Znak Spartaku

Šachový klub
Spartak Ústí nad Labem

Masarykova 228, 400 01 Ústí nad Labem, IČO 44554222
Znak Spartaku
Novinky
34. letní šachové soustředění mládeže našeho klubu. 
Krásné dva týdny v Doksech.
 
 
Celotáborová olympiáda týmů a "zlatý hřeb" tábora - Bojovka

 

   Již 33 let pořádá náš klub šachové tábory, letos jsme zopakovali loňský areál, ve kterém se však konala naše akce již při druhém ročníku v roce 1979. 
Šachové přípravě, hře, i pestrému sportovně-rekreačnímu programu se věnovalo 25 mladých šachistů pod vedením trenérů Emila Vlasáka a Pavla Chrze, vedoucí Věry Soukupové a zdravotnice Jany Jírkové. Postupně se zde střídali po pár dnech další trenéři. Jan Paukert (hraje skvěle na kytaru), Matěj Kotrba a Honza Oreský.  Z žáků jsme, kromě našich, přivítali po třech kamarádech/kách z Litoměřic+Štětí a lounska, po jednom z N.Boru, Libouchce a Žlutic (KV kraj).
   Po deštivých prvních dnech naplněných šachovými soutěžemi včetně turnaje ve zrychlerném a bleskovém šachu, vysvitlo slunce a tak probíhala dvoudenní soutěž ve fotbale a přehazované. Po večerech pak byla diskotéka a táborák.
  Celý tábor probíhala olympiáda týmů v šachových i nešachových disciplínách (celkem 14), kde se urputně bojovalo a kterou vyhrál tým Ríši Slivy (Jirka Lisý, Jirka Liška, Jan Hubert Pavelka, Jakub Bílý).
  Orientaci v terénu jsme trénovali s opravdovou mapou a lampiónky, které se používají v orientačného běhu. V této disciplíně proběhl trénink týmů, závod jednotlivců pro starší a týmů pro mladší. Hledání kontrol bylo i součástí bojovky. 
    Vyvrcholením byla bojová hra s nočním prologem a raním pokračováním s hledáním indicií po lese dle mapy orientačního běhu, řešení logických i šachových úloh až k dosažení fotky vedoucí k pokladu. Po šesti hodinách hry poslal zprávu o nalezení pokladu vítězný tým vedený Míšou Slivou (Jan Mikeš, Eliška Mrišová, Gusta Brejník, Vašek Turek). Poklady byly na 5 místech a tak tým každý nějaký našel, pátý  po téměř devíti hodinách. Více o bojovce výše.    

    V šachový turnajích byl odehrán hlavní, dále rapid a 2 bleskové turnaje. Jan Oreský (elo 2240), který zde byl trenérem, sehrál simultánku s 16 žáky. Vyhrát se podařilo Honzovi Mikešovi, remízovali Vašek Soukup, Jirka Lisý a Jirka Jírek.
   O sobotní odpoledne se hrál druhý bleskový turnaj, kterého se s 9 vybranými žáky zúčastnil Jan Oreský. Honzovi Mikešovi se podařil husarský kousek, když trenéra podruhé (nyní jeden proti jednomu) porazil a vyhrál turnaj při dvou remízách na lepší pomocné hodnocení před trenérem.
    Tréninky byly vždy 2 hodiny dopoledne po turnaji a rozborech a ve 3 skupinách se vystřídali všichni výše uvedení trenéři.

   Celý pobyt nám počasí povětšinou přálo, předposlední den se již obloha zatáhla. Přesto polovina vyrazila pěšky s Emilem Vlasákem do Starých splavů, i slunce vysvitlo, poté parníkem zpět. Ostatní se spokojili v nejsitém počasí s procházkou přes Doksy. V předvečer závěru proběhla jako tradičně štafeta se 6 disciplínami a poslední večer byl ozdoben diskotékou s opékáním kuřat na verandě. 

   Poslední den jsme mohli konstatovat, že se vše obešlo bez úrazů a nemocí (vyjma pár pokašlávání) ani klíšťata nás nenapadala (jen jediné u dětí) a po rozdání medailí a diplomů se celá naše výprava odebrala na cestu do svých domovů za dalšími prázdninovými zážitky.

  Téměř všichni se vyjádřili, že se sem chtějí vrátit na 35. Šachový tábor 2012 (30.6.-12.7.)