže v
11 partiích si zahrál s hráči celého světa (od Severní ameriky - Kanaďan a Mexičan, přes Afriku JAR, Asii - domácí Vietnamec až po Evropany v závěrečných bojích). K tomu zkušenosti z pobytu v naprosto odlišných podmínkách, kde teploty dosahují ke čtyřicítce, vysoká vlkost a moře má téměř třicet stupňů. Největší radost mají v Indii, z 10 věkových kategorií berou 4 zlaté a to ještě v průběhu mistrovství na jiném konci světa získává Ind V. Ánand titul MS seniorů.
  Podaří se Honzovi i ve vyšší kategorii uspět na MČR či postoupí někdo další z našich na vrcholnou mezinárodní soutěž ?
                Před odletem z Vung-Tau Pavel Chrz, trenér 

  Po téměř 40 hodinové cestě autobusem, třemi letadly a nakonec auty z Vung Tau přes Saigon, Tchaiwan, Abu Dhabí, Vídeň a Prahu dorazila v pořádku a ve zdraví výprava ČR zpět do svých domovů.

    Dnes od 10. hodin místního času (4 hod SEČ) se hraje závěrečné kolo mistrovství světa mládeže. Honza Mikeš z našeho klubu v kategorii do 12 let v posledním kole porazil Norského hráče Kjoitu a získal tak 5. bod z jedenácti partií (5 výher a 6 proher, bez remízy) a obsadil 63. místo z 95 startujících. Součastná mistryně Evropy Katka Němcová z Prahy, hrající za  Frýdek-Místek, porazila v koncovce již jistou mistryni světa do 18 let Chorvatku V. Golubenko a získala "bramborovou" medaili, ale 4. místo je velmi hezké v této konkurenci. Kristýna Havlíková z Klatov bohužel v boji o medaile podlehla bronzové, ale přesto skončila na skvělém 13 se 6 body. Dalších 7 členů naší výpravy ČR získlalo 5,5 nebo 5 bodů z 11 partií, včetně Vaška Růžičky z Kladna (5,5 bodu), kterého známe z našich dvou klubových táborů, po výhře získal 50% (5,5 bodu z 9). Světová konkurence velmi rychle roste, nejúspěšnější výpravou byli Indové se 4 zlatými medailemi, možní nástupci krajana Viši Ánanda, který včera získal titul mistra světa v souboji s Rusem Kramnikem, a z jehož šachové školy mladí šachisté této země pocházejí.  
    Pro všechny naše mladé hráče byl dvojtýdení pobyt v tropech v dlouhém náročném 11kolovém šampionátu ohromnou zkušeností po šachové i mimošacové stránce. Přes místní klimatické podmínky udělali vše pro úspěch v přípravě i partiích.  Fotografie budou webmastrem doplněny během pátku - viz sekce MS Vietnam. 
    
Výsledky, nasazení, pořadí (v záhlaví přepínání kategorií i zobrazení tabulek) : http://chess-results.com/tnr15977.aspx?art=4&lan=5&fedb=CZE&flag=30&m=-1
Výsledky hráčů ČR : http://chess-results.com/tnr15986.aspx?art=25&fedb=CZE&lan=5&flag=30&m=-1 


 Tropická vlhkost, déšť, moře, internet, prohry i výhry.

   Pro celou naší výpravu bude 2 týdení pobyt v tropech ohromnou zkušeností jak po šachové stránce, tak i po mnoha nešachových. Zažili jsme zde teploty ke čtyřicítce, tropickou vlhkost, která nás překvapila první den a pak jsme si na ni zvykli, následné tropické deště a ochlazení ke třicítce, Jihočínské moře (28°C), jehož několikakilometrovou pláž máme 100 m od hotelu. Další zajímavosti na fotkách. Bohužel v hotelu na 3 dny přestal jít internet, fotky jsem webmastrovi posílal natřikrát (již jsou všechny). Pořadatelé se však o všechny starají, funguje systém klimatizovaných autobusů mezi hotely a sportovní halou, na hotelech i v hracím sále klimatizace.
  V šachovém turnaji se střetávají mladí šachisté z osmi desítek států celého světa. Asie udělala velký pokrok a škola Ánanda (dnes Ánand může získat titul mistra světa v souboji s Kramnikem), kterou založil ve své zemi před patnácti lety, udivuje výkoností mladých Indů a Indek a mají nejvíce medailových nadějí. Silní hráči jsou však z mnoha států všech kontinentů.  
   Z naší výpravy ČR se nejvíce zatím daří Kristýně Havlíkové a mistryni Evropy Kateřině Němcové, které mají dvě kola před koncem 6 resp. 5,5 bodu z devíti. Honza Mikeš z našeho klubu nejprve dvě partie po volném dni prohrál, další dvě však vyhrál a má 4 body z 9. Nyní se hraje předposlední kolo, poslední je na programu ve čtvrtek od 10.hodin (4.hod. SEČ).

Fotografie - viz výše

Výsledky, nasazení, pořadí (v záhlaví přepínání kategorií i zobrazení tabulek) : http://chess-results.com/tnr15977.aspx?art=4&lan=5&fedb=CZE&flag=30&m=-1
Výsledky hráčů ČR : http://chess-results.com/tnr15986.aspx?art=25&fedb=CZE&lan=5&flag=30&m=-1
On-line partie na 1. stole všech kategorií: http://web1.tsf.org.tr/


Po volném dni do druhého soutěžního týdne.

   Po vítězném dvojkole se nepodařilo Honzovi bodovat v dalším, 5.kole, s jedním z favoritů, Italem, který má elo 2165;  V šestém kole, těsně před volným dnem, chtěl Honza hrozně moc vyhrát a tak Singapurci dvakrát odmítl v koncovce remízu, pěšcovku však ne dobře propočítal a tak se radoval soupeř. Na kontě má Honza zatím dva body. Včerejší volný den přišel akorát včas, prohlédli jsme si město pěší tůrou, něco nakoupili a odpoledne relaxovali ve vlnách Jihočínského moře. Z reprezentace ČR si zatím nejlépe vede Kateřina Němcová, na 6.místě v nejstarší kategorii do 18 let, která zatím získala 4,5 bodu z 6. O všem rozhodne druhý týden a závěrečných pět kol. Kompletní výsledky a výsledky hráčů ČR - viz níže. Fotografie budou během neděle webmastrem postupně doplněny.  


První výhra Honzy Mikeše.  
Pozdrav z tropů.

3.den, 3.-4.kolo 22.10.

  Po prohrách s Kanaďanem a Arméncem (ve 2.kole černými nerubránil Honza útok), porazil Honza Mikeš dnes Jihoafrického reprezentanta pěkným útokem. Dnes se hraje jediné dvojkolo za turnaj a nyní od 17:30 hod (12:30 SELČ) probíhá 4.kolo z celkového počtu jedenácti.
  Zatím reprezentanti ČR jsou na 50%, včera sice jen 3 body z 9, ale dnes dopoledne 6 z 9, bohužel však prohrála největší medailová naděje, mistryně Evropy, Katka Němcová z Frýdku-Místku. Nic se však neděje, v turnaji bude ještě 8 kol. 
   Poslal jsem pár fotek, webmaster dá do fotogalerie na našich stránkách.

Pavel Chrz, trenér

Doplněno 20:00 místního času: Honza deklasoval reprezentanta Uzbekystánu, když černými v zavřené hře souhrou věže a lehkých figur polapil v 18. tahu jeho dámu. Zvládl tak dvojkolo a má 2 body ze 4.
Celkem reprezentace CR ziskala v narocnem dvojkole : dopoledne 6 z 9 bodu, odpoledne 7,5 z 9 bodu !
 Výsledky, nasazení, pořadí (v záhlaví přepínání kategorií i zobrazení tabulek) : http://chess-results.com/tnr15977.aspx?art=4&lan=5&fedb=CZE&flag=30&m=-1
Výsledky hráčů ČR : http://chess-results.com/tnr15986.aspx?art=25&fedb=CZE&lan=5&flag=30&m=-1
On-line partie na 1. stole všech kategorií: http://web1.tsf.org.tr/


Kanaďan sehrál partii lépe.

   V prvním kole nenašel Honza Mikeš  správné pokračování v soupeřově trochu méně hrané variantě a kanadský soupeř Tanraj Solhaj si výhru nenechal již přes Honzovu snahu vzít. Celkem reprezentace ČR získala v úvodním koled 4,5 bodu z devíti. Před námi je však ještě dlouhých deset kol a téměř dvoutýdenní pobyt.
  Další zajímavosti z místa s fotografiemi v zítřejší zprávě.
Tip: Ve výsledcích, když prokliknete nahoře CZE , objeví se přehledně všechny výsledky České výpravy.


PROTI ČASU NA ŠAMPIONÁT.

Po 2 mezipřistáních přes Abu Dhabí a Tapei (Tchaiwan)  jsme dorazili v sobotu večer do Ho či minova města. Cesta  dlouhá, noc samozřejmě krátká, když jsme letěli proti času. Hned ve Vídni startovalo ledtadlo o 3 hodiny později, tak poslední let do cílového letiště byl o 5 hodin posunut. Na Tchaiwanu však byla čistá čekací hala s připojením na net a i poukázky na jídlo jsme od letecké společnosti za zpoždění 2x obdrželi.   
  
Východ z letiště ve večerních hodinách  byl skoro jako vejít do sauny (vlhkost a 35C), čekali nás tam však hned hostesky, každý dostal pití a hned do klimatozovaného autobusu na 2,5 hodinovou cestu na jih k moři. Prezence včetně akreditačních fotek všech účastníků trvala jen 15 minut bez fronty, i ubytování rychlé, to jsme po náročné cestě přivítali.
  
Od neděle  již fouká vítr od moře a pobyt venku, hodinová procházka, je již příjemnější. Mládež naštěstí snáší místní podmínky bez problémů, ale bez klimatizovaného hotelu by to nešlo. Ten máme skvělý, 4hvězdičkový, včetně širokého výběru stravy.
  Po včerejším slavnostním zahájení za chvíli zahajujeme 1.kolo, 15. hodin místního času, 10. hod. SELČ. 


Startovní listiny.

Den před odjezdem, 15.10.2008

    Na mistrovství světa mládeže se probojoval žák našeho klubu Jan Mikeš (roč. 1996) v kategorii do 12 let. Velkého úspěchu dosáhl, když vybojoval stříbro na finálovém Mistrovství České republiky na jaře v Seči u Chrudimi mezi 22 finalisty své kategorie (viz "Soutěže žáků - Mistrovství Čech a ČR").
     Ve čtvrtek 16.10. odjíždí Honza s trenérem Pavlem Chrzem směr Vídeň, kde se setká celá výprava ČR a společně odletí přes Tapei do Ho či Minova města. Pak ještě čeká cesta 100 km na jih k Jihočínskému moři, kde město Vung Tau očekává mladé šachisty z téměř 100 zemí světa.
     Českou republiku reprezentují nejúspěšnější z jednotlivých kategorií chlapců a dívek do 12, 14, 16 a 18 let.
    Startovní listiny na webu - v kategorii do 12 let je Honza nasazen na 43. místě z 95 účastníků.     http://chess-results.com/tnr15977.aspx?art=0&lan=1&flag=30&m=-1 
  Na těchto stránkám můžete sledovat on-line výsledky (nahoře přepínání kategorií).
   Web mistrovství ČR : http://wycc2008.vietnamchess.com/index.php . Měli by být i on-line partie.
  Slavnostní zahájení 19.10., 1.kolo 20.10. (10:00 hodin SELČ, 15:00 místního). Následuje každý den jedno kolo (3.den se hrají dvě a v sobotu je volno). 11.kolem končí mistrovství 30.10. a 31.10. je slavnostní zakončení.

H18 : Cyril Ponížil (Zlín)
D18 :Kateřina a Němcová (Frýdek-Místek) - zlatá z ME a Kateřina Palková (Plzeň)
H16 : Lukáš Vlasák (K.Vary), Martin Škoda (Bedřichov)
D16 : Kristýna Havlíková (Klatovy)
H 14 : Václav Růžička (Kladno), účastník dvou¨letních šachových  táborů 2006-07  našeho klubu.
D14 : Karolína Langnerová (Frýdek-Místek)
H12 : Jan Mikeš (Ústí n.L.).