Znak Spartaku

Šachový klub
Spartak Ústí nad Labem

Masarykova 228, 400 01 Ústí nad Labem, IČO 44554222
Znak Spartaku
Šachové tábory - Ročník 2020

 
 43. ročník
Sportovně šachového tábora 2020
Doksy - Termit 30.6.-12.7. 
 
počasí v místě: radarpodrobné , krátkodobé , dlouhodobé ,     , 
 
seznam účastníků na 4 lištách exelu (dle ela, roč., klubů, abc) 
 
fotky (aktualizace bude do 10.h. 5.7.): 
1.7. 2.7.  3.7.-4.7. 
5.7.  - výprava na východ slunce na Lysou skálu
 5.7. - výlet
 6.7. 8.7. 9.7. 10.7. 11.7. 12.7.  
 
Šachové výsledky  (rozehraný celotáborový rapid, překlikem rapidy
3.+4.sk, 5.+6.sk). 
 
Dlouhodobý turnaj 3.-6. skupiny
Zápas 1. a 2. skupiny mladší vers. starší  
 
Sportovní výsledky
 
Deník 
 
5.7. neděle - menší brzká výprava na východ slunce
a výletový den
  
Včera vznikl nápad již udělat prolog výletuu na východ Slunce na Lysou skálu v Provodíně, na kterou jsme lezli před dvěma lety na táboře. Bylo by i více zájemců jet v 4 h ráno z tábora, do dvou aut Romanovi Burdovi a Pavlu Chrzovi se vejde jen 9 dětí a tak nakonec jeli 4 chlumečtí kluci (Simeon, Ondra P., Ondra S.,  Vašek), 4  děvčata (Nikča, Nela, Anička, Verča) a Filip S. 

  4:51 - jsme (nadplán) viděli západ Měsíce, 4:59 východ Slunce, pak 30 minut na vrcholu snídaně v trávě při "Zlaté hodince". 
  Návrat zpět v 6. h. v táboře, děti ještě dvě hodiny pospí, budou mít později snádani a v 9. hodin odchod na vlak na výlet.  
 
Velký výlet pro všech 51 táborníků a tábornic  odstartoval odchodem na nádraží v 9. hodin po snídani s balíčky, každý pak velkou láhev pití. Vlakem do Jestřebí-Provodín a pěšky k  Lysé skále, kde jsme byli již ráno s malou výpravou (a před 2 lety zde vylezlo 21 ze současných táborníků). Po týmech, kde poslední šel nejstarší kapitán a vedoucí dohlíželi na dva těžší úseky všichni vyšli na vrchol hory. Některým to šlo jak kamzíkům. I nemladší Vojta (2012) byť se v doprovodu vedoucího na chvíli zarazil na řetězech, po minutě již sebejistě pokračoval. Odměnou všem byl nádherný výhled do okolí. 
  Před cestou dolů Pavel Chrz upozornil, že dolů to je vždy těžší než nahoru, že se musí opatrně a předvedl "pravidlo "3 bodů" (2 nohy a 1 ruka se drží a jen jedna končetina se přesouvá). vedoucí opět hlídali náročnější úseky kapitáni týmů byli s mladšími  a tak bezpečně se celý tábor dostal dolů. Z raní party to desetiletí Onda P. a Vašek dali podruhé. 
   
  Pak nás překvapila  uzavírka cesty (soukromý pozemek, oploceno i okolí), návrat na silnici (dle map cyklostezka) také nebyl reálný. Kvůli objížce jinde auto za autem. Tak jsme se vrátili na nádraží a jeli jednu stanici vlakem a pak z Srní přes les 6 km do Sosnové.

  Tam čekalo překvapení, vedoucí věděli o pozvání od šachových trenérů České Lípy Jany Jínové a Jírky Jíny na svoji zahradu kam Roman Burda přivezl občerstvení (melouny, tousty a hlavně pití, které všem už došlo). I pitná voda na zahradě byla oblíbeným nápojem.  Zájemci veděli, že si mohou vzít plavky a manželé Jínovi pozvali do zahradního bazenu. K tomu byl vedle stánek se zmrzlinou.
  dokončuje se..
 
 
4.7. sobota  - šach. trénink 8+1 boj 
 
Ráno před snídaní oproti pátku si prohodily aktivity mladší a starší. Mladší na beach volejbale a fotbale, starší na florbale.
 
Dopoledne trénovanání ve skupinách jako v pátek, mladší skupiny poslední půlhodina bezén.
 
Odpoledne nejprve bazén (nový) s mořskou vodou,  poté 8boj na osmi stanovištích (střelba florbal, lezecká stěna, paměť, zdravověda, pantomima, šachové úlohy, vedení míče, odhady veličin i házení na beachvolejbalovém hřišti). Po večeři zakobčeno společnou štafetou kolem pole. 
 
 
3.7. pátek šach trénink i do týmů florbal+fotbal
 
Ráno před snídaní mladší florbal, satrší fotbal nebo beach volejbal. 
 
Včera večer dle plánu dorazil Gusta Brejník, mladý trenér trénující mládež na Litoměřicku, silný šachista. Po snídani během 4 hodin prostřídal první a druhou skupinu, zkouška na dálku přes gotomeeting s Emilem Vlasákem (který zatím nemůže přijet), spojení šlo. 3.-4. skupinu v areálu trénoval dopoledne Pavel Chrz, pátou Ríša Sliva a šestou pod velkým stanem Roman Burda.
   
Odpoledne  nejprve představení týmů s vlajkami a pokřiky. POté týmový do olympiády florbal a fotbal, dokončily se skupiny po večeři (každý tým 3 zápasy florbalu  a 3 fotbalu v 4čl. skuopinách). 
 
2.7. 
 
Stejně jako první den táborníci/ce vyběhli ráno po 7.hodině na hřiště a oběhnou kilometr kolem pole, i nejmladší to v pohodě s krátkými přestávkami dávají (na další dny slíbeny rozcvičky zpestřené s míči na 4 různých hřištích). Opět skvělá snídaně (máme ji již 7:50, aby se skupiny samostatně prostřídaly), švédské stoly včetně teplé snídaně  - párky a míchaná vajíčka po dni na střídačku. A samozřejmě oblíbené čokokuličky s mlékem.
   
Dne dopoledne pod krásným velkým stanem se hraje celotáborový rapid jednotlivců (15min+5sec), započtený do osmi  7-8 členných týmů rozdělených včera pro celotáborovou olympiádu. Sehraje se 5-6 kol z 9kolového turnaje. 

Odpoledne  běhání po lese (po včerejším tréninku dnes všech.), týmové boje "pašeráků" do olympiády. Pak týmy ještě na hřištích a pak si udělali vlajky, názvy, pokřiky. 
 
Počasí dalších dní nám má přát, věříme-li předpovědi, ani tropy 30+, ani zima, prostě 20-25 pro sport i šachy uvnitř i venku indeál. 

   
 1.7.
Trenér Emil Vlasák přijede bohužel až později, na rychlo byl sjednán na trénink junior Adam Polanský (1. hráč již extraligového týmu mládeže), který přijel potrénovat i spoluhráče z A-týmu mládeže alespoň na 1 den. 
 
Trénink dopoledne  (4 hodiny) s 1. a 2. skupny (na střídačku Adam Polanský a Pavel Chrz) ,
turnaje 3.+4.  skupiny, 5.+6.  skupina
 
Odpoledne trénoval Adam Polanský s 1. a 2. skupinou a zájemců ze 3. sk. (2 hodiny, 21 žáků)  
 
Zbývajících  30 táborníků, někteří s námi poprvé, hrálo týovou hru v lese na pašeráky s častými sprinty.
 
Před večeří rozdělení do osmi (pokud možno) vyrovnaných  týmů pro celotáborovou olympiádu. 8 kapitánů bylo určeno z nejzkušenějších táborníků.
 
Večer fotbal, florbal mladších pak starších i beach volejbal či přehazka. 
 
30.6. 
Dojezd dle plánu, ubytování, špagety a ještě se stihly sporty pro zájemce. Všech 51 táborníků v místě.  
  
 
----------------------------------------
 
 
 
                                        Místo srazu autobusem v Ústí 16:45-17:15, zdrav. domunentace, léky zdravotnici (kancelář P.Chrze) vlevo horního vchodu pošty, ZDE:  https://mapy.cz/s/pocafebagu 

  V místě auty 18:15-19:15 (Jižní ulice, první od Boleslavy, je neprůjezdná, dle mapy.cz), proto přes centrum: https://mapy.cz/s/hucasusaka   
 
 
 
 
 
 z výstavby zač. června, bude již k dispozici 
Nově je i stan na trénování

bus či vlastní doprava - kdo jak 

 Kvůli letošní situaci, jak jsem psal, nebudeme omezovat program, děti si užijí tábor jako vždy.

  Úpravy pro letošek:

Malou dezinfekci 100ml sebou by každý měl mít, v lékárně za 100 Kč.
(jako mívají děti proti klíšťatům, či krém proti spálení) 

Omezení návštěv rodičů (vyjma příjezdu, odjezdu).
V nutném případě předem kontaktujte hlavního vedoucího, příp. nutné setkání mimo budovou 
a s vyplněnou bezinfekčností 18+, kterou budou mít i vedoucí/trenéři.

Výlety (do uzavřených objektů - hrad, muzeum, parník, atp.)
a návštěvy obchodů dle situace během pobytu určíme.

Každý více dbá na vlastní hygienu, hlavně mytí rukou před jídlem, vedoucí kontrolují. Dělali jsme i léta minulá.
Jsou umístěny v areálu (jídelna, ubytovací prostory) dezinfekce a dezinfekční mýdla.

 V případě náznaků jakékoliv nemoci postupuje zdravotnice a vedoucí dle předepsaných pokynů MZ a hygieny.

Mají-li děti jakýkoliv příznak onemocnění v den odjezdu, odložte odjezd na dobu, až pomine, kdy můžete dítě přivézt.   
  
V "bezinfekčnosti" dotaz na pobyt v zahraničí v posledních 14 dnech ("zelené" státy Evropy "semaforu" vlády ČR problém nejsou, v ostatních případech kontaktujte předem hlavního vedoucího).  
 
----------------------------------------------------------------------------------------------- 
 
 
 dohlášeni 15.3.-15.5. (6): Filip Dolenský, Lada Semová, Šimon Loffler, Tomáš Ženčák, Václav a Vojtěch Nacházel  
 
Aktuální informace 
 
25.5. 2020 Podmínky hygienické vydané 15.5. v pohodně splníme (téměř všechny jsme plnili již roky minulé), rodičům přihlášených půjde email - ještě jsem něco prověřoval tak až v sobotu 30.5 
 
Ještě jsem něco prověřoval k táboru, jednal i s hygienou, k dopisu rodičům ohledně hygienických podmínek se dostanu až nyní v sobotu. Ale nic "převratného" v něm nebude, téměř všechna opatření jsme dodržovali i minulá léta. A že jsem předtím psal, že budeme mít jak tekutá mýdla na WC+koupelně plus dezinfekci je ještě nad limit stanoveného (píší v předpisech "NEBO").  Takže povinnosti pro vedoucí splníme (a také areál s kuchyní je hodně hygienicky opatrný, aby k něčemu nedošlo), ale hlavně, aby si děti tábor užily jako vždy, bez nějakého strachu a zvláštního omezení (k čistým rukám před jídlem byly u nás vedeni každý rok). 
 

14.5. Tábory do 300 lidí povoleny, rodičům táborníků odeslán dopis, že 15.5. stát upřesní podmínky. 
 
20.4. odeslán dopis rodičům táborníků, že čekáme na povolení třeba až do 30.6. 
 
------- 
 
 24.3. 2020 dopis rodičům - Aktuální info o konání tábora 2020 
(plus vzpomínka na epidemii 1979 a náš 2. ročník tábora den poté) 
 
Vážení rodiče táborníků, vážení táborníci, 

S táborem 2020 je od nás počítáno v nezměněné podobě, v místě nás provozovatelka očekává (zvlášť poté co jí vypadly jarní akce) velmi vstřícně  a moc se na nás těší.

Ministr školství 23.3. 2020 ohlásil, že žádná z variant nepočítá, že by se prázdniny krátily.
(Říkal jsem již předtím, že to nemůžou udělat, teď žáci volno nemají a pro mnohé děti je situace daleko náročnější než ve škole, o prázdniny je připravit tak nemohou).

Dále jen záměry, co jsme všichni slyšeli.

Může být vše jinak, protáhnout se, ale děti by snad měly jít do školy v druhé polovině května nebo na začátku června a byla by to jedno z posledních rozvolnění omezení společně s uvolněním hromadných akcí (také info z 23.3.). Včera dodali, že si všichni přejí, aby to bylo v polovině května, ale vývoj může být samozřejmě různý.
Samozřejmě poslední bod je otázkou dalšího vývoje, to nikdo dnes neví,
řešili  i to, když by se nešlo 1.6. do škol.

 Máme tam ještě měsíc červen rezervu, tak určitě věříme v odjezd, i rodiče si potřebují odpočinout :).

 V neděli psal na inetu nějaký pořadatel větších táborů, že potřebuje nakoupit věci, tak chce mít info měsíc před. No nevím, to my ne, stálé věci/potřeby máme v let minulých a v nejhorším, myslím si, že v ČR neexistuje místo, kde, když se vyleze na nejbližší kótu, nebyl by v dohledu market :).  
Takže, kdyby se nečekaně vše protáhlo, děti ve škole v červnu nebyly a padlo omezení akcí až v den našeho odjezdu, tak tábor se koná.

  Většina zaplatila i doplatek, díky. Kdo ne, prosím dle propozic do konce března.

Kdyby přeci jen cokoliv za problém, vše vrátíme v plné výši, to je domluveno, to garantujeme.

  Malá vzpomínka na náš tábor 1 den po ukončení 
epidemie a karantény celé ČR roku 1979.

Pamětníci vzpomenou na epidemii žloutenky z prešovských mlékáren, která se 1979 přehnala republikou. Bylo to třeba jen v Ústí denně desítky nových případů, dost hrozné.

 Zákaz akcí byl odvolán v rádiu a TV den před naším plánovaným odjezdem na tábor. Inet nebyl, telefon měl doma málokdo. A tak hlavní vedoucí Zdeněk Mittelbach vzal kolo a objížděl všechny v Ústí, koho našel, někteří se  od nich dozvěděli, a tak z 16 plánovaných žáků se nás 16 sešlo s třemi trenéry druhý den na nádraží (za jediného nepřítomného vzal náhradníka, který přišel o Jugoslávii za školní soutěž právě z důvodu epidemie).  
  Toto zvládl zakladatel našich táborů (dnešní trenér v Chlumci) za jediný den bez telefonu, inetu. 
   A tak jsme přeci jen na našem 2.ročníku šachového tábora 1979 poprvé navštívili dnešní Termit...

Všem hlavně moc zdraví přeji a ať se vše vrátí v brzké době do běžného stavu.

  Za kolektiv trenérů Pavel Chrz, pavel.chrz@sachyusti.cz , 602 13 99 98