Znak Spartaku

Šachový klub
Spartak Ústí nad Labem

Masarykova 228, 400 01 Ústí nad Labem, IČO 44554222
Znak Spartaku
Novinky
 
O Extralize a lize mládeže,  olympiádě mládeže, krajské Grand-Prix žáků, kraji škol i o trénincích, žácích, trenérech a také o soutěžích dospělých...
Velmi úspěšné první dva měsíce roku 2023

O soutěžích dospělých, kde zapojujeme i mladé hráče, napíšeme příští víkend.
  Zatím jen stručně o dospělých, dál se dnes věnujeme mládeži. 
   Zatím áčko dodpělých po důležité výhře s Teplice Chess Club 5:3 z minulého kola vede tabulku krajského přeboru I. třídy o návrat do 2.ligy. Poslední krok bývá však nejtěžší, chybí kroky ještě dva. Béčko ve stejné soutěži bojuje o záchranu. Céčko dohrálo KP II.třídy na krásném 5.místě a v Déčku v KPIII. o pořadí nejde, nepadá se níže, zatím předposlední místo. 
  Vše o soutěžích dospělých, proklikem týmu soupsika s výsledky. 

Jednodenní krajský přebor 4členných týmů dospělých  je naplánován na 25.3. do Litoměřic, postavíme více týmů, bez omezení věku, doplníme i mladšími (2005-2010).
 Zároveň se tam hraje KP týmů mladších žáků (2011 a ml.)
    
A nyní k mládeži ...... 
Extraliga mládeže 
Další historický úspěch

V extralize mládeže se koncem ledna podařilo našim mladíkům porazit favorizovaný Liberec a hlavně vedoucí tým Jičína v posledních dvou kolech západní skupiny.

"Skočili" tak ze 6.místa na 4. místo, před oba pražské týmy (Unichess a Kobylisy).  4.místo z osmi zajišťuje finálový boj o 1.-8.místo s východní skupinou (1.-4. východu). Jedeme v dubnu na Vysočinu s jistotou záchrany extraligy pro 2023/24 a zahrát si proti nejsilnějším týmům republiky. Vezeme si do finále 3 body za výhru s Jičínem, sice i dvě prohry, ale prvních 7 týmů z 8 má 6 až 3 body, je to vyrovnané a hrají se ještě 4 kola. Nás čeká Frýdek Místek, Staré Město u Uh.Hr., Hradec Králové a pardubické Polabiny. Co tým, to pojem v mládežnickém šachu a náš tým z Ústí n.L. mezi nimi. 

  Tabulka západní skupiny  výsledky našich hráčů  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Po 29 letech bojů v 1.lize od začátku 90. let se v sezoně 2019/20 podařil histrorický postup do extraligy, pak soutěž skončila po skupinové fázi (covid), vloni se naši zachránili v bojích o záchranu (11.místo ze 16., přitom 4 padají) a letos vlítli do bojů o medaile, sezóna příští, kdy budeme slavit 100 let klubu, bude čtvrtá za sebou extraligová. Věkově je hranice letos 2005 a ml., ale my máme sestavu 2006 a mladší, hranici příští sezony.
 Letos hrají:  Míra Jirásko (2006), Dan Hong Werner (2007), Lukáš Lev (2007), Petr Mikoláš (2008), Martin Mikulka (2011), Nikola Hampl (2007), Prokop Licek (2007).

 
 
 Letošní postup o 1.-8.místo je tak dalším historickým úspěchem našich mladíků v extralize mládeže. Připomenu, že sestava 2007 a mladší vloni na jaře zazářila bronzovou medailí na Mistrovství ČR v rapidšachu 6člených týmů v Chrudimi, což byla první medaile z týmové soutěže.
  Skoro stejný tým si tři roky počkal, když předtím byli těsně čtvrtí na 6ti čl. týmech mladších žáků v Třešti u Jihlavy.
 
 
 
 
 
 
 

   

B-tým v lize, šance pro další naše hráče
 B-tým vyhrál krajský přebor a postoupil do 2.nejvyšší soutěže, ligy mládeže

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Super, že při už jisté záchraně Áčka v extralize, máme Béčko o soutěž nížem v lize mládeže. Krajský přebor proběhl v Postoloprtech v lednu.
Budeme potřebovat více hráčů, než hrálo, šance pro další snaživé.
 Krajský přebor tabulka
naše sestava B-týmu
 
 
 Olympiáda mládeže v Královehradeckém kraji 
 
Dan Hong Werner bronzový, 6. Martin Mikulka, tým 4. ze 14
 
 
 
 
 
 

Do 4členné reprezentace kraje se k dvou teplickým hráčů Lindě Slívové a Vládíkovi Veverkovi nominovali Dan Hong Werner a Martin Mikulka. V týmech naši skončili na krásném 4.místě ze 14 ktajů, ikdyž je mrzel těsný výsledek za medailí. 4. byl i v play-off Dan Hong Werner z 56 účastníků 14 krajů. Ve své kategorii starších žáků (2007 a ml.), hlavní soutěži jednotlivců, Dan medaili získal, 3. ze 14. Velký úspěch. Krásné 6.místo získal Martin Mikulka v nejmladších žácích (2011 a ml.).
  
  
Krajský článek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   Grand Prix se hrálo ve Štětí, Mostě a Litoměřicích
3 zlaté medaile Vítka Zischky, 2 zlaté Péti Mikoláše, stříbra a bronzy Martina, Aničky, Kuby Nicoly 
 

Na turnaje krajské Grand-Prix jezdí početné naše výpravy. Mladší žáky ovládá Vítek Zischka (letos 3 první místa ze 3), starší žáky Péťa Mikoláš (Ve Štětí nebyl, 2 první místa ze dvou). Naši dorostenci moc nejezdí, odvážně hraje o 4 roky starší kategorii Martin Mikulka a získal bronz. První bronz má i Kuba Jeřábek. Ve zvlášť vyhodnocené kategorii dívek bere stříbra a bronzy Anička Losenická a prvního bronzu se dočkala Nicol Mikulková.
Je však skvělé, že jezdí hodně našich žáků a žákyň, někteří získávají první zkušenosti, někteří je prohlubují a rádi si zahrají, někteří se spřátelí s vrstevníhy z jiných oddílů a nasají atmosféru turnajů o stovce účastníků. 
 

Přebor škol kraje
S našimi žáky klubu Gymnázium Jateční, ZŠ SNP vítězí a včetně Vojnovičovy ZŠ jedou na republiku 
 
Naši kluboví žáci reprezentují své školy na přeborech škol (a to je moc dobře) a v krajském přeboru v Postoloprtech vybojovali první či druhé postupové místo na republiku škol.
     

Tréninky, trenéři

O třech tréninkových dnech a 6 skupinách se schází mladí našeho klubu v DDM. Další noví přišli a to nejen z nejladších, ale i ze starších žáků, také moc dobře. Přivítali jsme i 5 žáků z Ukrajiny a už jezdí s námi na turanje.
 
Tréninky pravidelně vedou Pavel Chrz. Martin Mikulka, Jan Řeháček.
Externě zveme každý týden mistra FIDE Miloše Kozáka z Litoměřic a jednou za 3 týdny k nám jezdí trénovat Vlastimil Jansa, mezinárodní velmistr, legenda československého a českého šachu.